Защо жените трябва да играят по-голяма роля в борбата с климатичните промени

Проучвания показват, че е много по-вероятно жертвите на природни бедствия да бъдат жени, отколкото мъже. Това е една от причините, поради които доклад, подготвен от г-жа Nicole Kiil-Nielsen (Зелени, Франция) настоява, че с включването на въпросите за равенството между половете борбата срещу климатичните промени може да бъде направена по-справедлива и ефективна. Помолихме г-жа Kiil-Nielsen за повече подробности по темата, която ще бъде разгледана на 20 април в пленарна зала.

Г-жа Kiil-Nielsen: "Ние можем да се борим срещу дискриминацията и в същото време да намерим по-ефективни решения за околната среда"
Г-жа Kiil-Nielsen: "Ние можем да се борим срещу дискриминацията и в същото време да намерим по-ефективни решения за околната среда"

Защо е важно да се обвържат въпросите на равенството между половете и климатичните промени?


При всяка криза, при всяка радикална промяна ние чуваме да се казва, че първо трябва да разрешим проблема и после да се занимаваме с правата на жените. Тази логика обаче е остаряла и неработеща. В днешно време е точно обратното, предизвикателствата, произтичащи от климатичните промени и от нуждата от справедливост и равенство за жените, са неразривно свързани. Не могат да бъдат предложени ефективни и иновативни решения, ако не разширим гледната си точка. Например, днес е известно, че рискът от смърт на жените при природни бедствия или последвалите ги събития е до 14 пъти по-висок от риска за мъжете.


Какви конкретни мерки предлагате?


Докладът предлага конкретни стъпки, целящи включването на повече жени в европейската дипломация в областта на климатичните промени, както и въвеждането на минимална квота от 40% на жените в съответните делегации. Трябва да се насърчи и по-голямото им присъствие при разрешаването на технически, политически и финансови аспекти на проблемите.


Ние също настояваме събираните данни в етапа на оценка и въвеждане на проекти да бъдат разбивани по пол. Това ще позволи да се направи по-точна оценка на различията по пол по въпросите, свързани с климата, и да се адаптира отговорът по проблемите.


Тук не става въпрос да се създава съперничество между политиките за равенството между мъжете и жените и за климата, а да се осигури успореден напредък по тези въпроси, тъй като това е логично.


Как обвързването им ще направи борбата с климатичните промени по-ефективна и справедлива?


Един пример в тази връзка ме порази силно. В района Kilombero в Танзания една неправителствена организация стартирала проект за изграждането на кладенец за жителите на едно село. След едва две години кладенецът пресъхнал. По-късно станало ясно, че организацията се консултирала само с мъжете в селото, а всъщност жените носели вода и те знаели къде трябва да се копае. След като осъзнали грешката си и изкопали кладенеца на мястото, посочено от жените, кладенецът не е пресъхнал отново.


Ако борбата срещу климатичните промени вземе под внимание половото измерение, ние можем да се борим срещу дискриминацията и в същото време да намерим по-ефективни решения за околната среда. Това е една ситуация, която носи ползи за всички.