Тери Райнтке: „Заплахите към жени онлайн не са свобода на изразяване“

Жените често стават жертви на тормоз в Интернет, като нерядко те получават груби обиди или дори заплахи за физическа разправа. На 27 април депутатите ще разискват, а на следващия ден ще гласуват доклад, който обръща внимание на проблема и препоръчва мерки за противодействие на европейско ниво. Текстът, подготвен от Тери Райнтке (Зелени/ЕСА, Германия), разглежда и мястото на жените в информационния сектор. Разговаряхме с г-жа Райнтке преди пленарния дебат.

Interview with Terry Reintke
Тери Райнтке

Интернет променя радикално нашия свят, но анонимността на Мрежата създава условия за различни форми на насилие. Какви са заплахите и рисковете, на които са подложени жените?


Насилието спрямо жени не е нещо, което се поражда в Интернет; това е просто една нова платформа, където то често се превръща в още по-голям проблем. Виртуалният свят е отражение на едно общество, в което има много насилие спрямо жените. Жените, особено онези, които са активни онлайн, са заплашвани, преследвани или тормозени, като може да се стигне чак до реално физическо насилие.


Често съществува рамка в наказателното право, която следва да предотвратява подобни случаи, но не е направено достатъчно тя да се адаптира към дигиталната епоха. Полицейските и съдебните служби трябва да бъдат по-добре подготвени, да си сътрудничат по-тясно на европейско ниво, защото Интернет просто функционира на наднационално ниво. Също така е важно Европейската комисия да подкрепя мрежи, които се борят с подобни форми на насилие. Интернет може да бъде използван и като средство за противодействие на насилието.


Къде е границата между свободата на словото и защитата на Интернет потребителите?


Свободата на словото, особено що се отнася до изразяването в Интернет, е основата на нашето общество, но свободата на словото естествено свършва там, където започват заплахите. Съзнателно да заплашваш хора във Фейсбук или Туитър, особено жени, например феминистки, и да преминаваш от обиди към изразяване на желание за изнасилване или да заплашваш с физическа разправа – това не е свобода на изразяване. Трябва да се действа срещу такива явления дори на европейско ниво.


Във Вашия доклад Вие обръщате внимание, че само 9% от разработчиците и 19% от предприемачите в сферата на информационните технологии са жени. Защо делът на жените е толкова малък в този сектор и какво може да се направи за нарастването му?


Секторът на информационните технологии в Европа е доминиран от мъже и като следствие жените не се чувстват насърчени да станат предприемачи в тази област или да кандидатстват за работа. Това не е лошо само за жените, но и за обществото като цяло, защото се пропилява много потенциал. С този доклад искаме да подчертаем, че съществуват конкретни способи за промяна, например по-селективни инвестиции, особено такива, които дават на жените достъп до капитал за стартиране на малък бизнес.