Информационен бюлетин 
 

Войната в Украйна: дебати за социалните последици, миграцията и културната солидарност 

Евродепутатите ще обсъдят социалните и икономическите последици от войната, нейното въздействие върху миграцията и унищожаването на културното наследство.

Социални и икономически последици от войната и въвеждането на извънреден данък


Във вторник сутринта членовете на ЕП ще чуят от Съвета и Комисията за това какво се прави, за да се намалят сметките за енергия и да се помогне на гражданите на ЕС да се справят със социалните и икономическите последици от войната в Украйна. В резолюция, приета на 5 октомври, Парламентът призова реакцията на ЕС да се съсредоточи върху най-уязвимите. Евродепуатите се застъпиха за повече спешни мерки за намаляване на натиска на бързо растящите цени на енергията върху европейските домакинства и предприятия.


Евродепутатите ще обсъдят как най-добре да се приложи идеята за облагане на извънредните печалби, за да се преодолее кризата с разходите за живот. Комисията вече очерта плановете си за такъв временен данък, определян като данък солидарност. Парламентът вече призова за въвеждане на данъка през май, а след това отново през юли по време на пленарните дебати. Искането беше включено и в резолюция, приета през май.


Въздействие на руската инвазия в Украйна върху миграционните потоци към ЕС

В отделен дебат със Съвета и Комисията следобед, евродепутатите ще обсъдят въздействието на войната върху миграционните потоци към ЕС. Агресията на Русия накара милиони хора - предимно жени и деца - да избягат.


През юни евродепутатите одобриха пакет от помощи на ЕС за подпомагане на държавите членки да приемат бежанци. Делегация на Парламента наскоро посети граничните с Украйна райони в Полша и Румъния, за да се запознае от първа ръка с положението на бежанците там. За да подкрепи украинските бежанци, ЕС активира статута на временна закрила, а Европейската комисия представи план от 10 точки за координиране на реакцията на ЕС. Понастоящем повече от четири милиона души са регистрирани за временна закрила в държавите членки на ЕС, и този статут следва да бъде автоматично удължен поне до март 2024 г.


Културна солидарност с Украйна

В резолюция относно културната солидарност с Украйна, която ще бъде обсъдена и подложена на гласуване в четвъртък, членовете на ЕП подчертават, че руските опити за изкореняване на украинската идентичност и култура, включително чрез разрушаване на обекти на културното наследство, са военно престъпление съгласно Хагската конвенция.


Те настояват Украйна да бъде подкрепена спешно в документирането на тези нападения и призовават Комисията и държавите членки да включат спешните нужди на секторите на културата и културното наследство в хуманитарната помощ на ЕС за Украйна.


В четвъртък следобед членовете на ЕП ще обсъдят и европейската подкрепа за украинската изследователска общност.

Дебати: Вторник, 18 октомври, четвъртък, 20 октомври

Процедура: Изявления на Съвета и на Комисията, без резолюция, въпрос, изискващ устен отговор, с резолюция