Robert Victor JACKSON Robert Victor JACKSON
Robert Victor JACKSON
Förenade kungariket

Född : , Johannesburg (South Africa)

1:a valperioden Robert Victor JACKSON

Politiska grupper

  • 17-07-1979 / 08-03-1982 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot
  • 09-03-1982 / 10-04-1983 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot av presidiet
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot

Nationella partier

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Conservative and Unionist Party (Förenade kungariket)

Ledamot

  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Budgetutskottet
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegationen till det blandade utskottet Europaparlamentet-Portugals parlament