Aktuální jazyk: CS - čeština  
Plenární zpravodaj 
 

Evropská prokuratura: Jak zabránit zneužívání fondů EU 

Poslanci budou ve středu diskutovat a ve čtvrtek hlasovat o návrhu na zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce. Cílem je zintenzivnit boj proti podvodům a zneužívání fondů EU a zlepšit ochranu peněz daňových poplatníků

Úřad evropského veřejného žalobce (z angličtiny zkratka EPPO) bude mít v popisu práce vyšetřování a stíhání pachatelů trestných činů poškozujících finanční zájmy Unie.


V současnosti mohou podvody týkající se financí EU vyšetřovat a stíhat pouze vnitrostátní orgány. Jejich jurisdikce však končí na hranicích daného členského státu.


Poslanci v posledních třech letech přijali několik usnesení, v nichž požadovali ustanovení Evropské prokuratury. Zdůraznili také, že zajištění nezávislosti prokurátorů EPPO bude pro její činnost klíčové.


Souvislosti

 

Úřad evropského veřejného žalobce bude vytvořen v rámci takzvané posílené spolupráce dvaceti členských států EU. Participovat na této iniciativě budou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Další členské státy se mohou ke spolupráci kdykoliv připojit.


Centrální úřad Evropské prokuratury bude umístěn v Lucemburku, v každém členském státu bude nicméně umístěn alespoň jeden evropský pověřený žalobce.


Seznam závažných zločinů spadajících do jurisdikce Úřadu evropského veřejného žalobce bude možné v budoucnu rozšířit. EPPO by se tak mohl v jistém okamžiku zabývat například i trestnými činy souvisejícími s terorismem.


Po souhlasu ze strany EP musí nařízení o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce schválit také Rada (ministrů) EU. Evropská prokuratura začne fungovat nejdříve tři roky po konečném hlasování.


Rozprava:  středa, 4.října

Hlasování:  čtvrtek, 5. října

Postup:  Souhlas

Typ dokumentu: Nařízení