François M.G.A.Ch.F. ROELANTS DU VIVIER François M.G.A.Ch.F. ROELANTS DU VIVIER
François M.G.A.Ch.F. ROELANTS DU VIVIER
Belgien

Född : , Etterbeek

2:a valperioden François M.G.A.Ch.F. ROELANTS DU VIVIER

Politiska grupper

  • 24-07-1984 / 09-03-1986 : Regnbågsgruppen: Sammanslutningen av Gröna alternativa europeiska länkar, Agelev-Ecolo, Danska folkrörelsen mot medlemskap i Europeiska gemenskapen Regnbågsgruppen i Europaparlamentet - Ledamot
  • 10-03-1986 / 03-12-1986 : Regnbågsgruppen: Sammanslutningen av Gröna alternativa europeiska länkar, Agelev-Ecolo, Danska folkrörelsen mot medlemskap i Europeiska gemenskapen Regnbågsgruppen i Europaparlamentet - Ordförande
  • 04-12-1986 / 04-03-1987 : Regnbågsgruppen: Sammanslutningen av Gröna alternativa europeiska länkar, Agelev-Ecolo, Danska folkrörelsen mot medlemskap i Europeiska gemenskapen Regnbågsgruppen i Europaparlamentet - Ordförande
  • 05-03-1987 / 24-07-1989 : Regnbågsgruppen: Sammanslutningen av Gröna alternativa europeiska länkar, Agelev-Ecolo, Danska folkrörelsen mot medlemskap i Europeiska gemenskapen Regnbågsgruppen i Europaparlamentet - Ledamot

Nationella partier

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Parti écologiste (Belgien)

Vice ordförande

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd

Ledamot

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 11-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna (Algeriet, Marocko och Tunisien)
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna (Algeriet, Marocko och Tunisien)

Suppleant

  • 11-09-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling