Plenární zpravodaj 
 

Volby do EP 2019: Konečné hlasování o přerozdělení poslaneckých křesel  

Ve středu čeká Parlament konečné hlasování o povolebním přerozdělení poslaneckých křesel. Po odchodu Spojeného království z EU by se měl počet poslanců EP snížit ze 751 na 705, Česká republika si zachová 21 mandátů.


 

Návrh na přerozdělení poslaneckých mandátů po roce 2019, který lídrům členských států sdružených v Evropské radě předložil Evropský parlament dne 7. února 2018, by dočasně zmrazil 46 ze 73 křesel, která se uvolní po brexitu. Křesla by mohla být později přidělena zemím, které v budoucnu vstoupí do EU, nebo by prozatím zůstala nevyužitá. Zbývajících 27 britských křesel by se mělo přerozdělit mezi 14 členských států, které jsou na základě současného rozdělení mandátů v EP mírně znevýhodněny.


Evropský parlament nesmí mít podle článku 14 Smlouvy o EU více než 751 poslanců.


Středeční hlasování by mělo být ze strany Evropského parlamentu finální tečkou za procesem přerozdělení poslaneckých mandátů. Plénem přijatý text bude následně předložen k formálnímu schválení Evropské radě, která by se jím měla zabývat ve dnech 28. - 29. června. Před plenárním hlasováním však musí návrh přerozdělení křesel schválit výbor pro ústavní záležitosti (AFCO), který se za tímto účelem setká mimořádně v pondělí 11. června.


Hlasování: Středa, 13. června

Postup: Souhlas

Twitter: #EP2019