Plenární zpravodaj 
 

Covid-19: Rozprava o strategii a průběhu očkování EU 

Poslanci se ve středu během rozpravy s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou pravděpodobně znovu zasadí za jednotný přístup celé EU k očkování proti onemocnění covid-19.

V rámci rozpravy by však zároveň mohly zaznít obavy spojené se zpožděním dodávek vakcín, nedostatečnou transparentností smluv s farmaceutickými společnostmi,  jakož i s nedávno spuštěným systémem transparentnosti a povolování vývozu očkovacích látek proti covid-19.


Poslanci během lednové plenární rozpravy vyjádřili podporu společnému postupu EU v boji proti pandemii a vyzvali k úplné transparentnosti v oblasti smluv o dodání vakcín i samotného očkování.


Souvislosti


Poslanci dne 12. ledna diskutovali na půdě Výboru EP pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) s Komisí o nejnovějším vývoji v oblasti vakcín a o stavu očkování proti novému koronaviru. Následná plenární rozprava ze dne 19. ledna se zaměřila na globální strategii EU v oblasti očkovacích látek proti koronaviru. Evropská komise v ten samý den zveřejnila aktualizovaný akční plán zaměřený na zintenzivnění boje proti pandemii onemocnění covid-19.


Rozprava: středa, 10. února

Postup: prohlášení Rady a Komise s rozpravou