Трансгранични и сезонни работници: Парламентът призовава за по-добра защита

Нужни са повече мерки за защита на здравето, безопасността и условията на труд на трансграничните и сезонните работници, заявява Парламентът.

Парламентът иска да осигури защита на правата на трансграничните работници

На 19 юни Парламентът прие резолюция за положението на хора, които работят в друга страна от ЕС. В условията на здравна криза те се сблъскват с ограничени възможности за пътуване, несигурно бъдеще и съмнителни мерки за безопасност.


Депутатите се обявиха за по-добра защита не само по време на епидемията, но и след нея, и поискаха равни условия на труд и социални права за всички работещи.


Много икономически сектори разчитат на работници от други страни ‒ например, селското стопанство и производството на храни, здравеопазването и социалните грижи, строителството и транспорта. Такива работници играят важна роля не само по време на кризата, но и могат да имат ключов принос за икономическото възстановяване след пандемията.


Научете какво прави Европейският съюз за борба с коронавируса и се запознайте с хронология на взетите мерки.

Кои са трансграничните работници

  • Хора, които живеят в пограничен район и работят от другата страна на границата. Те пътуват всеки ден или поне веднъж седмично между двете точки.
  • Командировани работници, които са изпратени от своя работодател да извършат временно услуги в друга страна членка. Това може да става на базата на договор, при преместване в рамките на една бизнес група или при ползване на агенция за работа.
  • Сезонни работници, които отиват в друга страна временно, за да извършат работа с цикличен характер (например, в туризма или земеделието).

В много случаи трансграничните работници имат краткосрочни трудови договори, които не им осигуряват сигурност, че ще запазят работните си места, и не предлагат почти никакво социално осигуряване. Тези, които са на временна работа, често живеят съвместно в условия, които правят трудно спазването на дистанция.


Въпреки че според европейското законодателство трансграничните работници би трябвало да се третират по същия начин като местните работници, често се регистрират нарушения на техните права по отношение на работното време, условията на живот и стандартите за безопасност на работното място.

800 000 души

е минималният брой сезонни работници, които се наемат всяка година в ЕС, главно в аграрно-хранителния сектор (по оценки)
Сезонен работник в парник за отглеждане на ягоди
Сезонен работник в парник за отглеждане на ягоди

За какво призовава Парламентът

Европейският парламент настоява за коректно прилагане на съществуващото европейско законодателство и за по-добра координация между държавите в ЕС. Депутатите също така се обявяват за:

  • защита на здравето, безопасността и осигуряване на справедливи условия на труд, включително прилично настаняване, като наемът не би трябвало да се включва в заплащането;
  • идентифициране на недостатъците в правната уредба на европейско и национално ниво и евентуални промени;
  • засилване на националните и презграничните проверки на условията на труд;
  • разработване на решения за борба с неправомерни практики с използване на подизпълнители;
  • информиране на работниците за техните права и задължения на език, който те разбират, както и за рисковете и мерките за сигурност
  • постигане на бързо споразумение по правилата за координация на системите за социално осигуряване, по които се водят преговори между европейските институции. Тези правила могат да помогнат в борбата с измами в социалната сфера.

Резолюцията приканва държавите членки да премахнат ограниченията за пътуване на трансгранични работници, ако не са го направили още, за да бъде избегнат недостиг на работна сила в ключови сектори.

Мобилните работници в ЕС (данни от 2018 г.)

  • 17 милиона граждани на ЕС живеят и работят в друга страна от ЕС (3,9% от цялата работна сила)
  • Има 1,5 млн. трансгранични работници в ЕС
  • Най-голям е броят на трансграничните работници, които отиват от Полша, за да работят в Германия (125 000 души)
  • Броят на командированите работници е 2,3 млн. души

В отговор на искане на лидерите на страните от ЕС през март Европейската комисия представи на 30 март насоки за координиран подход в ЕС, за да се гарантира, че мобилните работници, особено тези с ключова роля в борбата срещу COVID-19, могат да стигнат до работните си места.


Беше съставен неизчерпателен списък на критично важни работници, сред които бяха здравните специалисти, хората, грижещи се за деца или възрастни, научни работници, служители в хранителния сектор. Насоките препоръчваха за тях да се осигури лесно преминаване на границите и разумни проверки на здравното състояние.


На 26 май парламентарната комисия по заетост обсъди информация за лоши условия на труд на трансгранични работници с представители на хърватското председателство на Съвета, Комисията и Европейския орган по труда. Темата бе разисквана в пленарна зала на 18 юни.


Следващи стъпки


Очаква се Европейската комисия да отговори на призивите на Парламента с конкретни насоки за защита на трансграничните и сезонните работници във връзка с COVID-19.

Допълнителна информация