Затвор за манипулаторите на финансовите пазари

Скандалът от последните години с манипулирането на лихвените нива, на които банките в Лондон си отпускат заеми, показа, че подобни схеми не просто причиняват загуби на отделни клиенти, но подкопават доверието в пазара. На 4 февруари ЕП ще обсъди и гласува нови правила, които определят подобно деяние като криминално престъпление и предвиждат наказание до 4 години лишаване от свобода. Разговаряхме с докладчика на ЕП Арлийн Маккарти (С&Д, Великобритания).

Докладчикът на ЕП за санкциите за манипулиране на пазара Арлийн Маккарти
Докладчикът на ЕП за санкциите за манипулиране на пазара Арлийн Маккарти

Какви санкции предвиждат новите правила?


Търгуващите с вътрешна информация и извършителите на манипулации на пазара ще бъдат наказвани със затвор до 4 години, а онези, които разпространяват незаконно вътрешна информация, ще получават максимални присъди до две години. Страните-членки могат да решат да приемат и по-строги наказания.


Ще имат ли тези санкции възпиращ ефект?


Това е важна първа стъпка към разрешаването на проблема с финансовите престъпления и тяхната роля за финансовата криза. Извършителите ще са изправени пред криминални санкции във всички 28 страни-членки. В момента има съществени различия в отношението на страните-членки към злоупотребите на пазара. Манипулациите не са криминално престъпление в Австрия, България, Словакия и Словения. Търговията благодарение на издадена вътрешна информация не е криминално престъпление в България, Чехия, Гърция, Финландия, Германия, Италия, Словения и Испания. Тези страни ще трябва да направят подобни злоупотреби криминални престъпления.


Можете ли да дадете пример за типа манипулации, които засягат правилата?


Скандалът с Либор (лихвения процент на междубанковия пазар в Лондон) беше от най-лошия вид пазарни манипулации. Финансови дилъри манипулираха лихвените проценти и референтните нива, които определят цените на производни финансови инструменти на стойност 350 трилиона долара и на заеми и ипотеки на стойност 10 трилиона долара по целия свят, за да спечелят огромни суми.


Новите правила затварят законодателен пропуск, който позволи на банкерите и дилърите, извършили манипулацията, да избегнат лишаването от свобода. Тъй като още никой не е влязъл в затвора за манипулацията на Либор, приканваме страните-членки да използват новите си правомощия и да раздадат правосъдие на извършителите на тежки злоупотреби.