Докладчикът за „Еразъм+“: „Запазихме всичко хубаво досега и го подобрихме“

Програмата „Еразъм“, която дава възможност на 230 000 студенти всяка година да учат в чужбина, е на път да бъде разширена. Комисията по култура одобри на 5 ноември плановете за новата програма, която ще разполага с 14 млрд. евро за периода 2014-2020 г. и ще позволи на 5 милиона млади европейци да учат в университет, да придобият практически умения или да участват в доброволческа дейност. Разговаряхме за „Еразъм+“ с докладчика на ЕП г-жа Дорис Пак (ЕНП, Германия).

Дорис Пак
Дорис Пак

Коя е най-голямата промяна в „Еразъм+“ в сравнение със старата програма, за която студентите трябва да знаят?


Програмата „Еразъм“, такава, каквато е позната на студентите, е част от „Еразъм+“. Новата програма обхваща всички инициативи, свързани с различни степени и форми на обучение, младежки и спортни програми. Тъй като не искахме да се простим с марката „Еразъм“, нарекохме новата програма „Еразъм+“.


„Еразъм+“ включва „Еразъм“, „Еразмус мундус“, „Леонардо да Винчи“, „Каменски“, „Грундвиг“, „Младежта в действие“ и за пръв път спортни проекти. Отделните подпрограми имат ясно отделени бюджети.


Как виждате бъдещето на „Еразъм+“? Ще бъдат ли включени повече програми извън сферата на образованието?


„Еразъм+“ дава европейска добавена стойност на регионални, национални и понякога местни политики в сферата на образованието и младежта. Ние запазихме всичко хубаво досега и го подобрихме. Например, онези, които искат да изкарат магистърска програма в чужбина, ще могат да се възползват от схема на ЕС за гарантиране на връщането на заемите за обучение.


Ние включихме в „Еразъм+“ и Европейска доброволческа служба, която дава възможност на хората да опитат и да видят какво е да работят в друга страна, като в същото време получават заплата и социална закрила.


Как програмата „Еразъм+“ ще се отрази върху високите нива на младежка безработица?


„Еразъм+“ не е програма, насочена директно за борба с безработицата, но ако говорите много езици и разполагате с по-добри умения, особено в информационната сфера, вероятно ще можете да си намерите по-добра работа в друга страна. Мобилността предоставя много възможности.


Програмата „Еразъм+“ ще бъде обсъдена и гласувана в пленарната зала на Европейския парламент на 19 ноември. За повече информация и контакти вижте линка към съобщението за пресата в карето вдясно.