Евродепутатите настояват за безпрецедентни мерки за подкрепа за европейските фирми и работници 

Съобщение за пресата 
 
 

Споделете тази страница: 

  • Насоките на ЕС за заетостта трябва да бъдат преразгледани в светлината на пандемията от COVID-19 
  • Фискалната гъвкавост за страните от ЕС трябва да отразява мащаба и продължителността на кризата 
  • Само фирми, които не са регистрирани в държави - данъчни убежища, трябва да имат достъп до програмата SURE за краткосрочна заетост 

За да се предотвратят големи загуби на работни места и дълбока рецесия, евродепутатите призовават за радикални мерки за подпомагане на фирмите и работниците за излизане от кризата.

Държавите членки трябва да предприемат радикални мерки за омекотяване на шока в сферата на заетостта и социалната сфера, причинен от пандемията, се казва в резолюция на ЕП относно насоките за политиките за заетост на ЕС, с докладчик Жузе Гушман (ЕОЛ/СЗЛ, Португалия) и приета в сряда от комисията на ЕП по заетостта и социалните въпроси (EMPL). Текстът призовава Европейската комисия да преразгледа насоките за политиките за заетост, като вземе предвид последиците от пандемията и предложи начини за по-добър отговор на бъдещи кризи.

Мерките, предложени от членовете на ЕП, включват субсидии за заплати, подпомагане на доходите, удължаване на схемите за обезщетения за безработица и платен отпуск по болест, както и отпуск на лицата, които предоставят патронажни грижи и възможности за работа от дома. Евродепутатите настояват да бъдат приоритизирани борбата срещу младежката безработица, бездомността и бедността чрез засилване на програмите „Гаранция за младежта“, „Детска гаранция“ за справяне с детската бедност и за жилищно настаняване на бездомни и на хора в затруднение.

Подкрепа за мобилността на труда и финансова помощ за фирмите от ЕС

Евродепутатите поставят условието само компании, които не са регистрирани в данъчни убежища, спазват приложимите колективни договори и които не изплащат дивиденти или бонуси, да имат право да кандидатстват за финансова помощ чрез механизма SURE за краткосрочна заетост и приветстват предложението за европейска схема за презастраховане на постоянна безработица, което се очаква към края на 2020 г. Те считат, че продължителността на прилагането на „общата клауза за дерогация“ в рамките на Пакта за стабилност и растеж, която дава възможност на държавите членки за фискална гъвкавост по време на тежки икономически шокове, трябва да „отразява измерението и продължителността на кризата с COVID-19”.

За да бъдат създадени нови възможности за работа, членовете на ЕП предлагат държавите членки да подкрепят справедливата мобилност на труда в цяла Европа и да засилят допълнително програмата за мобилност „Еразъм+“. Публичните услуги следва да бъдат дигитализирани по-бързо, особено тези, свързани с координацията на системите за социално осигуряване.

Докладът беше приет с 46 гласа „за“, 5 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се“.

Следващи стъпки

Очаква се проектодокладът, приет днес в комисията EMPL, да бъде гласуван в пленарна зала през септември.

Бързи факти

Насоките за политиките за заетост (член 148 от ДФЕС) представляват стратегически цели за националните политики по заетостта и приоритетите на политиката в областта на заетостта, образованието и социалното включване. Съветът на ЕС ще приеме законодателния акт след консултация с Европейския парламент. Насоките служат като основа за специфичните за отделните страни препоръки в съответните области в рамките на Европейския семестър.

Европейската комисия представи преразгледаните насоки за политиките за заетост през февруари 2020 г., преди избухването на COVID-19, като целта на предложените тогава изменения беше да се интегрират четирите измерения на годишната стратегия за устойчив растеж (ASGS) и по-специално измерението за екологичната устойчивост, така че да отразяват визията за силна социална Европа за справедлив преход и да вземат предвид целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР).