Словашкото председателство на Съвета: какво очакват словашките депутати

На 1 юли Словакия зае председателското място в Съвета на ЕС. През следващите шест месеца страната ще търси отговор на предизвикателствата, свързани с резултата от британския референдум, и ще работи за укрепването на икономиката, модернизирането на единния пазар и преодоляването на миграционната криза. Словашкият премиер Роберт Фицо идва в ЕП на 6 юли, за да представи приоритетите на новото председателство, а ние потърсихме преди това мнението на словашките депутати.

Лого на словашкото председателство на Съвета на ЕС
Лого на словашкото председателство на Съвета на ЕС

Анна Заборска (ЕНП)


Словашкото председателство е явно доказателство, че днес ние сме равноправни партньори на големите европейски нации. Ако нашите служители и политици успеят да приключат или придвижат преговорите по важни въпроси, от които ще спечелят не само словаците, но и целият ЕС, това би затвърдило нашия авторитет и значение.


С нашето председателство ще започнат преговорите за напускането на Великобритания на ЕС. Това ще бъде голямо предизвикателство не само за словашката дипломация, но и за Европейския съюз като цяло, тъй като никой още няма опит по този въпрос. Ще бъде много трудно от една страна да съхраним взаимните ползи от икономическото сътрудничество, а от друга страна да покажем, че членството в ЕС дава на държавите и гражданите повече, отколкото просто едно двустранно търговско споразумение.


Владимир Манка (С&Д)


Европейският съюз изпитва силен натиск: екстремизмът, националистическите тенденции и евроскептицизмът растат. Миграционната криза, климатичните промени, сигурността на енергийните доставки, избягването на данъци, общата политика за сигурност и отбрана, цифровият съюз, роумингът, подкрепата за заетостта, помощта за по-слабо развитите региони и за младите хора са все въпроси, които изискват единни решения.


Нашата амбиция е да подобрим устойчивостта на ЕС спрямо вътрешни и външни кризи и да подновим доверието на гражданите в единния европейски проект. В контекста на резултата от референдума във Великобритания ние не се нуждаем от политици, които създават натиск, спорове и омраза, а такива, които поставят интереса на всички пред собствената си изгода.


Бранислав Шкрипек (ЕКР)


Гледам на словашкото председателство като на историческа възможност не само да представим страната си, но и да се върнем към основата на ЕС. Целият европейски проект e инициатива на християнски политици, които не искаха да се повторят ужасите на световните войни.


Напускането на Великобритания е студен душ за Европейския съюз. Това е исторически прецедент, от който трябва да се поучим. Политическата цел на моите британски колеги в групата на ЕКР беше да се реформира Европа и аз напълно подкрепям това. Трябва да се подчертае, че вече е ясно, че Брекзит ще нанесе големи вреди на британците. Кампанията за напускане беше в голяма степен подвеждаща и заблуждаваща. Брекзит взе още не е приведен в действие и предвид възможните референдуми в Шотландия и Северна Ирландия за оттегляне от Великобритания нещата все още могат да имат изненадващо развитие.


Словакия има депутати в трите най-големи политически групи в Парламента: ЕНП (6), С&Д (4) и ЕКР (3).

Допълнителна информация