Къде са парите за новите политики, питат депутатите еврокомисаря за бюджета

Европейската комисия трябва да обясни как смята да финансира новите си предложения за политики в рамките на бюджета за 2021-2027 г., настояват депутати.

Еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан по време на дебата в парламентарната комисия по бюджети
Еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан по време на дебата в парламентарната комисия по бюджети

По време на дебат на 22 януари членовете на парламентарната комисия по бюджети изразиха загриженост пред еврокомисаря за бюджета Йоханес Хан, че числата в предложението на Комисията за следващия дългосрочен финансов план на ЕС не отразяват новите инициативи.


Комисията представи своята преговорна позиция през май 2018 г. От тогава започна работа новият екип от еврокомисари начело с Урсула фон дер Лайен. Те формулираха нови приоритети като Европейския зелен пакт, който изисква инвестиционно финансиране.


Нужда от обновление на числата


Полският депутат Ян Олбрихт и португалецът Жозе Мануел Фернандеш (и двамата от ЕНП), който са сред преговорните лица на Парламента за новия дългосрочен бюджет, настояха еврокомисарят да даде отговори за различията в числата.


„С Европейския зелен пакт и с ангажиментите, поети от новата Комисия, Вие трябва да гарантирате, че ще има обновление, поне техническо, за да се ревизират числата относно новите дейности и приоритети. Както винаги сме заявявали, „новите приоритети изискват допълнителни пари““, каза Жозе Мануел Фернандеш.


Маргарида Маркеш (С&Д, Португалия), която също е в преговорния екип на Парламента, добави, че Комисията трябва ясно да заяви, че сега тя има два различни документа на масата на преговорите.


Без да поема ангажимент за промяна на предложението на Комисията, Йоханес Хан заяви, че предложените 7,5 млрд. евро за подпомагане на прехода към климатично неутрална икономика чрез Фонд за справедлив преход „идват в допълнение“ и трябва да се разглеждат като „свежи пари“.


Германският депутат Размус Андресен (Зелени/ЕСА), който също е сред преговарящите от страна на Парламента, посочи: „Ние трябва да намерим начин да възприемаме дългосрочния бюджет и Европейския зелен пакт като единен пакет и е нужно допълнително адаптиране“.


Има ли напредък в дебата относно собствените ресурси на ЕС


Както Комисията, Парламентът отдавна е приел своята позиция относно следващия дългосрочен бюджет. Депутатите настояват за такава финансова рамка след 2020 г., която може да отговори на амбициите и целите на ЕС и да гарантира успешното продължение на основните политики на ЕС като общата селскостопанска политика и подкрепата за по-слабо развитите региони.


Предложението на Парламента набляга и на реформа на приходната страна, за да има ЕС повече собствени ресурси - например, от нова схема за корпоративно данъчно облагане, включваща облагане на големите компании в дигиталния сектор, от схемата за търговия с емисии и от нов данък върху пластмасовите отпадъци.


Целта е да бъдат набрани достатъчно средства на европейско ниво, които да гарантират, че ЕС може да отговори на очакванията на гражданите и да допринесе за подобряването на живота им.


Валери Айер (Обнови Европа, Франция), която е също в преговорния екип на Парламента, попита еврокомисар Хан за постигнатия напредък по предложенията на ЕП за собствени ресурси. Хан потвърди, че нещата се движат напред относно данък върху пластмасовите отпадъци и схемата за търговия с емисии.


Според последното проучване Евробарометър близо 60% от анкетираните в държавите членки на ЕС смятат, че тяхната страна е имала полза от членството в ЕС, и искат Парламентът да играе по-голяма роля. Анкетираните заявяват, че ЕС трябва да работи по наднационални теми като климатичните изменения и борбата срещу тероризма.

Дългосрочният бюджет на ЕС

  • Освен годишни бюджети ЕС одобрява и дългосрочен бюджет за период от поне 5 години
  • Настоящият бюджет покрива периода 2014-2020 г. и е за 963,5 млрд. евро (по цени от 2011 г.)
  • Парламентът и Комисията в момента изчакват Съветът да формулира своята позиция, за да могат трите институции да започнат преговори за бюджета за 2021-2027 г.