Депутати призовават за повече легитимност на икономическите решения в Европа

Депутати от Европейския парламент и от националните парламенти заседаваха от 20 до 22 януари в Брюксел по повод на началото на ежегодния цикъл на координация на бюджетните политики на страните в ЕС, известен като Европейски семестър. Участниците разискваха как мерките за овладяване на бюджетните дефицити и публичния дълг в отделните страни да отчитат и социалното измерение и поставиха под въпрос демократичната легитимност на програмите за икономии в страните, на които бе оказана финансова помощ.

Откриване на конференцията на 20 януари
Откриване на конференцията за координацията на икономическата политика на 20 януари

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц откри Европейската парламентарна седмица в понеделник, като отбеляза присъствието на 150 парламентаристи от цяла Европа. „Това е силен знак за ангажимента за засилване на нашето сътрудничество и демократичния контрол върху Европейския семестър“, заяви г-н Шулц.


В рамките на ежегодния цикъл на координация се правят конкретни препоръки, които понякога имат дълбоки последствия за данъчната политика, трудовия пазар, сектора на здравеопазването, осигурителната и пенсионната системи на страните-членки. Предложенията за мерки идват от Европейската комисия, а се одобряват от представителите на правителствата в Съвета на ЕС. Страните-членки след това се очаква да ги изпълнят, като въведат нужните промени в националните си бюджети.


Началната сесия на дискусиите бе председателствана от г-н Шулц и от председателя на гръцкия парламент Вангелис Меймаракис. Г-н Меймаракис подчерта, че когато се вземат решения за политиката на европейско ниво, това е „не само, за да се постигне по-голяма ефективност, но и за да се осигури легитимност“. Пред депутатите говориха и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателят на Съвета Херман Ван Ромпой.


Във вторник бе дискутирана дейността на „тройката“ от международни кредитори (Комисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд), които наблюдават изпълнението на реформите в страните, поискали финансова помощ от ЕС. Условията за такава помощ са често свързани със силно ограничаване на разходи и болезнени мерки за бюджетна стабилизация.


Двамата депутати начело на проучването на ЕП на дейността на „тройката“, Отмар Карас (ЕНП, Австрия) и Лием Хоанг Нгок (С&Д, Франция) заявиха, че са нужни значителни подобрения за засилване на демократичната легитимност на налаганите мерки.


Председателят на долната камара в Германия Норберт Ламерт обаче каза, че не е коректно да се говори за липса на демократична легитимност, тъй като предписваните програми за реформи са одобрявани от парламентите на засегнатите страни (Гърция, Ирландия, Португалия, Кипър).


При закриването на конференцията в сряда заместник-председателят на ЕП Карас и заместник-председателят на гръцкия парламент Йоанис Трагакис посочиха нуждата от засилване на сътрудничеството между парламентите. Г-н Карас подчерта също, че това сътрудничество би имало смисъл, ако страните-членки подобрят изпълнението на препоръките за реформи в рамките на Европейския семестър.