Ваксини и лечения за COVID-19 - действията на ЕС

В отговор на пандемията Европейският съюз полага активни усилия за разработване на ваксини срещу COVID-19 и за въвеждането им в употреба.

Илюстрация на изследователска дейност във връзка с коронавируса
Европейският съюз инвестира значителни суми в изследвания за борба с коронавируса

Финансирането на научни проекти за намирането на лечение на COVID-19 и внедряването на постигнатите резултати на практика са важни елементи от координирания отговор на ЕС на кризата с коронавируса.


Европейският съюз и страните членки работят в близко сътрудничество, за да осигурят по най-бърз начин безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19, включително чрез ускоряване на регулаторните процедури.


Депутатите приветстват усилията на ЕС за подпомагане на изследванията и за бързото одобрение на безопасни ваксини, но подчертават нуждата от солидарност в рамките на ЕС и на световно ниво, както и за повече прозрачност относно договорите за ваксини и сроковете на доставки. Парламентът редовно обсъжда с експерти въпроси като ефикасността на ваксините срещу новите варианти на COVID-19.

Изследвания и ваксини


Европейският съюз е инвестирал значителни суми в изследвания от началото на епидемията - стотици милиони евро са предоставени за научни проекти чрез европейската програма „Хоризонт 2020“. Проектите са свързани с развитие на методи за диагностика, лечение, ваксини, подготвеност, производство, медицински и цифрови технологии.


Като част от стратегията за разработване на ваксини срещу коронавируса Европейската комисия е сключила договори с шест фармацевтични компании - AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, BioNTech-Pfizer, CureVac и Moderna. Договорите позволяват на държавите членки да закупят ваксини в момента, когато те получат разрешение за предлагане на пазара.


След положително научно становище от Европейската агенция по лекарствата и изразена подкрепа от държавите членки Европейската комисия е дала разрешение за употреба на четири ваксини до момента:



Ваксинациите в ЕС стартираха на 27 декември 2020 г.


Комисията бе подготвила и списък с мерки, които държавите членки следва да предприемат за бързо разпространение и внедряване на ваксините. Те включват подобряване на обмена на информация на ниво ЕС, препоръки за по-бързо и ефективно тестване и заделяне на 100 млн. евро в рамките на Инструмента за спешна подкрепа за директно закупуване на антигенни тестове и доставката им на държавите членки.


На 25 ноември Комисията представи нова фармацевтична стратегия на ЕС, която цели да извлече поуки от кризата и да направи сектора по-устойчив в бъдеще. Бе предложена и нова програма на ЕС - "ЕС в подкрепа на здравето", за подпомагане на системите за здравеопазване. Европейският парламент прие новата здравна програма на 9 март.

Етапите за оценка и одобряване на ваксини срещу COVID-19

  • Искане за одобрение за пускане на пазара: разработчиците на ваксината представят резултатите от всички изпитания на регулаторните органи по лекарствата в Европа
  • Оценка и научно мнение на Европейската агенция по лекарствата: Експертите на Европейската агенция по лекарствата правят научна оценка на ваксините.
  • Преглед и разрешение от Европейската комисия: Комисията прави преглед на научното становище на Европейската агенция по лекарствата и дава разрешение за пускане на пазара
  • Националните органи решават дали да въведат одобрената ваксина и как да проведат ваксинация

Съществуващи проекти

ЕС вече има няколко действащи механизма за финансиране на проекти, свързани със здравни кризи. Сред подкрепените инициативи включват PREPARE – проект за подготовка на болниците в Европа и за подобряване на тяхното разбиране за динамиката на една епидемия, и Европейски архив на вирусите – виртуална колекция от вируси, която предоставя материал на изследователи за помощ при диагностициране.


Финансиране получават и малки и стартиращи предприятия за разработване на иновативни решения, които биха могли да са от полза при епидемии. Например, EpiShuttle е система за изолация и транспортиране на пациенти, а m-TAP е технология за филтриране на въздуха и премахване на вируси.


Научете какво прави Европейският съюз за борба с икономическите последици от коронавируса и се запознайте с хронологията на предприетите мерки относно кризата.