Единният пазар на ЕС навършва 25 години

Единният пазар в Европа се счита за едно от най-големите постижения на ЕС. Тази година той отбелязва 25-тата си годишнина.

Научете за постиженията на единния пазар и предизвикателствата в бъдеще

Идеята зад изграждането му е създаването на общо икономическо пространство, което гарантира свободното движение на стоки услуги, капитал и хора.

 

За потребителите това означава по-голямо разнообразие от стоки и по-ниски цени, а за бизнеса - по-голям пазар и възможности за развитие. Днес той обхваща регион с над 500 млн. души и годишен брутен вътрешен продукт от около 13 трлн. евро. Според оценки единният пазар в Европа е създал 2,8 млн. работни места.

 

„От Северното сияние до средиземноморското слънце ние имаме свобода на движение на хора, стоки, услуги и пари. Ние сме най-интегрираният пазар в света“, подчертава Ана Мария Кораца Билд (ЕНП, Швеция), заместник-председателка на комисията на ЕП по вътрешен пазар.

 

Единният пазар е заложен като идея още в Договора от Рим от 1957 г., но влиза в сила в съвременната си форма на 1 януари 1993 г. Под ръководството на Жак Делор Европейската комисия разработва минимални стандарти за еднакви стоки в отделните държави и така преодолява съществуващите различия в изискванията.

 

Единният пазар обхваща не само 28-те държави-членки. Исландия, Лихтенщайн и Норвегия имат достъп чрез споразумението за Европейско икономическо пространство, а Швейцария - чрез двустранни споразумения с ЕС. Други държави имат достъп за определени сектори.

Какво представлява единния пазар в Европа

Развитие в дигиталната сфера

 

Развитието на единния пазар съвсем не е приключило. ЕС работи например по подобрения в дигиталната сфера - модернизиране на електронната търговия, слагането на край на гео-блокирането, правата на интелектуална собственост, доставката на пратки, регулиране на икономиката на споделянето и залагане на стандарти в информационните технологии. По оценки на Комисията единният цифров пазар би могъл да добави още 415 млрд. евро годишно към европейската икономика и да създаде стотици хиляди работни места.

 

„Свободното движение на данни, което е част от всички останали свободи на движение, ще създаде наистина огромни ползи за гражданите. Дигиталното предприемачество ще даде много решения на проблемите на хората, ако позволим, направим възможно и облекчим това свободно движение“, заявява г-жа Кораца Билд.

Допълнителна информация