Нека помогнем на европейската индустрия да се изправи срещу COVID-19, казват евродепутатите 

Съобщение за пресата 
 
 

Споделете тази страница: 

Промишлените сектори се нуждаят от подкрепа и стимули, които да допринесат за борбата срещу COVID-19,

заявиха в петък председателят и политическите координатори на комисията на ЕП по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE).

„В контекста на новата криза с коронавируса, нашата индивидуална роля е да подкрепяме действията на нашите национални правителства и работещите на предна линия. Държавите членки и по-специално техните групи за спешно реагиране заслужават нашата благодарност и подкрепа за всички предприети действия и ще продължават да се нуждаят от нашата непрекъсната подкрепа!“, заяви председателят на комисията на ЕП по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) Кристиан-Силвиу Бушой (ЕНП, Румъния). „След това, като законодатели, ще трябва да разсъждаваме върху много неща, които ще трябва да се променят в дългосрочен план, ако искаме да сме готови при евентуално повторно избухване на подобна пандемия“, допълни той.

„Сега искаме да изготвим отговор, който ще позволи на ЕС да постигне конкретни резултати в подкрепа на отделните държави членки, които често се чувстваха оставени сами да се справят с кризата. Ще трябва да повишим компетенциите на ЕС, така че подготвеността и реакцията да бъдат по-интегрирани, защото пандемиите нямат граници “, каза той.

Мобилизиране на изследователските фондове на ЕС в подкрепа на медицинските изследвания за коронавируса

Координаторите на политическите групи на комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) също призоваха Европейската комисия и държавите членки да гарантират, че всички необходими средства за финансиране и изследвания са насочени към своевременното идентифициране и предоставяне на достъпни лечения и ваксини, въз основа на световно признатата научна и фармацевтична експертиза на ЕС. Предвид настоящата липса на защитно оборудване, дезинфекциращи средства, оборудване за спешна помощ и бързо разпространяващия се характер на тази пандемия, те призовават европейската промишленост спешно да активира производството на необходимите консумативи като респиратори и защитни средства.

Европейската комисията трябва да засили подкрепата за МСП и най-засегнатите отрасли

Един от приоритетите на комисията ITRE, предвид настоящите обстоятелства, е положението на малките и средните предприятия (МСП) и най-силно засегнатите предприятия, както и тези сектори, които страдат от прекъсването на веригите за доставки, казаха политическите координатори, като се ангажираха да започнат диалог с комисаря Тиери Бретон. Те призоваха да се вземат мерки в допълнение на мерките, които вече са включени в наскоро приетата стратегия за МСП, за да им се помогне за тяхната устойчивост по време на криза.

Евродепутатите приветстват решенията на европейските предприятия, които вече са адаптирали производството си за борба с кризата, демонстрирайки по този начин, че силната индустриална база е предимство за цялото общество и нашия суверенитет като континент.

Да се гарантира, че интернет и мобилните мрежи продължават да функционират нормално

Евродепутатите също така призовават европейските телекомуникационни оператори да гарантират, че интернет и мобилните мрежи продължават да функционират нормално, а Европейската комисия да ускори усилията си, за да гарантира, че силни и надеждни мрежи с голям капацитет ще достигнат всички граждани, навсякъде в ЕС, и че инфраструктурата ще може да се справи с търсенето на тези услуги при всякакви обстоятелства.

Цитати от политическите координатори на комисията ITRE

Кристиан Елер (ЕНП, Германия) заяви: „Конкурентоспособността на нашата икономика се основава на технологичния напредък, който идва от силните инвестиции в научни изследвания и иновации. Инвестициите в изследвания и иновации ще бъдат ключов елемент за бързото преодоляване на икономическите ефекти от кризата с COVID-19. Спешно трябва да започнем подготовка за бъдещето. Въпросът за мобилността е решаващ: как да гарантираме, че нашите икономики могат да останат взаимосвързани, а мобилността ни по-малко засегната при една евентуална бъдеща криза? “

Дан Ника (С&Д, Румъния) подчерта: „Няма да спра да напомням колко важни са научните изследвания и иновациите за намирането на медицински решения на тази криза. Солидните инвестиции в научни изследвания и иновации са основни за преодоляването на тази пандемия. Ето защо настоятелно призовавам Европейската комисия да мобилизира средствата за създаването на специализирана и временна мисия в рамките на програма „Хоризонт“ за превенция и лечение на COVID-19. Цифровата инфраструктура и информационните и комуникационни технологии (ИКТ) са от съществено значение и трябва да бъдат предоставени в бъдеще за поемане на дистанционни медицински интервенции в отдалечени райони, тъй като в някои региони и територии липсва медицински опит. Дистанционните интервенции могат да работят само при защитени и високоскоростни мрежи, не можем да пропуснем възможността за цялостно прилагане на европейските мерки. Само чрез единство и солидарност можем да се борим с разпространението на COVID -19 и да защитим нашите граждани в бъдеще“.

Мартина Длабайова (Renew, Чехия) сподели: „Трябва безрезервно да подкрепяме нашите МСП и индустрията, в дългосрочен план дори може да се наложи да приемем системни промени, но в краткосрочен план искам да подчертая спешността за бързо мобилизиране на цялото налично финансиране за научни изследвания и иновации за нашите компании, университети и изследователи. Трябва да покажем лидерство в ЕС, като координираме изследователските усилия в световен мащаб. Това включва споделяне на изследвания, данни и открития между правителствата, индустрията и академичните среди. Второ, ние трябва да осигурим и, ако е възможно, надградим ключови инфраструктури: не можем да си позволим дефектирали цифрови мрежи, когато искаме от нашите компании да преминат в цифров режим и хората да работят дистанционно, в никой регион не трябва да има енергиен недостиг в този момент “.

Паоло Боркия (ИД, Италия) каза: „Много европейски предприятия дори промениха производствените си линии, за да произведат защитно медицинско оборудване за болници, като по този начин запълват празнината във веригата на доставки, докато държавите членки не успеят да осигурят достатъчно запаси. Други предприятия обещаха да спасят работни места, дори повишиха заплатите на свои служители. Но не може да очакваме, че европейските МСП ще продължат да се борят сами, тъй като имат нужда от много по-голяма подкрепа от ЕС. Вчерашното гласуване беше крачка напред, но трябва да се направи много повече“.

Виле Ниенистьо (Зелените/ЕСА, Финландия) заяви: „Тази криза няма граници и засяга всички и затова всеки трябва да знае личната си отговорност в борбата срещу коронавируса. В политиките за промишления сектор това означава помощ за МСП да оцелеят по време на и след кризата, насочване на научноизследователско финансиране за намирането на лекарство и гарантиране, че финансовата подкрепа, предоставена на предприятията, няма да вреди на другите ни цели - трябва да продължим да настояваме за амбициозен зелен пакт".

Зджислав Краснодембски (ЕКР, Полша) каза: „Ясно е, че Комисията трябва да преразгледа своите политически приоритети и да обмисли намаляването на своите регулаторни амбиции отпреди кризата в рамките на инициативи като Европейския зелен пакт. Трябва също така да гарантираме спешни мерки, които да бъдат включени във всички европейски политики, които дават възможност на държавите членки за бързо противодействие в ситуация на енергийни, епидемиологични или хранителни рискове. Европейските институции трябва също така да преразгледат и да направят изводи от своята обезпокоителна процедурна и технологична неподготвеност за преминаване към режим на дистанционна работа по време на кризата“.

Марк Ботенга (ЕОЛ/СЗЛ, Белгия) каза: „В няколко завода работниците поеха инициативата да адаптират производството към неотложните нужди на обществото. Този вид индустрия искаме в Европа. ЕС и държавите членки сега трябва да премахнат пречките за развитието и бързото внедряване на така необходимите лечения и ваксини. Чрез публично финансиране може да се гарантира, че ваксините и лечението срещу COVID-19 ще бъдат широко достъпни безплатно“.