Обезлесяване: защо се случва и какво прави ЕС по проблема

Горите по света намаляват с тревожно темпо. Научете какви са причините за това и как ЕС взема мерки срещу вноса на продукти от обезлесени земи.

Снимка от въздуха на тропическа гора и на плантация от палмови дървета в непосредствена близост
В някои страни тропическите гори биват унищожавани, за да се осигури пространство за производството на палмово масло

Според Организацията на ООН за прехраната и земеделието (ФАО) между 1990 г. и 2020 г. по света са изчезнали около 420 милиона хектара гори – това е площ с размерите на ЕС.

Обезлесяването е пълното унищожаване на горите, за да може земята да се използва за други цели, но често процесът е по-постепенен. Влошаването на състоянието на горите е свързано със загубата чрез прекомерна експлоатация на възможността им да носят ползи – например, да осигуряват дървесина или да подкрепят биоразнообразието.

Тези процеси са особено проявени в три големи горски пояса – в Амазония (Южна Америка), Конго (Централна Африка) и Югоизточна Азия. Обратното се случва в ЕС, където площта на горите е нараснала с 10% между 1990 г. и 2020 г.

Горите покриват около 30% от сушата на Земята и са дом на по-голямата част от растителния и животинския свят на сушата. Те поглъщат въглероден диоксид от атмосферата, а също така са и източник на прехрана и доходи за много хора, като в тях живеят много племена.

Какви са причините за обезлесяването и влошаването на състоянието на горите


Различни видове човешката дейност са сред главните причини за загубата на горски площи по света.

Промишлено земеделие


Земеделието е основен фактор за обезлесяването във всички региони на света освен в Европа.

Около 50% от загубените горски площи по света се дължат на превръщането на гори в селскостопански земи, показват данните на ФАО. Тези земи се използват основно за производството на палмово масло и соя.

Превръщането на гори в пасища причинява още 40% от загубите на горски площи в световен мащаб.

В Европа около 15% от обезлесяването се дължи на превръщането на гори в селскостопански земи, а други 20% се дължат на превръщането на горите в пасища.

Урбанизация


Развитието на градовете и на инфраструктурата, включително строежът и разширяването на пътища, са третата най-голяма причина за обезлесяване в световен мащаб (6% от загубите на горски площи са причинени от това). В Европа обаче това е основната причина за изчезването на гори.

Прекомерна експлоатация


Незаконната сеч без оглед на устойчивото развитие на горите също нанася трайни щети на горските масиви по света.

Изменения в климата


Измененията в климата са както причина за влошаването на състоянието на горите, така и последица от него. Зачестяването на бедствия като пожари, засушавания и наводнения има силен ефект върху горския фонд.

Горите осигуряват чист въздух, регулират водния цикъл, улавят въглероден диоксид, укрепват почвите и предоставят подходяща естествена среда за много видове – всички тези ползи от тях изчезват, ако тях ги няма.

Потребление в ЕС на стоки от обезлесени земи


Голяма част от селскостопанското производство върху обезлесени земи е насочено за световния пазар. Около 10% от създаваната продукция се потребява в ЕС.

Сред внасяните продукти в ЕС от обезлесени земи са палмово масло, соя, дървесина, какао, кафе, каучук и царевица. Палмовото масло и соята отговарят за по една трета от общия внос в ЕС от изброените групи.

Правила на ЕС за забрана на вноса от обезлесени земи

През април 2023 г. Европейският парламент прие нови правила, задължаващи компаниите да проверяват, че продуктите, които предлагат на европейския пазар, не са допринесли за обезлесяването или за влошаване на състоянието на горите по света.

Какво обхваща новото законодателство


Законодателството за обезлесяването засяга продукти като палмово масло, соя, какао, кафе, едър рогат добитък и дървесина, както и производни продукти като говеждо месо, кожа, печатна хартия, мебели, козметика и шоколад.

Компаниите ще трябва да се уверяват, че производството и доставката на тези продукти отговаря на стандартите за защита на човешките права и правата на коренното население.

В преговорите със Съвета Парламентът разшири определението за влошаване на състоянието на горите, като то вече включва превръщането на диви гори в горски плантации или други залесени земи.

Санкции


Комисията класифицира страните по света в три категории: с висок, стандартен и нисък риск. Компаниите ще могат да извършват по-малко и опростени проверки за страните с по-нисък риск.

Ако не извършат нужните проверки, компаниите ще могат да бъдат глобявани с до 4% от техния годишен оборот в ЕС.

Правилата ще влязат в сила след официалното им одобрение от Съвета.

Статии по темата