Подходът на ЕС към миграцията и предоставянето на убежище

Европа привлича много мигранти и хора, търсещи убежище. Открийте как ЕС подобрява своя подход към предоставянето на убежище и миграцията.

Гръцката  брегова охрана приближава лодка с мигранти до бреговете на о-в Лесбос
Гръцката брегова охрана приближава лодка с мигранти в близост до остров Лесбос © UNHCR/Andrew McConnell

През 2015 г. бяха регистрирани 1,83 млн. нелегални пресичания на външните граници на ЕС. Макар че през следващите години миграционният натиск намаля и броят на нелегалните пресичания през 2022 г. беше около 330 000, ЕС предприе редица стъпки за подобряване на политиката за предоставяне на убежище. Мерките са насочени към засилване на контрола по границите, улесняване на легалните пътища за миграция и подкрепа за интеграцията на бежанците.

Прочетете защо хората мигрират от една страна в друга и се запознайте с факти и данни за миграцията и предоставянето на убежище в ЕС.

Промени в европейската система за предоставяне на убежище

Посрещане на мигранти: споделяне на отговорността


В отговор на кризата с бежанците през 2015 г. Европейската комисия представи предложения за реформиране на системата на предоставяне на убежище през 2016 г. Новите правила ще заменят регламента от Дъблин, който служи за разпределение на търсещите убежище между страните в ЕС.

Системата от Дъблин определя, че първата страна от ЕС, в която търсещите убежище влизат, поема отговорност за разглеждането на повечето искания за закрила. Това означава, че страните на предна линия трябва да обработват значително повече искания от други страни членки.

През 2020 г. Комисията предложи нов пакт за предоставянето на убежище и миграцията, който цели да оптимизира правилата и да съкрати сроковете на процедурите.

Новият пакт залага на доброволно сътрудничество и гъвкави форми на подкрепа, които могат да се превърнат в изисквания в кризисни моменти.Страните в ЕС ще могат да изберат как да дадат своя принос и да подкрепят държавите, които приемат голям брой мигранти. Те могат да го направят, като приемат хора, търсещи убежище от първата държава, в която са влезли, или окажат финансова или техническа подкрепа при необходимост.

Очаква се пактът за миграцията и убежището да бъде окончателно приет от страна на Парламента през април 2024 г.

Агенция на ЕС в областта на убежището


През ноември 2021 г. Парламентът одобри преобразуването на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището в Агенция на ЕС в областта на убежището след постигане на съгласие със Съвета. Новата агенция ще помага за уеднаквяване и ускоряване на процедурите в страните от ЕС и ще следи за спазването на правата на бежанците. Нейните 500 служители ще осигуряват подкрепа на натоварени национални системи, което ще направи цялостното управление на миграционната политика в ЕС по-ефективно и по-устойчиво.

Финансови средства за политиката за предоставяне на убежище


Европейският парламент одобри през юли 2021 г. правилата за Фонда за предоставяне на убежище, миграция и интеграция, който ще разполага с 9,88 млрд. евро за 2021-2027 г. Фондът е призван да укрепва единната политика на ЕС за предоставяне на убежище, да развива легалните пътища за миграция в съответствие с нуждите на страните членки, да съдейства за интеграцията на мигранти и да се бори срещу нередовните начини на влизане в ЕС. Средствата също така ще помагат за по-справедливото разпределение на отговорността за бежанци и хора, търсещи убежище.

Депутатите подкрепиха също така създаването на нов Фонд за интегрирано управление на границите с бюджет от 6,24 млрд. евро до 2027 г. Фондът ще помага за укрепване на контрола на границите при спазване на основните права. Той ще допринася и за хармонизиране на визовата политика и за оказване на закрила на децата без придружител и други уязвими хора, пристигащи в Европа.

Научете повече за промените в Европейската система за предоставяне на убежище.

Отговор на кризата с украинските бежанци


Освен системата за предоставяне на убежище ЕС е изградил и механизми за предоставяне на временна закрила за специални групи бежанци.

След военното нашествие на Русия в Украйна през февруари 2022 г. ЕС оказа различни форми на подкрепа за украинците, които бягаха от войната. За първи път бе активирана директивата за временна закрила, която организира посрещането на големи групи хора.

Прочетете за мерките на ЕС относно украинските бежанци.

Контрол на външните граници


Мерки срещу нередовните канали за миграция


Европейският съюз се стреми да овладее наплива на нередовни мигранти, като засилва проверките на границите си, подобрява начина на посрещане на новопристигнали и създава условия за ефективно връщане на нередовни мигранти.

За постигането на по-висока ефективност новият пакт за миграция и убежище предлага подобрен процес при скрининг и по-бързо връщане на отхвърлените кандидати за убежище.

Новият скрининг процес цели да определи правилната процедура, която следва да бъде приложена към хората, пристигащи в ЕС, без да изпълняват условията за влизане. Процедурата ще включва установяване на самоличността, здравна проверка и проверка за сигурност, както и взимане на пръстови отпечатъци и регистрация в базата данни Евродак.

Пактът предлага по-бързо и опростено разглеждане на исканията за предоставяне на убежище – процедурата би трябвало да приключи в рамките на 12 седмици, като срокът включва и евентуално обжалване на взетото решение. При отхвърляне на искането мигрантът трябва да бъде осведомен незабавно и върнат в страната, от която идва, в рамките на още 12 седмици.

Хората, подлежащи на граничната процедура за убежище, няма да имат право да влизат на територията на съответната страна.

Прочетете повече за мерките на ЕС срещу нередовната миграция и връщането на мигранти, които нямат право да останат в ЕС.

Засилване на Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс)


Европейската агенция за гранична и брегова охрана, наричана Фронтекс, помага за управлението на външните граници на ЕС и за справянето с трансграничната престъпност.

Миграционният наплив от 2015 г. постави под огромен натиск националните власти за граничен контрол. По настояване на Европейския парламент ЕС разшири мандата на Фронтекс с цел оказване на по-голямо съдействие на държавите членки.

Фронтекс помага с изпращането на служители на място, организиране на въздушно наблюдение и събиране на информация, борба с нелегалните канали за превоз на хора и подпомагане на връщането на мигранти, които нямат основания да останат в ЕС.

Броят на служителите на агенцията се предвижда да нарасне от 2000 на 10 000 души до 2027 г.

През декември 2023 г. евродепутатите приеха резолюция, в която призоваха Фронтекс да спазва основните права по време на гранични процедури и се обявиха за по-голяма отговорност и прозрачност в работата на агенцията.

Контрол на вътрешните граници


През последните години някои страни от ЕС възстановиха контрола на граници в рамките на Шенгенското пространство, и то за продължителни периоди от време. Европейската комисия представи предложение през 2021 г., което цели да запази свободното движение, но също така да регламентира възможността за реагиране на реални кризи.

Предварително споразумение между Парламента и националните правителства от февруари 2024 г. уточнява, че въвеждането на контрол на границите остава крайна мярка. Страните в ЕС могат да въведат контрол по изключение, когато има сериозна заплаха за обществения ред или за вътрешната сигурност.

Граничният контрол ще бъде ограничен за период от един месец и може да продължи до три месеца в случаи на непредвидими заплахи. В случай на предвидими заплахи той може да продължи от шест месеца до две години.

Като алтернатива на проверките на вътрешни граници се насърчава полицейското сътрудничество в граничните региони за справяне с неразрешени придвижвания в рамките на Шенгенското пространство.

Арестуваните лица с нередовен статут често пристигат от друга страна от ЕС, така че ако двете държави имат съвместни патрули, незаконните мигранти могат да бъдат върнати обратно в държавата от ЕС, от която идват. Депутатите искат да изключат връщането на някои категории лица, например непълнолетни без придружители.

Очаква се споразумението да бъде официално прието през април 2024 г.

Подобряване на легалните начини за миграция в ЕС

Безопасни алтернативи за хора търсещи убежище


От 2015 година програми, финансирани от ЕС за презаселване, са помогнали на повече от 119 000 хора от уязвими групи, нуждаещи се от международна защита, да намерят подслон в ЕС.

Презаселването е безопасна и законна алтернатива за кандидатите за убежище и се основава на препоръки от страна на Агенцията на ООН за бежанците.

В рамките на програмата на ЕС за презаселване и хуманитарно приемане 14 държави от ЕС са се ангажирали да презаселят 61 000 души през 2024-2025 г.

Презаселването също е важна част от споразумението между ЕС и Турция за управлението на миграцията. По него повече от 40 000 сирийци са били презаселени в държави от ЕС от март 2016 г.

В допълнение към тези програми, като част от преразглеждането на системата за убежище и миграция, през 2016 г. Комисията предложи Рамкова програма за презаселване в ЕС. В нея се предвижда ЕС да приеме двугодишен план за презаселване и хуманитарно приемане. Планът следва да определи максималния брой хора, които могат да бъдат приети, приносите на държавите членки и общите географски приоритети.

Депутатите одобриха предварителното споразумение за новата рамкова програма през февруари 2024 г. Очаква се да бъде официално приета през април.

Работно разрешително за икономически мигранти


Приемането на мигранти по легален път помага за преодоляване на реални проблеми в ЕС с недостига на работна сила, повишава вноските в осигурителната система и стимулира икономическия растеж.

Европейският съюз е създал няколко вида разрешителни, за които могат да кандидатстват граждани на други държави:

  • Синята карта на ЕС е разрешително за работа и пребиваване за висококвалифицирани работници
  • Единното разрешение за пребиваване и работа важи за два години и за конкретна страна.
  • Правото на дългосрочно пребиваване позволява на чужденци да живеят и работят в ЕС за неограничен период от време. След като чужди граждани получат такова право, те могат да се придвижват и работят свободно в рамките на ЕС.


Правилата за единното разрешение и за дългосрочното пребиваване са в процес на преразглеждане.

Научете как ЕС иска да подобри легалните начини за миграция.

Интеграцията на бежанците в Европа


Фонд за предоставянето на убежище, миграцията и интеграцията


Европейският съюз полага усилия да подпомогне социалната интеграция на мигрантите в техните нови страни. Фондът за предоставяне на убежище, миграция и интеграция ще осигурява средства през 2021-2027 г. директно на местни и регионални власти за политики и програми за интеграция, насочени към предоставяне на образование, напътствия за професионална реализация, езиково обучение и други курсове, например за културна и гражданска ориентация.

По-ефективна интеграция на бежанците


Европейският съюз работи по промени в директивата за начина на посрещане на търсещите убежище, за да се гарантират еднакви стандарти по отношение на материалните условия, здравните услуги и начина на живот на хора, които искат международна закрила.

В същото време директивата ограничава движението на търсещи убежище мигранти от една европейска държава в друга.

За да могат тези хора да живеят самостоятелно и да се интегрират в обществото, правилата предвиждат да им се даде право на работа до девет месеца след регистрирането на тяхното искане за убежище. Освен това те трябва да имат достъп до езикови курсове, гражданско и професионално обучение. Всички деца, търсещи убежище, трябва да бъдат записани в училище до два месеца след пристигането си. На непридружени деца ще бъде назначен настойник.

Хора, търсещи убежище, ще имат достъп до приемни условия само в държавата, която обработва тяхната молба за убежище.

През февруари 2024 г. комисията по граждански свободи на Парламента подкрепи споразумение със Съвета относно директивата за посрещането на бежанци . Целият Парламент ще гласува окончателно по споразумението през април 2024 г.