Безопасни пътища: ЕС въвежда мерки за намаляване на риска от пътни произшествия

Парламентът одобри задължителното включване на технологии за безопасност във всички нови превозни средства с цел намаляване на жертвите на пътя.

Кола, претърпяла пътно произшествие
ЕС иска да подобри безопасността на пътя ©AP images/European Union-EP

Новите технологии помагат за намаляването на смъртните случаи при пътни произшествия. През последните 20 години броят на загиналите в ЕС е намалял повече от два пъти, като сега средно 49 души на един милион в ЕС умират при пътни инциденти. България обаче е с втория най-лош резултат в ЕС с 96 смъртни случая на един милион. Вижте нашата инфографика по темата.

Спадът на смъртните случаи на пътя се забавя в последните години, което налага нови мерки за подобряване на безопасността. На 16 април Европейският парламент прие законодателни промени, които правят задължително наличието в новите автомобили на различни системи за безопасност. Правилата ще влязат в сила от май 2022 г. за новите модели и от 2024 г. за съществуващите модели.

Законодателството цели да осъвремени съществуващите правила към измененията на пазара - сред новите фактори са технологичният напредък, застаряването на населението, появата на електронни устройства, които разсейват водачите, и растящият брой колоездачи и пешеходци по пътищата.

Какво се променя

Съгласно постигнатото предварително споразумение със Съвета всички нови превозни средства, които се продават на европейския пазар, ще трябва да разполагат с набор от технологии:

•    интелигентна система за регулиране на скоростта, която информира водача при превишаване на ограниченията за скоростта
•    система за наблюдение на сънливостта и вниманието на водача
•    система за предупреждаване при разсейване на вниманието, която помага на водача да запази вниманието си върху пътната ситуация
•    авариен стоп-сигнал, който дава информация на водачите зад превозното средство при внезапно спиране
•    система за разпознаване на опасности при заден ход, която цели да избегне сблъсъци с хора и предмети при движение назад с помощта на камера или монитор
•    система за следене на налягането на гумите, която да сигнализира на водача при загуба на налягане
•    система, позволяваща инсталацията на по-късен етап на блокиращо устройство за предотвратяване на шофиране при употреба на алкохол
•    устройство за записване на данни от инциденти с цел регистрация на данни малко преди, по време на и след пътно произшествие

Докладчикът на ЕП Ружа Тун (ЕНП, Полша) коментира за интелигентната система за регулиране на скоростта: „Ние не въвеждаме ограничител на скоростта, а интелигентна система, която ще информира шофьорите, когато карат твърде бързо. Това не само ще повиши безопасността на всички нас, но и ще помогне на водачите да избегнат налагането на глоби за превишение.“
 
Освен това леките автомобили и лекотоварните камиони ще трябва да имат система за аварийно спиране (тези технология вече е задължителна за тежките камиони), както и система за поддържане на пътната лента.

Тежкотоварните камиони и автобусите пък ще трябва да имат системи, които могат да установяват уязвими участници в пътното движение, намиращи се в близост до предната част или страната откъм тротоара, и да отправят предупреждение или да избягват сблъсък с такива хора.

Тези технологии могат да помогнат за значително намаляване на броя на смъртните случаи. В момента 95% от пътните произшествия са резултат от човешка грешка.  

Следващи стъпки

Съветът също ще трябва да даде съгласието си, преди правилата да влязат в сила.