Отпадъци: Парламентът одобри по-амбициозни цели за рециклиране

Когато става въпрос за това какво правим с отпадъците си, алтернативите се различават съществено по ефективност и въздействие върху природата. Изхвърлянето на сметище замърсява почвата и застрашава здравето; разделянето, рециклирането и повторното използване са за предпочитане. Парламентът гласува на 14 март по четири директиви, които поставят амбициозни цели за засилване на рециклирането и намаляване на депонирането. Пакетът е първа стъпка към изграждането на „кръгова икономика“.

Инфографика: Управление на отпадъците
Научете повече за това какво правят различните страни в ЕС с отпадъците си

Преминаването към по-екологичен модел на икономика е свързан с ограничаването на отпадъците, по-малкото използване на сметища и насърчаването на рециклирането. Както показва инфографиката, страните в ЕС се различават силно по начините, по които се разпореждат с битовата смет.


България е сред страните, в които по-голямата част от отпадъците свършват на сметище. На другия полюс са страни като Германия, Дания, Белгия и Швеция, в които не повече от 1% от отпадъците се изхвърлят. В някои страни (Германия, Австрия, Белгия, Холандия) повече от половината от сметта се рециклира или използва повторно; в други като Финландия и Дания голяма част от отпадъците се изгарят за производство на енергия.


Европейската комисия предлага до 2030 г. делът на рециклирането във всяка страна да достигне 65%, а депонирането на сметище да се ограничи до 10% от сметта. Парламентът иска още по-амбициозни цели: поне 70% за рециклиране и максимум 5% за изхвърляне на сметище. Приетият от ЕП текст предвижда допълнителен период от пет години за достигането на целта за сметищата за страните, в които депонирането към момента преобладава.


Пакетът от директиви съдържа още правила относно опаковките на продуктите и рециклирането на автомобили, батерии, акумулатори и електронни уреди.

По-доброто управление на отпадъците и по-високата продуктивност на ресурсите би дала позитивни резултати за икономиката и околната среда.
Европа трябва да намали сметищата и хранителните отпадъци и да се справи с рециклирането на опаковки по-добре: това са основните цели на законодателен пакет, по който Парламентът ще гласува на сесията си през март в Страсбург.