Европейските медии се нуждаят от подкрепа, за да се възстановят от пандемията и да се справят с бъдещи предизвикателства 

Съобщение за пресата 
 
 

Споделете тази страница: 

  • Постоянен фонд на ЕС за новинарски медии за гарантиране на независимостта на европейската журналистика 
  • Медийното многообразие е изложено на риск поради концентрация на собственост и „завладяването на медиите от държавата“ 
  • Спешна необходимост от справяне с „широкообхватното разрушително въздействие“ на глобалните онлайн платформи 

ЕП изразява загриженост относно атаките срещу медиите в някои страни от ЕС и призовава за спешни действия за подпомагане на новинарските медии да бъдат подготвени за „цифровото десетилетие“

В резолюция, приета в сряда с 577 гласа „за“, 47 гласа „против“ и 76 гласа „въздържал се“, членовете на ЕП настояват за значителна подкрепа за медийния сектор от страна на ЕС и държавите членки, с цел да бъде подпомогнат сектора да се възстанови от пандемията и да се трансформира и адаптира към променящите се бизнес модели на цифровата ера.

Гарантиране на финансова и политическа независимост

Евродепутатите изразяват притесненията си относно завладяването на медии от страна на държавата в някои държави членки и повдигането на съдебни дела, насочени към сплашване и заглушаване на журналисти („SLAPPs“), като призовават за въвеждането на законодателни и незаконодателни инструменти за защита на медийните организации.

За да бъде гарантирана финансовата и политическата независимост на европейските журналисти и журналистиката като цяло, Парламентът настоява за създаването на постоянен фонд на ЕС за новинарски медии и подчертава, че средствата на ЕС за възстановяване, предназначени за медиите, трябва да подкрепят медийните организации в държавите от ЕС, в които медиите са изправени пред особен финансов и политически натиск или опасения, свързани с неспазването на принципите на правовата държава.

Членовете на ЕП посочват също така опасностите от „непропорционалното икономическо въздействие„ и „хищническото поведение“ на глобалните онлайн платформи, които доминират пазарите на данни и реклами и имат правомощието да премахват законното съдържание, предоставяно от медийните услуги. Те също така настояват за спешното приемане на законодателните актове за цифровите услуги и цифровите пазари, които могат да осигурят еднакви условия на конкуренция за медиите в ЕС и да гарантират равен достъп до данни и правила относно политическата реклама онлайн.

Подпомагане на аудио-визуалните медии

За да подкрепят аудиовизуалната индустрия на ЕС (филмови творци, продуценти, разпространители и киносалони), членовете на ЕП изискват от ЕС да разработи специални данъчни политики, фискални и финансови стимули за насърчаване на производството и инвестициите, да създаде общоевропейски застрахователни гаранции за съвместни аудиовизуални продукции, както и правила, които да гарантират, че каталозите на аудиовизуалните услуги по заявка съдържат дял от поне 30% европейски произведения.

Цитат

„Това наистина е решаващ момент за укрепване на медийния и аудио-визуалния сектор на ЕС“, заяви докладчикът Даце Мелбарде (ЕКР, Латвия). „Медийната екосистема беше нестабилна още преди пандемията, но кризата засили съществуващите предизвикателства, пред които тя е изправена, и създаде нови. Аудиторията все повече преминава към използването на цифрови платформи и приходите от тях се прехвърлят непропорционално към глобалните играчи. Миналата година европейският медиен сектор отбеляза значителен спад в приходите от реклама, което е ключов източник на приходи за медийните организации. В същото време кризата от COVID-19 засили ролята на качествената журналистика. Липсата на професионално и бързо отразяване по време на пандемията може да отнеме човешки животи.“

Контекст

Според предварителни данни приходите от реклама по време на пандемията са намалели с 20% до 80%.

Аудиовизуалният сектор на ЕС претърпя значителна загуба на приходи – спад с почти 70% на приходите за киносалоните и разпространителите през 2020 г., възлизащ на 4 милиарда евро, както и намаление с 30% на аудиовизуалните продукции. Евродепутатите обръщат внимание също така и на увеличението на производствените разходи поради по-строгите мерки за здравословни и безопасни условия на труд.