Всичко, което трябва да знаете за дългосрочния бюджет на ЕС 

Актуализиран: 
 
Изготвен:   
 

Споделете тази страница: 

Този раздел от медийния пакет има за цел да Ви помогне да разберете по-добре дългосрочния бюджет на Европейския съюз (ЕС), по който държавите членки и институциите на ЕС ще започнат да преговарят през 2025 г.

  • Съгласно Договора за ЕС, многогодишната финансова рамка (МФР) определя бюджета на Съюза за период от най-малко пет години. Тя има за цел да гарантира предвидимостта на приходите и разходите, както и да съгласува финансирането със стратегическите приоритети на ЕС и общите предизвикателства, като например борбата с изменението на климата, сигурността и отбраната, управлението на миграцията и създаването на работни места. Основните цели на бюджета на ЕС са стимулиране на икономическия растеж и по-голяма солидарност в Съюза.

    Дългосрочният бюджет определя ограниченията за размера на средствата, които ЕС може да изразходва годишно в различни области на политиката, обикновено за период от седем години. Той посочва максималното равнище на ресурсите („таван“) за всяка основна категория политики („функция“) на разходите на ЕС за този период. МФР не може да отчита дефицит, с което коренно се различава от националните бюджети. Настоящият бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г. възлиза на 1,21 трилиона евро под формата на поети задължения (какво ЕС може да се ангажира да изразходва през този период, по цени от 2018 г.).

    Защо ни е нужен бюджет на ЕС?

    Бюджетът на ЕС допълва националните бюджети и подкрепя инициативи, които се предприемат по-ефективно на равнището на Съюза. Така се постигат икономии от мащаба и се избягва дублиране. Той обединява ресурси за справяне с общите предизвикателства и за осигуряване на добавена стойност за целия ЕС. Самият бюджет е съсредоточен предимно върху инвестициите: около 93% от средствата се инвестират в полза на гражданите, регионите, градовете, земеделските стопани, университетите и предприятията. Административните разходи представляват по-малко от 7% от общия бюджет на ЕС. За да се оценят правилно вноските на държавите членки спрямо ползите, трябва да се вземат предвид също и предимствата на единния пазар и Шенгенското пространство, както и създадените от политиката на сближаване възможности. Данните от 2019 г. показват, че ползите от единния пазар за държавите членки на ЕС, са били шест пъти по-големи от техните вноски.

    Първо междинно преразглеждане и фонд за възстановяване

    Настоящият бюджет на ЕС обхваща периода 2021—2027 г. Той беше приет през 2020 г., но оттогава насам Съюзът беше изправен пред безпрецедентни и неочаквани предизвикателства, включително последиците от войната на Русия срещу Украйна, високата инфлация и повишаването на лихвените проценти. Ето защо европейските законодатели приеха предложения за засилване на бюджета на ЕС в няколко приоритетни области. Това стана чрез т.нар. „междинно преразглеждане“ на бюджета за периода 2021—2027 г.

    След пандемията от COVID-19 лидерите и законодателите на ЕС постигнаха съгласие по уникален пакет от фискални стимули, наречен Next Generation EU – временен инструмент, предназначен да стимулира възстановяването на Съюза. Негов основен елемент е Механизмът за възстановяване и устойчивост. Използвайки механизма, ЕС инвестира 806,9 милиарда евро (750 милиарда евро по цени от 2018 г.) в държавите членки чрез съвместни заеми. Чрез парламентарния контрол членовете на ЕП гарантират, че парите се изразходват разумно.

    Допълнителна информация:

    Информационни фишове за Европейския парламент: Многогодишна финансова рамка

    Дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г.: актуално състояние

    Първо преразглеждане на дългосрочния бюджет на ЕС

    Преглед на бюджета на ЕС за периода 2021—2027 г. (Комисия)

    Парламентарен контрол върху Механизма за възстановяване и устойчивост

    Механизъм за възстановяване и устойчивост: документи и връзки

    Връзката е копирана
  • Комисията изготвя първо предложение за дългосрочния бюджет на ЕС, в което очертава приоритетите и правилата и посочва колко може да изразходва ЕС в различни области (например селското стопанство, научните изследвания, политиката на сближаване) и продължителността (обикновено седем години). Пакетът на Комисията обичайно включва предложение за т.нар. решения за „собствени ресурси“. Тези ресурси се формират от приходите, които ЕС събира от свое име.

    Очаква се Комисията да представи предложението си през юли 2025 г. Междувременно Парламентът вече посочи приоритетите си в резолюция (проектът на доклад беше представен на 19 февруари 2025 г. в комисията по бюджети). Парламентът също така приема междинен доклад в отговор на предложението на Комисията и очертава собствената си позиция.

    Регламентът относно МФР се приема с единодушие от Съвета на ЕС, в който са представени правителствата на държавите членки. Преговорите между правителствата на държавите от ЕС са трудни. Поради това дискусиите по текста често се водят в Европейския съвет на равнището на държавните и правителствените ръководители, които го обсъждат и договарят окончателно политическо споразумение между страните членки. След това споразумението трябва да получи одобрението на Европейския парламент. Тъй като за приемане се изисква абсолютно мнозинство – по-голям брой гласове, отколкото при повечето процедури за одобрение, преговорите продължават по време на цялата процедура. В крайна сметка евродепутатите могат да одобрят или отхвърлят позицията на Съвета, но не могат да внасят изменения в нея. Парламентът взема решение с мнозинство от своите членове. Ако Парламентът отхвърли предложението на Съвета, държавите членки трябва да преразгледат предложения регламент за бюджета и да го внесат отново в Парламента.

    Решението за собствените ресурси също изисква единодушно съгласие в Съвета и становище на Парламента. Накрая то трябва да бъде ратифицирано от всички държави членки, за да влезе в сила.

    Пакетът за МФР включва и законодателството, свързано с различните политически програми, като преговорите по тези досиета се провеждат успоредно. След като бъде прието цялостното споразумение за МФР, институциите на ЕС приемат законодателните актове относно специфичните секторни програми (например „Хоризонт Европа“ за научноизследователски проекти или „Еразъм+“ за инициативите в областта на образованието), по които ще се разпределят средства в съответствие с приоритетите на МФР.

    Годишните бюджети се предлагат от Комисията и се договарят между Парламента и Съвета всяка година в рамките на дългосрочния бюджет на ЕС. След това Комисията осигурява изпълнението, а Парламентът и Съветът контролират разходите и могат да одобряват промени в бюджета в хода на неговото изпълнение.

    Допълнителна информация:

    Член 312 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    ЕП след Договора от Лисабон: по-голяма роля в оформянето на Европа

    Европейският съвет и многогодишната финансова рамка

    Историята на бюджета на ЕС

    Връзката е копирана
    • Парламентът изготвя първия доклад относно приоритетите си във връзка със следващия дългосрочен бюджет на ЕС – представен на 19 февруари 2025 г.
    • Първи разговори между лидерите на ЕС относно дългосрочния бюджет на ЕС – март 2025 г.
    • Първи доклад на Парламента относно следващия дългосрочен бюджет на ЕС – гласуването в пленарна зала се очаква през май 2025 г.
    • По-нататъшно обсъждане между лидерите на ЕС относно дългосрочния бюджет на ЕС – юни 2025 г.
    • Предложение на Комисията за бюджета за 2028—2034 г. – очаква се да бъде представено през юли 2025 г.
    • Доклад на Парламента относно предложението на Комисията – есента на 2025 г.
    • Преговорите трябва да приключат до края на 2027 г.
    Връзката е копирана
  • Бюджетът на ЕС за периода 2021—2027 г. в размер на 1,211 трилиона евро (1,074 трилиона евро по цени от 2018 г.) се допълва с 806,9 милиарда евро (750 милиарда евро по цени от 2018 г.) от финансиране по линия на Next Generation EU – временния инструмент на ЕС за възстановяване, като крайният размер на пакета възлиза на 2,18 трилиона евро по текущи цени (1,8 трилиона евро по цени от 2018 г.).

    При преразглеждането на бюджета за 2024 г. към дългосрочния бюджет бяха добавени още 64,6 милиарда евро за подкрепа на Украйна, създаване на платформа за стратегически технологии за Европа, подобряване на управлението на миграцията. Те ще бъдат използвани също и за справяне с външните предизвикателства и покриване на допълнителните разходи за финансиране на Next Generation EU.

    Като се има предвид необходимостта от управление на многогодишни проекти, в бюджета на ЕС се прави разграничение между бюджетните кредити за поети задължения (разходите за всички правни задължения, договорени през отделна финансова година) и бюджетните кредити за плащания (действително изплатени средства през годината, често за изпълнение на поетите през предходни години задължения). Поради тази причина равнището на плащанията обикновено е по-високо през последните години от всеки цикъл на МФР, тъй като проектите приключват и средствата се изплащат въз основа на поети задължения в миналото.

    Допълнителна информация:

    Одобрение от Парламента за преразглеждането на МФР за периода 2021—2027 г.

    Първо преразглеждане на дългосрочния бюджет на ЕС

    Прессъобщение : Парламентът одобри важна бюджетна подкрепа за Украйна и ЕС

    Финансиране от ЕС за периода 2021—2027 г.

    Информационни фишове за Европейския парламент: Многогодишна финансова рамка

    Разходи и приходи на ЕС за периода 2021—2027 г. (Комисия)

    Връзката е копирана
  • Бюджетът на ЕС е сравнително малък в сравнение с националните бюджети на държавите членки на ЕС, но играе решаваща роля в подкрепа на колективните европейски цели. Годишно бюджетът на ЕС възлиза на приблизително 1% от брутния национален доход (БНД) на ЕС, което се равнява на около 160—180 милиарда евро годишно за периода 2021—2027 г. За разлика от него националните публични разходи на държавите от ЕС възлизат средно на почти 50% от съответните им БНД. Сумата от 160—180 милиарда евро е съпоставима с общия национален бюджет на Дания, чието население е 5,6 милиона души, и е приблизително с 30% по-малка от националния бюджет на Полша, предназначен за държава с 38 милиона души. ЕС включва 27 държави с общо население 450 милиона души. Такова съпоставяне показва ограничения размер на бюджета на Съюза по отношение на националните разходи.

    Бюджетът на ЕС е предназначен да допълва националните бюджети чрез финансиране на области, в които колективните действия на равнище ЕС осигуряват добавена стойност, включително чрез инвестиции в научни изследвания, инфраструктура и селско стопанство. Чрез обединяването на ресурсите бюджетът на Съюза допринася за постигане на цели, които иначе може да не се реализират чрез индивидуални усилия на национално равнище. Разпределението на тези средства на ЕС се управлява чрез МФР.

    Допълнителна информация:

    Проверка на фактите относно бюджета на ЕС (Комисия)

    Какво прави Европа за мен: Научете как ЕС подкрепя Вашия регион и Вашето ежедневие

    Информационни фишове за Европейския парламент: Приходи на Съюза

    Връзката е копирана
  • Бюджетът на ЕС се финансира чрез т.нар. „собствени ресурси“. Приблизително две трети от приходите се получават от национални вноски, които се основават на брутния национален доход (БНД) на всяка държава. Тази система гарантира, че по-богатите нации допринасят повече, отразявайки техния икономически капацитет. Останалата една трета от бюджетните средства идва от мита върху вноса от държави извън ЕС, малка сума от данък, свързан с нерециклирани пластмасови отпадъци, и малък процент от данъка върху добавената стойност (ДДС), събиран от всяка държава членка. Отправени бяха покани и предложения за нови видове собствени ресурси, за да се гарантира, че ЕС може да финансира общите си цели и своите заеми, без да оказва допълнителен натиск върху националните бюджети и върху гражданите.

    Допълнителна информация:

    Приходи в бюджета на ЕС (Комисия)

    Информационни фишове за Европейския парламент:Приходи на Съюза

    Позиция на Парламента относно възможните нови собствени ресурси

    Връзката е копирана
  • През 2020 г., като част от преговорите за бюджета на ЕС за настоящата МФР, институциите на Съюза, включително правителствата на държавите членки, постигнаха съгласие по правно обвързваща пътна карта за въвеждане на нови източници на приходи на ЕС. Налогът върху пластмасите, въведен през 2021 г., е първият нов източник на приходи на ЕС от 1988 г. насам. Освен това Комисията предложи през 2023 г. (актуализация на предложение от 2021 г. ) три нови източника на приходи за бюджета на ЕС, свързани с емисиите на парникови газове, печалбите на дружествата и ресурсите, генерирани от механизма на ЕС за корекция на въглеродните емисии на границите. Приемането на тези „нови собствени ресурси“ обаче е в застой поради нежеланието на правителствата от ЕС да ги одобрят.

    Идеята за нови собствени ресурси става още по-важна, като се има предвид, че планът за възстановяване Next Generation EU позволява на ЕС да заеме до 800 милиарда евро от капиталовите пазари, които ще трябва да бъдат възстановени до 2058 г. Общите разходи за погасяване на капиталовите и лихвените плащания по плана се очаква да бъдат около 20—30 милиарда евро годишно, считано от 2028 г.

    Парламентът подкрепи предложението на Комисията от 2023 г., като прие становище в рамките на процедурата на консултация. За да влязат в сила, предложенията се нуждаят от единодушна подкрепа от правителствата на ЕС, а след това държавите ще трябва да ратифицират решението.

    Допълнителна информация:

    Прессъобщение: „Собствени ресурси“: позиция на Парламента относно новите приходи на ЕС

    Система на собствените ресурси на Европейския съюз

    Информационни фишове за Европейския парламент: Приходи на Съюза

    Проучване на ЕП: Система на собствените ресурси на Европейския съюз: изменено законодателно предложение

    Комисия: Собствени ресурси

    Връзката е копирана
  • Средствата по линия на МФР се изплащат чрез годишни бюджети. Годишният бюджет на ЕС трябва да бъде одобрен съвместно от Съвета (представляващ държавите членки) и Парламента – двете подразделения на бюджетния орган на ЕС, които имат равни правомощия в годишната бюджетна процедура.

    Годишните бюджети на ЕС трябва да спазват бюджетните тавани, договорени съгласно многогодишната финансова рамка (МФР) за различните програми и политики, като например политиката на сближаване, селското стопанство и външните отношения. Бюджетът включва и специални инструменти, предназначени да осигурят допълнителна бюджетна гъвкавост, за да се гарантира, че ЕС може да отговори на непредвидени нужди, като например миграционните и финансовите кризи в миналото или в случай на природно бедствие.

    Комисията отговаря за надзора на финансирането, въпреки че над половината от средствата се управляват съвместно с националните правителства. На практика националните администрации отговарят за ежедневното управление на голям дял от фондовете на ЕС, а Комисията гарантира, че те се изразходват правилно. През периода 2021—2027 г. 56% от бюджетните средства се управляват съвместно от националните органи и Комисията („споделено управление“), 37% се управляват от Комисията, нейните агенции и служби извън ЕС („пряко управление“), а 7% се управляват от други международни организации, национални агенции и държави извън ЕС („непряко управление“).

    Допълнителна информация:

    Разходи в бюджета на ЕС (Комисия)

    Как се изразходва бюджетът на ЕС

    Разходи на Съюза

    Инфографика: Бюджетни правомощия (бюджетна процедура)

    Връзката е копирана
  • Бюджетът на ЕС осигурява значителни ползи за държавите членки и техните граждани. Той финансира основна инфраструктура, например изграждането на изключително необходим мост над река Дунав, свързващ България и Румъния, и преобразуването на пристанищата в Нидерландия, Франция, Германия и Португалия в по-благоприятни за климата обекти. Той също осигурява подпомагане на млекопроизводителите чрез подкрепа за доходите им, специални разпоредби за малките стопанства и младите земеделски стопани, помощ за хиляди студенти и чираци, които получават възможности за образователен обмен чрез програмата „Еразъм+“, и подкрепа от ЕС за европейската филмова индустрия и културното наследство. Съюзът също така насърчава сътрудничеството в ключови области като климата, отбраната и миграцията.

    Би било много подвеждащо бюджетът на ЕС да се обсъжда само от гледна точка на това колко допринася и получава дадена страна в евро (т.нар. „дебат за нетния платец“), тъй като това не отчита всички икономически и непарични ползи, които държавите извличат от членството си в ЕС. За всяка страна в ЕС ползите от единния пазар сами по себе си значително надвишават нейния национален принос, дори и според най-консервативните оценки.

    В много области на политиката с трансгранични характеристики колективните, общи действия на равнище ЕС ще доведат до по-добри резултати в сравнение с разпокъсаните национални инициативи. БВП на ЕС ще бъде с 8,7% по-нисък без интеграция на единния пазар. Данните сочат, че средностатистическият гражданин на Съюза печели допълнително 840 евро на година именно благодарение на единния пазар.

    Допълнителна информация:

    Дивидент в размер на два трилиона евро за Европа: проучване на цената на „отказа от Европа“, 2019—2024 г.

    Какво прави Европа за мен: Научете как ЕС подкрепя Вашия регион и Вашето ежедневие

    Връзката е копирана
  • Парламентът ще изложи приоритетите си в доклад. На 19 февруари 2025 г. в комисията по бюджети беше представен неговият предварителен проект. Очаква се комисията да се произнесе по доклада през април, след което той ще бъде гласуван на пленарното заседание на Парламента през май. Евродепутатите ще отговорят с по-подробен междинен доклад и на предложението на Европейската комисия за бюджета на ЕС, когато то бъде публикувано.

    Комисията по бюджети на Парламента отговаря за дискусиите и приемането на годишния бюджет от името на Парламента. Тя защитава вижданията на евродепутатите в преговорите със Съвета. В преговорите за бюджета на ЕС за периода 2021—2027 г. членовете на ЕП подсигуриха повече финансиране за основните европейски програми (за научни изследвания, образование, околна среда и климат, инфраструктура, МСП, цифровизация и социални права). Преговарящите от Парламента също така настояха да бъде поето задължение за нови собствени ресурси за финансиране на разходите по заеми за фонда за възстановяване във връзка с COVID-19. Те също така се увериха, че са предвидени лостове за контрол над тези разходи и приеха законодателство, с което се въвежда нов механизъм за защита на бюджета на ЕС от нарушения на принципите на правовата държава.

    Допълнителна информация:

    Проект на доклад на Парламента относно обновен дългосрочен бюджет на Съюза в един променящ се свят

    Съдокладчиците представят проектодоклада на заседанието на комисията по бюджети

    Прессъобщение: Водещи членове на ЕП подкрепят гъвкавия бюджет и засиления парламентарен контрол

    Запис на пресконференцията относно следващия дългосрочен бюджет на ЕС с членовете на ЕП Мурешан и Тавареш (18.12.2024 г.)

    Връзката е копирана
  • Връзката е копирана
  • ЕС и държавите членки работят заедно, за да защитят финансовите интереси на Съюза и да уверят гражданите, че парите им се изразходват правилно. След приемането на бюджета на ЕС Европейската комисия съблюдава неговото изпълнение (другите институции отговарят за своите собствени административни бюджети). Тъй като значителна част от бюджета на ЕС се управлява от държавите членки, първоначалният контрол на разходите се извършва до голяма степен от националните органи.

    Така наречената „процедура по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета“ на ЕС е ключов механизъм, чрез който Европейският парламент упражнява демократичен контрол върху изпълнението на бюджета. Чрез него Европейската комисия и другите институции на ЕС се държат отговорни за управлението и изплащането на средствата на ЕС.

    Въз основа на доклади на Комисията и на Европейската сметна палата (ЕСП), комисията по бюджетен контрол (CONT) на Парламента прави преглед на финансовото управление на бюджета на ЕС през дадена финансова година, разглежда нередностите и провежда изслушвания със съответните длъжностни лица. След това комисията CONT препоръчва дали да се предостави, или да се откаже бюджетното „освобождаване от отговорност“. Парламентът гласува за одобряване или отхвърляне на тези решения – отказът за освобождаване от отговорност може да доведе до коригиращи действия, по-строг финансов контрол или политически последици. Процесът гарантира прозрачност, отчетност и правилно използване на средствата на данъкоплатците от ЕС.

    Механизъм за обвързване с условия за спазване на принципите на правовата държава

    След гласуването в пленарна зала през декември 2020 г. ЕС въведе през януари 2021 г. механизъм за обвързаност с условия за спазване на принципите на правовата държава като част от бюджетната и финансовата рамка на ЕС. Механизмът обвързва отпускането на средства от ЕС със спазването на принципите на правовата държава от страна на държавите членки. Той гарантира, че с парите на ЕС не се злоупотребява в онези държави, в които съдебната независимост, антикорупционните мерки или демократичните принципи са застрашени или отслабени. Механизмът позволява на Европейската комисия да предложи спиране или намаляване на средствата на ЕС, ако принципите на правовата държава на дадена държава членка рискуват да подкопаят доброто финансово управление на бюджета. През 2022 г. за първи път Комисията приложи механизма спрямо Унгария, като препоръча спиране на финансирането в размер на 6,3 млрд. евро поради опасения от корупцията и съдебни нередности.

    Борба с измамите

    ЕС създаде стабилни механизми за защита на финансовите си интереси и за ефективно и законосъобразно използване на европейските средства. Европейската прокуратура и Европейската служба за борба с измамите (OLAF) са ключови участници в тези усилия. Европейската прокуратура, която действа независимо в участващите държави членки, разследва и преследва по съдебен ред тежки престъпления като трансгранични измами с ДДС, злоупотреби и корупция, които засягат бюджета на ЕС. Европейската прокуратура укрепва принципите на правовата държава и отчетността в целия ЕС, като изправя нарушителите пред съда и изисква възстановяване на неправомерно използваните средства. От своя страна OLAF води административни разследвания за откриване и предотвратяване на измами, корупция и нередности в рамките на финансирани от ЕС програми и институции. Службата работи в тясно сътрудничество с националните органи и органите на ЕС, като издава препоръки за възстановяване на средства и за подобряване на мерките за борба с измамите.

    Парламентът играе решаваща роля в надзора на тези усилия. Чрез своята комисия по бюджетен контрол Парламентът наблюдава ефективността както на Европейската прокуратура, така и на OLAF, оценява техните доклади и въз основа на направените констатации осигурява предприемането на необходимите действия от държавите членки и институциите на ЕС. Парламентът също така се застъпва за законодателни подобрения с цел засилване на мерките за борба с измамите и укрепване на почтеността на финансовото управление на ЕС. Тези институции заедно формират координирана рамка за защита на бюджета на ЕС и за спазване на принципите на прозрачност и отчетност.

    Допълнителна информация:

    Информационен фиш на ЕС: Бюджетен контрол

    Информационен фиш на ЕС: Борба с измамите и защита на финансовите интереси на Европейския съюз

    Информационна бележка на Службата на ЕП за парламентарни изследвания: Процедура по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета на ЕС Политически контрол на изпълнението на бюджета

    Накратко - Инструментите за защита на бюджета на ЕС от нарушения на принципите на правовата държава: практически аспекти на Регламента относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза

    Накратко - Архитектура на ЕС за борба с измамите: ролята на участниците на равнището на ЕС, сътрудничеството помежду им и предизвикателствата, пред които са изправени

    Мерки за борба с измамите (Комисия)

    Регламентът относно обвързаността с условия за спазване на принципите на правовата държава (Комисия)

    Връзката е копирана
  • Докладчик: Член на ЕП, назначен да ръководи законодателно или незаконодателно досие в законодателната процедура на Парламента. Докладчиците „в сянка“ се назначават от другите политически групи. Те работят заедно с докладчика и защитават възгледите на своята група. Докладчикът ръководи преговарящия екип на Парламента в разговорите със Съвета на ЕС.

    Единен пазар: Създаден с Договора от Маастрихт от 1992 г., единният пазар на ЕС, често наричан вътрешен пазар, обхваща приблизително 450 милиона потребители. Той е предшественик на паричния съюз на ЕС и полага основите на приемането на еврото като единна валута. Основната му цел е да създаде единно икономическо пространство, което да разглежда ЕС като единна територия със свободно движение на стоки, капитали, услуги и хора. Четири държави извън ЕС – Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария – участват в единния пазар, но с някои договорени възможности за неучастие.

    Единодушие: Съветът трябва да вземе единодушно решение по редица чувствителни области на политиката, като например членството в ЕС, данъчното облагане, собствените ресурси, МФР и хармонизирането на социалната сигурност. Въздържането от гласуване на една или няколко държави членки не пречи на единодушното решение.

    Марж: Маржът е разликата между максималния размер на средствата, които ЕС може да поиска от държавите от ЕС за покриване на финансовите си задължения (горни граници на собствените ресурси), и максималния размер на средствата, които могат да бъдат изразходвани за даден период (горни граници на дългосрочните бюджетни плащания). С NextGenerationEU таванът на собствените ресурси беше временно увеличен (до 2058 г.) до 2%, което представлява увеличение от 0,6 процентни пункта.

    Квалифицирано мнозинство на гласовете (КМГ): Съветът на ЕС приема предложенията на Европейската комисия или на Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност с квалифицирано мнозинство. Необходимо е едновременно да бъдат изпълнени две условия: 55% от държавите членки (15 от 27) трябва да гласуват „за“ и тези държави трябва да представляват най-малко 65% от общото население на ЕС. Блокиращото малцинство трябва да включва най-малко четирима членове на Съвета.

    Механизъм за възстановяване и устойчивост: Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ) е временен инструмент. Той е основното средство за насочване на средства от NextGenerationEU. Европейската комисия набира средства чрез заеми на капиталовите пазари (издаване на облигации от името на ЕС). След това тези средства са на разположение на държавите от ЕС под формата на заеми или безвъзмездни средства във връзка с амбициозни програми за реформи и инвестиции.

    Механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите: Механизмът за корекция на въглеродните емисии на границите е инструментът на ЕС за борба с изместването на въглеродни емисии към държави извън Съюза (където разпоредбите в областта на климата не са толкова строги) чрез налагане на мита върху вноса на стоки с високи въглеродни емисии като стомана и цимент. Вносителите трябва да закупуват сертификати за въглеродни емисии, отразяващи съответните емисии. Така се гарантира лоялната конкуренция, подкрепят се целите на ЕС в областта на климата и се насърчава намаляването на емисиите в световен мащаб. Докладването по Механизма за корекция на въглеродните емисии започна през 2023 г., като пълното му прилагане е предвидено от 2026 г.

    Механизъм за обвързване с условия: Съзаконодателите постигнаха съгласие по този нов инструмент през 2020 г. – успоредно с преговорите по настоящата МФР. Той влезе в сила през 2021 г. Това законодателство свързва достъпа до фондовете на ЕС със зачитането на принципите на правовата държава и демократичните ценности. Ако държава членка наруши тези принципи, ЕС може да спре или намали финансовата подкрепа. Този механизъм има за цел да гарантира, че ресурсите на ЕС се използват правилно, както и че държавите членки отстояват основните европейски ценности, като насърчават доброто управление и отчетността в целия ЕС.

    Многогодишна финансова рамка: Многогодишната финансова рамка (МФР) е името на дългосрочния бюджет на ЕС, който обикновено се изготвя за седемгодишен период. В нея се определят ограниченията за разходите на ЕС през този период – като цяло и за различни сфери на дейност. В МФР разходите на ЕС са обособени в широки категории („функции“), които съответстват на приоритетите и сферите на дейност на ЕС. За всяка година, обхваната от МФР, има фиксирани ограничения на разходите или „тавани“.

    NextGenerationEU: Пакет от мерки на ЕС за икономическо възстановяване на държавите членки след пандемията от COVID-19 и икономическите последици от нея. Понякога той се обозначава и с наименованието Инструмент на Европейския съюз за възстановяване. Неговият портфейл е 806,9 млрд. евро. Средствата от него могат да се използват до 2026 г.

    Обща селскостопанска политика (ОСП): ОСП е единна политика в областта на селското стопанство в страните от ЕС. Създадена през 1962 г., тя е най-старата действаща политика на ЕС, която представлява около 31% от настоящия дългосрочен бюджет. Нейната цел е да осигурява достъпна, безопасна и висококачествена храна за гражданите на ЕС, да гарантира справедлив жизнен стандарт за земеделските стопани, като същевременно се опазват природните ресурси и околната среда. ОСП предоставя пряко подпомагане, пазарни мерки и помощ за развитието на селските райони. През 2024 г. Парламентът одобри реформи, насочени към облекчаване на административната тежест за земеделските стопани в ЕС.

    Отстъпка: Финансови корекции, предоставени на някои държави членки с цел намаляване на нетните им вноски в бюджета на ЕС. Те имат за цел да осигурят справедливост на финансирането и често се договарят по време на обсъждането на бюджета, за да се балансират вноските и ползите. Понастоящем ЕС предоставя бюджетни отстъпки (наричани още „корекции с фиксирано намаление“) на Дания, Германия, Австрия, Нидерландия и Швеция.

    Поети задължения: Бюджетните кредити за поети задължения са разходите за всички правни задължения, договорени през текущата финансова година, с възможни финансови последици за следващите години.

    Плащания: Бюджетните кредити за плащания са средствата, които са действително изплатени през дадена година, включително поетите през предходни години задължения. Поради тази причина равнището на плащанията обикновено е по-високо през последните години от многогодишната финансова рамка.

    Процедура на консултация: Консултацията е специална законодателна процедура, която представлява изключение от обикновената законодателна процедура. Тя се прилага за досиета в повечето секторни политики. Тази процедура изисква Съветът да поиска становището на Парламента, но не е обвързан с него. Ако обаче не бъде проведена консултация, съответният акт може да се смята за незаконосъобразен и евентуално да бъде отменен от Съда. Включването на нови собствени ресурси в рамките на дългосрочния бюджет на ЕС изисква консултация с Парламента.

    Процедура на одобрение: Съгласно процедурата на одобрение Парламентът има право на вето, т.е. той не може да изменя, но може да одобри или отхвърли даден правен акт. Без съгласието на ЕП съответният акт не може да бъде приет. В края на преговорите по дългосрочния бюджет на ЕС Парламентът трябва да одобри регламента на Съвета за създаване на следващата многогодишна финансова рамка (МФР) на ЕС. За одобрението на МФР от Парламента се изисква мнозинство от съставляващите го членове. Това обаче не е стандарт за бюджетната процедура – за други гласувания може да се изисква обикновено мнозинство.

    Регламент: Законодателен акт на ЕС, който подлежи на незабавно изпълнение като закон във всички държави от ЕС едновременно. Директивата е законодателен акт на ЕС, който определя цел, която държавите от ЕС трябва да постигнат. След това националните законодатели могат да решат как тази цел да бъде постигната чрез тяхното законодателство.

    Сближаване: Политиката на сближаване очертава основната инвестиционна рамка на ЕС. Тя има за цел да намали различията между регионите на ЕС чрез насърчаване на икономическото, социалното и териториалното сближаване в равнищата на развитие. Тази политика е насочена към подпомагане на по-слабо развитите региони чрез финансиране за инфраструктура, иновации, създаване на работни места и устойчиво развитие. Политиката се финансира главно от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския социален фонд (ЕСФ).

    Система на ЕС за търговия с емисии: Системата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) представлява ограничителен и търговски механизъм, чиято цел е ефективно намаляване на емисиите на парникови газове. Той определя горна граница на общите емисии от отрасли като енергетиката и промишлеността. Целта е с времето тези емисии да намалеят. За да покрият своите операции, дружествата купуват или получават квоти за емисии, а при необходимост те могат и да ги търгуват. Това създава финансов стимул за намаляване на емисиите в подкрепа на целите на ЕС в областта на климата.

    Собствени ресурси: Това са основните източници на приходи за бюджета на ЕС. Годишните разходи на дългосрочния бюджет на ЕС не могат да надвишават приходите му (т.е. бюджетът трябва да е балансиран). Собствените ресурси включват митата, част от приходите от ДДС и приходите от данък върху пластмасите, както и дял от брутния национален доход (БНД) на държавите членки. ЕС проучва потенциални нови източници като цифровите данъци и приходите от корекция на въглеродните емисии на границите. (Вж. по-горе) С тези ресурси се финансират политиките и програмите на ЕС и могат да се облекчат вноските на държавите членки.

    Специални инструменти: Те са предназначени да създадат гъвкавост в бюджета на ЕС. В случай на непредвидени събития таваните на разходите на бюджета на ЕС могат да бъдат надхвърлени, за да се улесни използването на специален инструмент. Но дори и тогава бюджетните кредити за поети задължения за специалните инструменти не могат да надхвърлят тавана на собствените ресурси. Резервът за солидарност за природни бедствия и Резервът за спешна помощ за хуманитарни действия са два примера за специални инструменти.

    Субсидиарност: Принцип на ЕС, според който решенията следва да се вземат на възможно най-ниското равнище. Това изключва намесата на ЕС (в случай, че ЕС няма изключителна компетентност), когато даден въпрос може да бъде разгледан ефективно от самите държави членки на национално, регионално или местно равнище. Принципът обаче допуска действия на равнище ЕС (дори по въпроси от неизключителна компетентност на ЕС), когато целите не могат да бъдат постигнати от държавите членки, но може да се намери по-добро решение на европейско равнище.

    Таван за собствените ресурси: Таванът за собствените ресурси представлява максималният размер на собствените ресурси, които ЕС може да поиска от държавите членки за финансиране на разходите на ЕС през конкретния бюджетен период. Таваните за приходите са определени в решението за собствените ресурси – правният текст, който определя условията за финансиране на бюджета на ЕС. Таваните за собствените ресурси се изразяват като процент от прогнозния брутен национален доход (БНД) на ЕС – сумата от БНД на всички държави членки.

    Тавани: Максималната сума, която може да бъде изразходвана за програми в рамките на дадена област на политиката (т.нар. функция). Таваните помагат за бюджетното планиране и държат финансите под контрол. Дългосрочният бюджет определя тези ограничения за целия ЕС – за ключови разходни области (функции) за седемгодишен период. Има два вида тавани на разходите: годишен таван за всяка функция, изразен в бюджетни кредити за поети задължения, които представляват правно обвързващи обещания за изразходване на средства. Бюджетните кредити за поети задължения не се изразходват непременно в рамките на една година, но могат да бъдат разпределени в няколко финансови години. Второто ограничение е общият годишен таван: за бюджетни кредити за поети задължения, съответстващи на сумата от таваните на всяка функция, и за бюджетните кредити за плащания, в които са посочени максималните действителни суми, разрешени за изплащане през дадена година.

    Функции: Функциите в многогодишната финансова рамка (МФР) на ЕС представляват общите категории политики, по които са разпределени разходните приоритети на ЕС за определен период (обикновено седем години). Всяка функция включва ресурси за различни програми и фондове на ЕС.

    Допълнителна информация:

    Законодателен речник

    Връзката е копирана
  • Информационен документ относно финансирането от ЕС

    Какво прави Европа за мен? Научете как ЕС подкрепя Вашия регион и Ви помага във Вашето ежедневие

    Уебсайт Kohesio на Европейската комисия: Открийте проекти на ЕС във Вашия регион

    Връзката е копирана