Какви мерки взема ЕС срещу насилието, основано на пола

Насилието, основано на пола, и домашното насилие остават често явление в Европа и засягат особено жени и момичета. ЕС търси начини за решаване на проблема.

Малко момиче плаче, докато родителите ѝ се  карат
Домашното насилие нанася тежки психологически травми ©AdobeStock_Me Studio

Повечето страни в ЕС имат закони срещу насилието спрямо хора заради техния пол или сексуална ориентация, но за момента липсва обща дефиниция на насилието, основано на пола, както и общи правила в ЕС. Затова Европейският парламент многократно призовава за решения на европейско ниво.

Жените и момичетата са основните жертви, но хората от ЛГБТИК общността и мъжете също са засегнати. Насилието, основано на пола, нанася щети не само на индивидуално ниво, но и в семейството, общностите и дори икономиката.

Прочетете какво прави Европейският парламент за развитието на социална Европа.

Специални разпоредби срещу насилието, основано на пола


В резолюция от септември 2021 г. депутатите призоваха да се обяви насилието, основано на пола, за престъпление, с което страните в ЕС се борят съвместно, наред с тероризма, трафика на хора, киберпрестъпленията и прането на пари. Това би позволило налагането на общи стандарти и минимални наказания в целия ЕС.

Преди това през февруари 2021 г. Парламентът поиска директива за предотвратяване и борба с всички форми на насилието, основано на пола. Жертвите на домашно насилие трябва да получат специално внимание и услуги като горещи телефонни линии, предоставяне на подслон и здравни грижи трябва да бъдат предлагани във всяка една страна от ЕС, заявиха депутатите.

Вижте инфографика за последиците от пандемията от COVID-19 върху жените.

Насилие от страна на интимния партньор


Насилието спрямо интимен партньор има отражение върху цялото семейство. Парламентът призова през октомври 2021 г. държавите в ЕС да помагат на жертвите да постигнат финансова независимост, за да имат те възможност да напуснат връзки, в които са подложени на тормоз и насилие. Депутатите също така настояват защитата на децата от насилие да има предимство пред други критерии при определянето на правата за попечителство и посещение.

През април 2022 г. депутатите призоваха Европейската комисия да предложи общи насоки за защита на правата на децата по граждански, административни и семейни дела. Изслушването на дете трябва да се провежда от съдия или квалифициран експерт без натиск от никого, включително родителите, заяви Парламентът.

Сексуален тормоз и насилие онлайн


Пандемията от COVID-19 доведе до значителен ръст на тормоза спрямо жени и момичета в социалните мрежи и интернет като цяло. През декември 2021 г. депутатите поискаха ЕС да изготви общо определение на кибернасилието, основано на пола, и да приеме хармонизирани минимални и максимални наказания. Предишен доклад на Парламента от 2016 г. вече постави въпроса за тормоза онлайн.

Сред деянията, които трябва да бъдат наказвани, Парламентът посочва: кибертормоз; киберпреследване; нарушаване на неприкосновеността на личния живот; записване и споделяне на изображения на изнасилване; контрол от разстояние или наблюдение (включително чрез приложения за проследяване); заплахи и призиви за насилие; сексистки изказвания, подтикващи към омраза; подбуждане към самопричиняване на насилие; незаконен достъп до съобщения или до профили в социалните медии; нарушаване на наложените от съдилищата забрани за комуникация; и трафик на хора.

Истанбулската конвенция


Всички страни в ЕС са подписали Истанбулската конвенция за предотвратяване и борба с насилието спрямо жени и домашното насилие, но някои държави не са я ратифицирали. През януари 2021 г. Парламентът приветства намеренията на Комисията да предложи през 2021 г. мерки за постигане на целите на конвенцията, ако държави членки продължат да блокират ратификацията от ЕС.

Генитално осакатяване на жени


Европейският парламент е приел законодателни актове и резолюции с цел премахване на гениталното осакатяване на жени по света. Въпреки че тази практика е незаконна в ЕС и някои държави преследват дори извършването ѝ в други страни, се смята, че около 600 000 жени, които живеят в Европа, са били подложени на генитално осакатяване, а други 180 000 момичета от 13 европейски страни могат да станат жертви.

През 2019 г. група от пет кенийски студентки, които наричат себе си „Възстановителите“ (The Restorers), беше номинирана за наградата „Сахаров“ на Европейския парламент за разработването на мобилно приложение срещу женското генитално осакатяване.

Парламентът връчи наградата „Сахаров“ през 2014 г. на гинеколога д-р Денис Муквеге за полагането на грижи за хиляди жертви на групово изнасилване и на сексуално насилие в Демократична република Конго.

Жените: главните жертви

  • Една от всеки три жени в ЕС на възраст над 15 години е била жертва на физическо или сексуално насилие
  • Около половината от жените са били подложени на различни форми на сексуален тормоз
  • Във всеки пети случай на насилие спрямо жени извършителят е интимният партньор на жертвата
  • Източник: Изследване на Агенцията на ЕС за основните права за насилието спрямо жените (2014 г.)