Групови и индивидуални посещения в ЕП
Посещенията в Европейския парламент са единствена по рода си възможност за гражданите да научат как работи парламентарната демокрация на ЕС и как решенията, които Европейският парламент взема, имат отношение към тяхното всекидневие. Парламентът предлага на посетителите широк спектър от възможности да се запознаят с работата, историята и функционирането на институцията и на Европейския съюз. Европейският парламент посреща голям брой посетители на няколко места, в няколко парламентарни посетителски центъра и в музеи.
Предлагането на посещения в ЕП е разнообразно и е насочено както към групи, така и към отделни посетители.
Годишно около половин милион души от ЕС и света посещават пленарните зали на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург. Много от тези посетители идват като част от група (или по покана на член на ЕП, или на частни начала), но броят на отделните посетители се увеличава през последните години. Групите биват посрещани от служители на Парламента, които им говорят за работата и ролята на Европейския парламент. Групите могат да се срещат с членове на ЕП и да посещават пленарната зала. Отделните посетители могат да посещават пленарната зала с интерактивен мултимедиен пътеводител на 24 езика, да следят пленарна сесия или да резервират беседа за пленарната зала с един от лекторите на Парламента.
Европейският парламент счита, че общественият достъп до неговите заседания и помещения следва да бъде лесен, тъй като прозрачността е важна за упражняването на демократичните права в Европейския съюз. Тъй като големите разстояния могат да направят пътните разходи до Брюксел и Страсбург непреодолима пречка за много граждани на ЕС, Парламентът помага за покриването на част от разноските на групите посетители на членове на ЕП.
Посетителите на Брюксел могат също така да посетят Парламентариум и Дома на европейската история, които са извън сградите на Европейския парламент и са отворени през уикенда. Парламентариумът предлага също така популярна ролева игра за учениците от средните училища по модела на работата на Европейския парламент, в която участниците играят ролята на член на ЕП и преговарят по законодателство, което засяга всекидневието на хората, живеещи в Европа.
В Страсбург част от посещението е изложбено пространство, известно като Парламентариум „Симон Вейл“ , с видеопрожекция на 360° и интерактивни инструменти. Сградите на Парламента в Страсбург са домакин също така на ученическата програма „Евроскола“, която предлага на хиляди ученици на възраст между 16 и 18 години да опитат да бъдат член на Парламента за един ден.
Европейският парламент откри и по-малки посетителски центрове в държави членки, за да направи Парламента по-близък до гражданите. Планирано е да има такъв център във всяка държава членка. Целта на тези центрове Europa Experience е да заведат Европа там, където са хората, да им предложат информация и да насърчат гражданското участие.
Предлагането на посещения не се ограничава само с физически посещения. Европейският парламент увеличи своето онлайн/цифрово предлагане и вече предлага например беседи онлайн относно ЕП, европейски младежки семинари онлайн и ново Цифрово пътуване.
По време на беседите онлайн относно ЕП посетителите могат да задълбочат знанията си за правомощията, ролята и дейностите на тази институция благодарение на онлайн презентация и сесия за въпроси и отговори, които са адаптирани към интересите на групата. Беседите онлайн относно ЕП се предлагат на 24-те официални езика на Европейския съюз.
Ежегодно в началото на май Парламентът чества Деня на Европа с различни дейности в Страсбург и Брюксел, организирани от различни служби на Парламента и от политически групи.
Цифровото пътуване е серия от нови онлайн преживявания. Целта му е да позволи на гражданите да се срещнат, да се запознаят и да изживеят Парламента, където и да се намират. Цифровото пътуване се състои от четири нови увлекателни и интерактивни уеб-базирани платформи – „Опознайте Парламента в 360°“ (EP360), „Бъдете член на ЕП – изживяване във виртуалната реалност“, „Виртуална обиколка на Дома на европейската история“ и „Виртуална ролева игра“.