Наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“ е присъдена на проекта „Пегас“

Проектът „Пегас“, разкрил следенето от правителства на журналисти, политици и други хора, получава наградата на Европейския парламент за журналистика.

Журналистите Сандрин Риго и Лоран Ришар приеха наградата за журналистика "Дафне Каруана Галиция" от името на консорциума „Забранени истории“, огласил скандала със софтуера "Пегас"
Журналистите Сандрин Риго и Лоран Ришар приеха наградата от името на консорциума „Забранени истории“, огласил скандала със софтуера "Пегас"

От името на 29-те членове на журито наградата връчи Антони Беланже, генерален секретар на Международната федерация на журналистите. Сумата от 20 000 евро получиха Сандрин Риго и Лоран Ришар като представители на консорциума „Забранени истории“, огласил следенето.

Председателят на Парламента Давид Сасоли заяви на церемонията по награждаването на 14 октомври: "Като налага прозрачност, разследващата журналистика помага на избирателите да правят информиран избор. Закрилата и подкрепата на журналистите е от жизнено значение за демократичните общества".


Относно носителя на наградата


Проектът „Пегас“ е международна инициатива, която се координира от журналистическия консорциум „Забранени истории“. Консорциумът си поставя за задача да разследва случаи с журналисти, които са убити, хвърлени в затвора или заплашвани.


През юли 2021 г. над 80 репортери от 17 медийни организации в 10 страни разкриха, че софтуерът за шпиониране „Пегас“ е бил продаден от израелската компания NSO Group Technologies на правителства и е бил използван за следенето на 50 000 души по света.


Изтеклите данни показват, че поне 180 журналисти, както и много други активисти за права на човека, религиозни водачи, политици и военни са били шпионирани в страни като Индия, Мексико, Унгария, Мароко и Франция.

Наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“


Създаването на наградата за журналистика на Парламента беше обявено на 16 октомври 2020 г., когато се отбелязва годишнината от смъртта на Дафне Каруана Галиция. Призът отличава постижения в областта на журналистиката, отразяващи ценностите на ЕС.


Наградата се връчва на журналисти или журналистически екипи от всякаква националност, чиито материали са били публикувани или излъчени от медии в ЕС. Кандидатите за наградата и носителят се определят от независимо жури.


Дафне Каруана Галиция беше малтийска журналистка, блогър и активистка срещу корупцията, която отразяваше теми, свързани с прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с Досиетата от Панама. Първоначално жертва на тормоз и заплахи, тя беше убита с бомба, поставена в колата ѝ, на 16 октомври 2017 г.


Отзвукът от случая и недоволството от начина на разследване на убийството доведоха до оставката на малтийския министър-председател Джоузеф Мускат през януари 2020 г. В резолюция от декември 2019 г. Парламентът изрази загриженост за спазването на принципите на правовата държава в Малта и поиска от Европейската комисия да предприеме конкретни мерки.


Нужда от свободни медии


В доклад на Съвета на Европа за безопасността на журналистите се посочват 201 сериозни нарушения на свободата на медиите в Европа през 2020 г. Това е увеличение с 40% на случаите спрямо 2019 г. и е най-високият брой от началото на наблюдението през 2014 г. Броят на сигналите за физически нападения (52 случая) и за тормоз и натиск (70 случая) достига рекордно ниво.


Европейският парламент оценява значението на свободните медии и настоява страните в ЕС да работят за плурализъм и независимост на медиите, както и да осигуряват адекватно публично финансиране. Пандемията от коронавирус още веднъж показа голямото значение на свободата на медиите.


Гледайте интервю във Фейсбук с депутати по повод на учредяването на наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“.