
Европейският парламент иска да защити хората и фирмите в Европа от растящите заплахи в дигиталната сфера. Депутатът Барт Хротхойс обяснява.
Европейският парламент иска да защити хората и фирмите в Европа от растящите заплахи в дигиталната сфера. Депутатът Барт Хротхойс обяснява.
Депутатите в Европейския парламент изслушаха на 8 ноември бившата служителка на Facebook Франсис Хоган, която разкри опасни практики в компанията.
Хората в Европа ще продължат да се обаждат и да ползват мобилен интернет в други страни от ЕС без допълнителни такси.
Развитието на онлайн платформите налага нуждата от нови европейски правила за ограничаване на рисковете от тяхната дейност и повече прозрачност.
Парламентът прие на 5 октомври правила, които улесняват платформите за колективно финансиране в ЕС, свързващи стартиращи бизнеси и инвеститори.
Видео-конферентни разговори, безопасен достъп и улеснено връчване на документи: правила на ЕС регламентират употребата на цифрови технологии в правосъдието.
Европейският съюз предприема действия срещу онлайн търговци, които използват кризата с коронавируса, за да продават фалшиви лекарства или да повишават цените.
В един все по-свързан свят киберпрестъпленията са риск, който не следва да се пренебрегва. Научете как да се защитите.
Изкуственият интелект и автоматизираното вземане на решения могат да направят някои неща по-сложни за потребителите. Научете как Парламентът иска да ги защити.
Парламентът одобри нови правила, които гарантират повече права на потребителите в ЕС, независимо дали те пазаруват онлайн или във физически магазин.
Европейският парламент одобри правила, които улесняват регистрацията на домейни .eu и насърчават използването им от бизнеса.
Парламентът одобри промени, които ще гарантират на европейските потребители високо ниво на защита на техните права навсякъде в ЕС.
Обаждания в други страни от ЕС скоро ще бъдат по-евтини, а телекомите ще спечелят от ясни правила за инвестиции в мрежовата инфраструктура.
Европейският съюз е на път да създаде единен портал, който да гарантира, че всички граждани могат да получат онлайн най-разпространените административни услуги.
За да превърне в реалност единния цифров пазар в Европа, Парламентът иска да премахне ограниченията за съхраняването на данни, не съдържащи лична информация.
Нови правила за доставката на колети от една страна от ЕС в друга осигуряват по-голяма прозрачност на разходите за потребителите.
Нови правила за укрепване на правата на купувачите получиха одобрение в Европейския парламент и сега подлежат на договаряне с държавите-членки.
Добри новини за хората, които пазаруват онлайн: идва краят на гео-блокирането и пренасочването на потребители по държави. Одобрените от Парламента правила стават реалност от 3 декември.
Единният пазар в Европа се счита за едно от най-големите постижения на ЕС. Тази година той отбелязва 25-тата си годишнина.
Пътуване, пазаруване, разговори и гледане на предавания из целия ЕС без пречки и допълнителни разходи - това са целите на Парламента в дигиталната област.
От 15 юни европейците могат да използват телефоните си във всяка страна от ЕС и да плащат толкова, колкото у дома. Това е крайният резултат от много усилия.
Парламентарна комисия се обяви за намаляване на цените на международните разговори в ЕС и за изграждане на система за предупреждения от властите при инциденти.
Европейският парламент одобри на 12 септември инициативата WIFI4EU за безплатна Wi-Fi връзка на публични места из целия ЕС.
От 1 април 2018 г. влизат в сила правила, които позволяват на абонатите на стрийминг услуги да гледат филми и слушат музика, когато пътуват в рамките на ЕС.
Страните в ЕС трябва да действат координирано, за да извлекат ползите от новото поколение мобилен интернет, заявява Парламентът в резолюция.
Нови правила са на път да променят начина, по който е защитена нашата лична информация онлайн, започвайки с бисквитките, следящи как ползваме Интернет.
До пълната отмяна на таксите за роуминг остава малко повече от година, но още от 30 април цената на разговорите и Интернет в чужбина намалява осезаемо. От събота влиза в сила последната фаза от преходния период, през която операторите имат право да налагат за трафикa с друга страна в ЕС само малка допълнителна такса към местните цени. Добавката за минута изходящ разговор ще бъде 5 евроцента, а за текстово съобщение – 2 евроцента. След 15 юни 2017 г. разговорите в ЕС ще бъдат на цени като у дома.
Макар Интернет да изглежда като мрежа без граници, стоките и услугите, които се продават в една страна, нерядко са недостъпни в друга. Разпокъсаността на дигиталния свят в обединена Европа пречи както на потребителите, така и на компаниите. На 25 май Европейският парламент обсъди нови предложения на Комисията, които целят да ограничат необоснованото блокиране на услуги на географски принцип и да направят още една стъпка към желания общ цифров пазар в ЕС.
Парламентът работи по правила, които ще дадат повече контрол на хората върху данните, които оставят при сърфиране в Интернет или при общуване с приятели.
Блокирането на достъпа до електронни услуги и стоки на базата на IP или пощенски адрес или държава на издаване на кредитна карта не е обосновано и трябва да бъде прекратено. Това казва ЕП в резолюция, гласувана във вторник. ЕС трябва да се възползва от възможностите, които се откриват от новите технологии като големите информационни масиви, компютърните услуги „в облак“ и интернет на предметите.
Принципът на мрежовата неутралност гарантира еднаквото третиране на онлайн трафика от интернет доставчиците и по тази причина има ключово значение. На 27 октомври Европейският парламент гласува нови правила, по които бе достигнато предварително съгласие с правителствата на страните от ЕС след две години преговори. Представяме Ви основни елементи от текста, който бе одобрен в ЕП.
Забраната за роуминг таксите за ползване на мобилни телефони в чужбина в рамките на ЕС, която ще влезе в сила през юни 2017 г., и ясни правила за правото на достъп до интернет ще станат закон, след като Парламентът прие окончателно новия пакет за телекомуникации във вторник.
Всеки ден 315 милиона европейци ползват Интернет, за да четат новини, да гледат филми, да пазаруват или просто да поприказват с приятели. Технологиите променят нашия свят и отварят нови врати за растеж и заетост. На 25 май Европейският парламент ще обсъди с Комисията и Съвета нови стъпки за улесняване на електронната търговия, базирани на стратегията за изграждане на единен цифров пазар. Представяме Ви някои от термините, които са в центъра на дебата.
Трябва ли хората да имат право да създават и споделят изображения и снимки на обществени сгради? Докъде се простират авторските права? Така наречената „свобода на панорама“ съществува в някои страни от ЕС, но депутатите ще дискутират на 9 юни дали тя не трябва да обхване всички страни-членки. Попитахме двама водещи депутати с противоположни мнения защо те мислят, че това е добра или лоша идея.
Премахването на бариерите онлайн и създаването на условия за развитие на дигиталната икономика бяха сред основните въпроси в пленарния дебат на 19 май за единния цифров пазар на ЕС. Комисията представи стратегията на 6 май, а Парламентът ще даде своя отговор с доклад, изготвен от няколко парламентарни комисии. Единният цифров пазар ще бъде и сред темите на срещата на върха на ЕС на 25-26 юни.
Европейският парламент ще гласува на 3 април пакет от правила, които ще имат сериозен ефект върху телекомуникационния пазар на нашия континент.