
Отношенията между ЕС и Великобритания се промениха след Брекзит и споразумението от края на 2020 г. Научете какво означава това за Вас.
Отношенията между ЕС и Великобритания се промениха след Брекзит и споразумението от края на 2020 г. Научете какво означава това за Вас.
Парламентът гласува с голямо мнозинство за одобряването на Споразумението, с което се определят правилата на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство.
По време на дебат във вторник политическите групи на Парламента се изказаха в подкрепа на споразумението, което определя правилата на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство.
В пленарен дебат депутатите подчертаха, че нуждата от споразумение за бъдещите отношения с Великобритания не следва да застрашава ценностите и интересите на ЕС.
Европейският съюз заделя 5 млрд. евро, за да подкрепи хората, компаниите и страните, засегнати от оттеглянето на Великобритания.
Парламентът изразява съжаление, че продължават да съществуват значителни различия, а времето за постигане на съгласие за бъдещите отношения изтича.
Брекзит не е краят на сътрудничеството между Великобритания и ЕС. Те ще работят съвместно по много въпроси като търговия, транспорт и борба с престъпността.
Парламентът призовава за гарантиране на равнопоставени условия чрез стабилни ангажименти и „динамичното привеждане в съответствие“ на правилата на ЕС и Обединеното кралство.
Споразумението за оттегляне бе одобрено от Европейския парламент в сряда вечерта с 621 гласа „за“, 49 гласа „против“ и 13 гласа „въздържал се“.
За да може да одобри Споразумението за оттегляне, Парламентът подчертава нуждата от уверения, че правата на гражданите ще бъдат защитени.
Споразумението за оттегляне е справедливо, балансирано и предоставя правна сигурност, отбелязват евродепутатите в резолюция,
Ще се стигне ли до споразумение за оттеглянето на Великобритания от ЕС? Европейският парламент обсъди предизвикателствата и последиците в дебат на 18 септември.
Откакто Великобритания заяви, че иска да напусне ЕС, двете страни водеха преговори, за да определят условията на новите си взаимоотношения.
Ирландия е страната в ЕС, която вероятно е най-силно застрашена от оттеглянето на Великобритания. Парламентът иска да ограничи ефекта от Брекзит за острова.
Европейският парламент има важна роля в текущите преговори за отношенията между ЕС и Великобритания след Брекзит. Вижте нашия видеоматериал и научете повече.
Евродепутатите отчитат постигнатия напредък в преговорите за Брекзит, но подчертават, че най-трудната част тепърва предстои.
Ако Великобритания напусне ЕС без споразумение, това би се отразило на гражданите и фирмите в Европа. ЕС предприема мерки, за да намали неблагоприятния ефект.
Според евродепутатите не е постигнат достатъчен напредък по приоритетите на ЕС. Това е задължително условие за започване на преговори за преходен период и бъдещи отношения с Великобритания.
Европейският парламент одобри с огромно мнозинство (516 гласа „за“ срещу 133 „против“, с 50 „въздържали се“) резолюция, с която определи своите ключови принципи и условия за одобряване на споразумението за излизане на Великобритания от ЕС. Всяко споразумение, постигнато в края на преговорите между ЕС и Великобритания, ще трябва да заслужи одобрението Европейския парламент.
Уреждането на финансовите задължения на Великобритания след Брекзит е един от най-трънливите въпроси в течащите преговори за оттеглянето на страната от ЕС.
Евродепутатите приветстваха единството на 27те държави членки и институциите на ЕС относно напускането на Великобритания. Те също така призоваха за реформиране на ЕС в полза на всички граждани.
Европейският парламент се бори, за да защити правата на гражданите на ЕС във Великобритания и на британските граждани в ЕС след Брекзит.
Парламентът ще играе ключова роля при одобряването на споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС.
Защитата на правата на гражданите е основен приоритет за Парламента в преговорите за Брекзит, подчерта председателят на ЕП Антонио Таяни на посещение в Лондон.
Британското правителство активира процедурата по член 50 за напускане на ЕС. Лондон и Брюксел трябва да постигнат съгласие по условията на оттегляне и за отношенията си в бъдеще.
Председателкият съвет на ЕП одобри предложението за резолюция, изготвено от лидерите на четири политически групи и комисията по конституционни въпроси. В резолюцията те посочват своите условия за одобрение на споразумението за оттегляне на Обединеното кралство от ЕС. Проектът на резолюция ще бъде дебатиран и гласуван в пленарна зала следващата сряда.
При откриването на извънредната сесия председателят на Парламента Мартин Шулц (С&Д, Германия) отбеляза, че това е безпрецедентен случай на толкова спешно свикване на пленарна сесия, но такова е и решението на гражданите на Великобритания да напуснат ЕС. Той приветства горещо лорд Хил и му благодари за неговата работа в Европейската комисия и решението да подаде оставката си, след като агитира за оставане на Великобритания в ЕС.
На 5 април депутатите разискват и гласуват приоритетите си в преговорите за между Великобритания и ЕС след Брекзит. Ключов принцип за Парламента е защитата на интересите на хората.