Как ЕС допринася за по-малки емисии на парникови газове

Европейският съюз полага усилия за ограничаване на емисиите не само на CO2, но и на други парникови газове. Научете как.

Бутилка със спрей изпуска газ
Флуорсъдържащите газове имат различни приложения, едно от които е в спрейове

Емисиите на въглероден диоксид са само част от причините за измененията в климата. Други газове като метан, флуорсъдържащи газове и вещества, застрашаващи озоновия слой, също допринасят за затоплянето на планетата. Те присъстват в атмосферата в по-малки количества, но могат да имат значителен ефект.

Депутатите настояват за мерки за намаляване на емисиите на флуорсъдържащите парникови газове и на веществата, които унищожават озоновия слой. Те подкрепиха предложенията на Европейската комисия за насърчаване на използването на алтернативи на флуорсъдържащите парникови газове и на разрушаващите озона вещества, когато това е възможно, или за намаляване на изтичането и емисиите им в процеса на производство или употреба.

Парламентът одобри новите правила за намаляване на емисиите на флуорсъдържащи газове и на веществата, унищожаващи озона, през януари 2024 г.

Намаляване на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове

Какво представляват флуорсъдържащите газове


Флуорсъдържащите газове са синтезирани от хората и се използват в често срещани уреди като хладилници, климатични системи, топлинни помпи, спрейове и пяни. Те отговарят за около 2,5% от ефекта от парниковите газове в ЕС.

Макар че флуорсъдържащите газове са в малки количества в атмосферата, те задържат много слънчева светлина. ЕС трябва да намали техните емисии, за да може да постигне целта си за нетни нулеви емисии към 2050 г.

Флуорсъдържащите газове не увреждат озона и затова се използват като заместител на други, още по-опасни вещества.

Какво в направил ЕС до момента


Флуорсъдържащите газове са включени в Споразумението от Париж, което координира усилията на страните по света за намаляване на емисиите на различни видове парникови газове, в това число въглероден диоксид, метан и диазотен оксид. Те също така са регулирани и в международни споразумения за веществата, увреждащи озоновия слой.

ЕС е приел регламент за флуорсъдържащите газове и директива относно климатичните системи в превозни средства. Всяка година Европейската агенция за околната среда подготвя доклад за производството, вноса, износа и премахването на флуорсъдържащи газове в ЕС.

Какви са новите правила за флуорсъдържащите газове?

Новите мерки за намаляване на флуорсъдържащите парникови газове в ЕС включват:

  • Цялостно извеждане от употреба на флуоровъглеводородите до 2050 г., като изискванията са за постепенно намаляване на потреблението между 2024 г. и 2049 г
  • Строги изисквания, които забраняват навлизането на пазара на ЕС на продукти с флуорсъдържащи газове. Това осигурява яснота за производителите и насърчава избора на алтернативи, които опазват климата.
  • Определят се конкретни срокове за преход към алтернативи флуорсъдържащи газове в сектори, където има технологични и икономически възможности, например в сферата на домашните хладилни инсталации, климатици и термопомпи.

Извеждане от употреба на газове, застрашаващи озона

Какво представляват газовете, застрашаващи озона


Това също са синтезирани от хората вещества, които се използват в подобни уреди като флуорсъдържащите газове. Когато тези вещества достигнат горните слоеве на атмосферата, те могат да увредят озоновия слой, защитаващ Земята от опасни слънчеви лъчения.

Какво е направил ЕС до момента


Поради отражението си върху околната среда веществата, застрашаващи озона, се извеждат от употреба съгласно световно споразумение от 1989 г., известно като Протокола от Монреал. Мерките произтичат и от Споразумението от Париж и са свързани с целите на ЕС относно климата.

Какво се променя с новите правила?

 

С цел по-нататъшното намаляване на емисиите депутатите приеха нови правила, включващи забрана за производство, употреба или търговия с газове, застрашаващи озона, с изключение на строго определени случаи.

Законодателният акт включва задължителни изисквания за употребата и рециклирането на материали в сектора на строителството, който представлява основният източник на оставащите емисии в Европейския съюз.

Преди да влязат в сила, правилата за флуорсъдържащите газове и за веществата, увреждащи озоновия слой, трябва да бъдат официално одобрени и от Съвета.

Намаляване на емисиите на метан


Какво представлява метанът


Метанът може да се появи по естествен път в атмосферата, но се генерира също така в резултат от човешката дейност – в области като селското стопанство, промишлеността и при изгарянето на изкопаеми горива. Метанът е силен парников газ и e вторият най-голям причинител на измененията на климата след въглеродния диоксид, като отговаря за около една трета от настоящото покачване на глобалните температури.

Какво прави ЕС


Парламентът прие първият закон, насочен към намаляване на емисиите от метан през април 2024 г. Новите правила поставят задължителни цели за намаляване на метановите емисии в енергийния сектор, включително емисии от нефт, природен газ и въглища.

Правилата ще затегнат изискванията към компаниите в сектора да следят за изтичания на метан и да извършват ремонти в кратки срокове. Забранява се изпускането и изгарянето на метан от дренажни станции от 2025 г. и от вентилационни шахти от 2027 г.

Задължително ще бъде създаването на планове за ограничаване на емисиите от изоставени въглищни мини и неактивни кладенци на нефт и фосилен газ. Мерките трябва да включват идентифициране, запечатване и наблюдение на тези обекти.

От 2027 г. на изискванията ще трябва да отговарят и вносните нефт, газ и въглища.

Статии по темата