Европейският съюз навършва 60 години: годишнина от Римските договори

Преди 60 години ръководителите на шест страни-основателки се събраха в Рим, за да положат подписите си под споразумения, които създадоха общ пазар, но също така положиха основите на съюз на мира и просперитета, обхващащ днес по-голямата част от континента. Водещи депутати от ЕП ще се включат в отбелязването на годишнината този уикенд в Рим, докато държавните и правителствените ръководители ще използват възможността за дискусия за следващите стъпки пред Европейския съюз.

Договорът от Рим, подписан на 25 март 1957 г.
Договорът от Рим, подписан на 25 март 1957 г.

Римските договори бяха подписани на 25 март 1957 г. от представители на Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Франция и Холандия. В две отделни споразумения те постигнаха съгласие за изграждането на Европейска икономическа общност и за засилване на сътрудничеството в областта на атомната енергия.


Икономическата интеграция, основана на премахване на митата между държавите-членки и налагане на свободното движение на стоки, услуги, капитали и хора, постигна такива успехи, че в последвалите години все повече страни в Европа изразяваха желание за присъединяване. Областите на сътрудничество постепенно се разшириха и доведоха до създаването на Европейския съюз. Договорът за основаването на Европейската икономическа общност претърпя няколко изменения и сега е известен като Договор за функционирането на ЕС.


Европейският съюз: минало и бъдеще


Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, лидерите на политическите групи, заместник-председателите и квесторите на ЕП отиват в Рим от петък, за да проведат срещи и да участват в празненствата през уикенда. Г-н Таяни ще подпише от името на Парламента общата декларация на ЕС по повод на годишнината.


В последните седмици Европейският парламент обсъждаше активно как трябва да се промени ЕС в отговор на предизвикателства като миграционната криза, икономическите дисбаланси и оттеглянето на Великобритания. Депутатите одобриха три доклада за бъдещето на Европа на пленарната сесия през февруари. През март те дискутираха изложените от Европейската комисия пет сценария за бъдещето на ЕС. Дебатът продължава в Рим на ниво държавни ръководители в ЕС.


На церемония за отбелязване на годишнината в Брюксел по-рано през седмицата г-н Таяни заяви: „Европа е нашата свобода, Европа е нашето бъдеще и това е, което трябва да предадем на децата си - бъдеще на просперитет, мир и свобода“.

Как те поставиха основите на обединена Европа и нейните постижения.