Ислямският тероризъм в ЕС от 2015 г. насам

Редица градове в Европа станаха обект на нападения на ислямски терористи от 2015 г. насам. Научете кои са терористите и какви цели преследват.

Въоръжени патрули в Париж Photo by Manu Sanchez on Unsplash
Въоръжените патрули станаха често срещана гледка в някои европейски градове. Снимка на Manu Sanchez в Unsplash

Ислямският тероризъм в ЕС не е ново явление, но от 2015 г. терористичните актове зачестиха. Какво искат ислямските терористи? Как извършват те нападенията?

Какво представлява ислямският тероризъм?


Целта на терористичните групи е създаването на ислямска държава, управлявана от ислямското право - шариата. Те отхвърлят демокрацията и парламентаризма, защото според тях Бог е единственият законодател.

Европол определя тяхната идеология като джихадизъм. Джихадистите легитимират насилието, като се позовават на ислямската доктрина за джихада - термин, който означава буквално „стремеж“ или „усилие“, но в ислямското право се разбира като религиозно оправдана война.

Мрежата на „Ал Кайда“ и особено така наречената „Ислямска държава“ са примери за джихадистки групи. Джихадизмът е свързан със салафизма - сунитско течение, придържащо се към корените на исляма.

Запознайте се с данните за терористичните нападения, убитите и извършените арести в ЕС през 2020 г. и през 2019 г.

Инфографика: Брой на нападенията и жертвите на религиозно мотивирани терористични атаки след 2015 г.
Брой на нападенията и жертвите на религиозно мотивирани терористични атаки след 2015 г.

Кои са ислямските терористи

Повечето религиозно мотивирани нападения са извършени от лица, които са израснали в съответната държава и са се радикализирали в нея, а не от външни лица, посочва доклад на Европол от 2018 г. През 2019 г. близо 60% от ислямските терористи в ЕС са били с гражданство на страната, в която нападението е било осъществено или замислено.


Радикализацията често се улеснява от наличието на екстремистка пропаганда в интернет. В този смисъл повечето нападения са вдъхновени от групи като "Ал-Кайда" и „Ислямска държава“, а не директно поръчани от тях.


Според Европол терористите не винаги са дълбоко религиозни: те често имат ограничени и разпокъсани познания за исляма, понякога не са чели свещената книга Корана и не са посещавали редовно служби.


През 2016 г. голяма част от заподозрените за тероризъм са били идентифицирани като замесени в дребни престъпления, което навежда на мисълта, че лица с криминално минало или живеещи в среда на престъпници са по-податливи на радикализация.


Заключението на Европол е, че „религията може би не е началният или основен стимул към радикализация, а просто предлага възможност за решаване на лични проблеми. Терористите могат да смятат, че решението да извършат нападение в собствената им страна ги превръща в герои".


Докладът на Европол за 2020 г. показва, че по-голямата част от ислямските терористи са млади мъже. Близо 70% са възраст между 20 и 28 28 години, а 85% са от мъжки пол.


Прочетете повече за причините за радикализацията и мерките за борба с нея.


Как ислямските терористи осъществяват нападения

Терористичните актове от 2015 г. насам са дело на отделни лица или на малки групи. През 2019 г. за почти всички извършени или неуспешни нападения са отговорни отделни лица, а всички осуетени нападения са включвали множество лица.


Терористите-единаци използват основно ножове, лекотоварни камиони и огнестрелни оръжия. Техните нападения са сравнително прости и не изискват сложна организация. Групите от своя страна използват автоматични оръжия и експлозиви в сложни и координирани акции.


Повечето нападения са насочени към обикновени хора, а не сгради или институции, за да провокират емоционална реакция от обществото.


Терористите не правят разлика между мюсюлмани и немюсюлмани. Нападенията целят да причинят смъртта на възможно най-много хора, като атаките в Лондон, Париж, Ница, Стокхолм, Манчестър, Барселона, Камбрилс и други места.

Научете за мерките на ЕС за противодействие на тероризма

Борбата на ЕС срещу тероризма


Един от основните начини за противодействие на терористичната заплаха е засилване на сътрудничеството между службите на страните членки.

Мерките на европейско ниво включват прекъсване на каналите за финансиране на терористи, борба с организираната престъпност и засилване на граничния контрол. Полагат се усилия срещу радикализацията и за подобряване на полицейското и съдебно сътрудничество по проследяване на заподозрени и залавяне на извършители.

Депутатите в Европейския парламент гласуваха правила, които правят по-трудно придобиването от терористи на вещества за производство на експлозиви и на огнестрелни оръжия.

Европол се сдоби с нови правомощия и сформира център за борба с тероризма. Агенцията има възможност да обменя информация с частни компании и да иска от социалните мрежи да премахват съдържание, възхваляващо тероризма.

През юли 2017 г. Европейският парламент създаде специална комисия със задача да предложи подобрения в борбата с тероризма на европейско ниво. Докладът на комисията бе приет в пленарна зала през декември 2018 г. Депутатите очакват от Европейската комисия да предложи законодателство въз основа на направените препоръки.

Научете повече за мерките на ЕС срещу тероризма.