Темите от пленарното заседание на ЕП през юни

Парламентът одобри тази седмица единна европейска система за предоставяне на убежище и се противопостави на предложения за намаляване на средствата за най-нуждаещите се граждани. Депутатите също така разкритикуваха програмата на САЩ за наблюдение на дейността в Интернет и приканиха турските власти да не използват насилие срещу продължаващите улични протести. Прочетете нашето обобщение на това какво се случи по време на пленарната сесия през юни.

Carousel

Депутатите реагираха остро по време на дебат във вторник срещу американската програма "Призма", която следи с какво се занимават хората по целия свят в Интернет. Основните притеснения са за нарушаването на неприкосновеността на личния живот и за сигурността на личните данни на европейците.

Бебешките храни и храните за специални медицински цели ще имат по-ясни етикети, след като Парламентът гласува нови правила за тях във вторник. Целта е по-доброто разграничаване на нормалните и специалните храни.

Нова единна европейска система за предоставяне на убежище получи одобрение в сряда. Тя налага общи процедури и срокове за обработка на исканията и предоставя минимален набор от права за лицата, търсещи убежище.

Ситуацията в Турция бе тема на дебат с Върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън в сряда следобед. Турция е обхваната от протести срещу правителството, които продължават вече две седмици. В четвъртък ЕП прие резолюция срещу употребата на сила спрямо мирни протестиращи.

Депутатите одобриха бюджет от 3,5 млрд. евро за следващите седем години за новия фонд за хората в най-голяма нужда. Комисията и страните-членки бяха предложили намаляване на финансирането с 1 млрд. евро.

Големите компании, добиващи нефт, газ, полезни изкопаеми или дървесина, ще трябва да декларират своите плащания към правителства по целия свят, решиха депутатите в сряда.

Също в сряда Парламентът одобри кандидатурата на Невен Мимица за европейски комисар за защитата на потребителите. Хърватският политик ще трябва да получи и официално одобрение от Съвета, за да може да започне работа на поста след присъединяването на Хърватия към ЕС на 1 юли.

Депутатите приеха в четвъртък правила, които ще отворят достъпа до данни, събирани от обществени институции, като карти, статистически данни и метеорологични прогнози, за да могат те да бъдат ползвани от компаниите за разработване на нови услуги и приложения.

Парламентът даде съгласие за промяна в разпределението на местата в ЕП по страни след 2014 г. Решението трябва да бъде взето окончателно от Съвета. Дванадесет страни, сред които и България, губят по едно депутатско място, а Германия губи три, за да може общият брой на депутатите да се свие до определения в Договора от Лисабон лимит от 751.

Президентът на Словения Борут Пахор и президентът на Португалия Анибал Каваку Силва направиха официални изказвания пред ЕП, в които представиха вижданията си за пътя напред за европейския проект.

Повече информация