Резултатите от срещата на върха на ЕС: ЕП разисква енергийния съюз и Гърция

Енергийният съюз, положението в Гърция и мерките за стимулиране на икономиката бяха в центъра на пленарния дебат на 25 март за срещата на върха на ЕС предишната седмица. Депутатите приветстваха плановете за по-тясно сътрудничество в енергийната област, но също така обърнаха внимание на кризата в Гърция.

Горен ред (отляво надясно): Франсоаз Гростет (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (С&Д), Сайед Камал (ЕКР), среден ред: Ги Верхофстад (АЛДЕ), Неоклис Силикиотис (ЕОЛ/СЗЛ), Ребека Хармс (Зелени/ЕСА), долу: Пол Нътол (ЕСПД), Доналд Туск (Съвет), Жан-Клод Юнкер (Комисия)
Горен ред (отляво надясно): Франсоаз Гростет (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (С&Д), Сайед Камал (ЕКР), среден ред: Ги Верхофстад (АЛДЕ), Неоклис Силикиотис (ЕОЛ/СЗЛ), Ребека Хармс (Зелени/ЕСА), долу: Пол Нътол (ЕСПД), Доналд Туск (Съвет), Жан-Клод Юнкер (Комисия)

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че икономическите перспективи се подобряват, но настоя, че необходимостта от реформи не е отминала: „Времето за реформи е сега, когато вятърът е благоприятен. Все още имаме около пет милиона безработни млади хора в ЕС, така че никой не може да се отпуска.“


Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер посочи, че падащите цени на петрола и обезценяването на еврото с около 30% спрямо долара са благоприятствали икономическия растеж: „Това ни дава огромен стимул в краткосрочен план и ние определено възнамеряваме да се възползваме по най-добър начин от тази възможност.“


Франсоаз Гростет (ЕНП, Франция) подчерта нуждата от структурни реформи за възстановяване на икономическия растеж и прикани страните-членки да инвестират повече в енергийния съюз.


Според Катлен Ван Бремпт (С&Д, Белгия) успехът на енергийния съюз е свързан с влиянието на Европа по света: „Някога в Европа бяхме пионери по отношение на новите технологии, възобновяемите енергийни източници, енергийната ефективност… но други части на света ни задминават.“


Сайед Камал (ЕКР, Великобритания) разкритикува Съвета, че не е обсъдил положението в Гърция на срещата миналата седмица: „Покажете, че имате желание да намерите решения. Нито един въпрос не бива да бъде смятан твърде горещ за разискване на масата в Съвета“.


Ги Верхофстад (АЛДЕ, Белгия) призова страните-членки да предоставят на Комисията водеща роля по отношение на енергийния съюз: „Ако страните-членки не оставят Комисията да води преговорите за енергийните споразумения и за инвестиции в интерконекторни връзки, няма да имаме истински енергиен съюз.“


Неоклис Силикиотис (ЕОЛ/СЗЛ, Кипър) заяви, че финансовото изнудване на Гърция трябва да спре: „Трябва да провеждаме само реформите, които ще помогнат на реалната икономика и ще решат сериозните проблеми с корупцията и укриването на данъци.“


Ребека Хармс (Зелени/ЕСА, Германия) изрази подкрепа за енергийния съюз: „Ако се направи правилно, той може да ни даде най-добрия инструмент за защита на климата и за връщане на иновациите в промишлените сектори, както и за гарантиране сигурността на доставките от Русия и други страни, от които сме зависими към момента.“


Пол Нътол (ЕСПД, Великобритания) акцентира в речта си на катастрофата със самолет на Germanwings: „Днес не е ден за отбелязване на политически точки. Трагедията вчера ни засегна всички. Нашите мисли са с онези, които загубиха живота си“.


Харалд Вилимски (независим, Австрия) попита защо не се дискутира повече положението в Гърция: „Мнозинството в Парламента изглежда отказва възможността за дебат по въпроса: не се ли срамувате?“