Etika a transparentnost 

Parlament je volen přímou volbou. Aby voliči mohli sledovat jeho jednání a rozhodnutí, uplatňuje širokou škálu opatření týkajících se transparentnosti. Tato opatření se vztahují jak na poslance a jejich činnost, tak na administrativní útvary Parlamentu.

Evropský parlament klade v souvislosti s politickou činností svých poslanců velký důraz na integritu, transparentnost a odpovědnost. V této oblasti již přijal velké množství různých předpisů a jiných opatření. V roce 2023 probíhá jejich revize, při níž mají být pravidla dále zpřísněna.

Přehled platných pravidel je k dispozici na: https://www.europarl.europa.eu/meps/cs/about/meps#fourthanchor

V prvních měsících roku 2023 byl přijat soubor rozsáhlých reforem, které mají posílit integritu, nezávislost a odpovědnost Parlamentu a zajistit svobodu výkonu poslaneckého mandátu.

Přehled opatření je k dispozici na: https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/eu-affairs/20230713STO02832/parliament-strengthens-integrity-independence-and-accountability

Rejstřík transparentnosti Evropské unie

Rejstřík transparentnosti je určen pro zástupce nejrůznějších zájmových skupin (lobbisty), kteří se snaží ovlivňovat tvorbu právních předpisů a proces provádění politik v orgánech EU. Díky rejstříku lze snadno zjistit, jaké zájmy jsou sledovány, kdo a jménem koho tak činí a jaké prostředky jsou na lobbistické aktivity vyčleněny. Umožňuje tak výkon veřejné kontroly a poskytuje občanům a zájmovým skupinám možnost sledovat činnost lobbistů všeho druhu.

Registrace v rejstříku je podmínkou pro udělení akreditace k přístupu do Parlamentu a k vystupování na veřejných slyšeních výborů a účasti na činnosti meziskupin. Pouze registrovaní zástupci mohou dostávat e-mailová upozornění o činnosti výborů, spolupořádat akce a žádat o záštitu ze strany předsedy. Musí mimo jiné dodržovat kodex chování subjektů zapsaných v rejstříku.

Evropský parlament, Komise a Rada se dohodly na zavedení pravidel, která zajistí ještě větší transparentnost činností zástupců zájmových skupin na úrovni EU. Cílem navrhované nové interinstitucionální dohody je zahrnout do oblasti působnosti rejstříku lobbistů i Radu. Parlament, Rada a Komise společně usilují o to, aby byla u některých lobbistických činností registrace de facto povinná.

Více informací o dohodnutých pravidlech naleznete zde: Parlament schválil nová pravidla pro společný povinný rejstřík transparentnosti | Zpravodajství | Evropský parlament (europa.eu)


Transparentnost kontaktů se zástupci zájmových skupin

Jednací řád EP stanoví, že zpravodajové, stínoví zpravodajové a předsedové výborů jsou při přípravě zprávy povinni zveřejnit na internetu informace o plánovaných schůzkách se zástupci zájmových skupin, na něž se vztahuje interinstitucionální dohoda o rejstříku transparentnosti. Ostatní poslanci tuto povinnost nemají, ale měli by tak činit dobrovolně. Informace o schůzkách jsou zveřejňovány na stránkách jednotlivých poslanců.

Ke zprávám a stanoviskům mohou jejich autoři připojit seznam osob a organizací, od nichž obdrželi odborné informace nebo vyjádření. Seznam se zveřejní se spolu se zprávou poté, co je přijata ve výboru.

Kodex chování poslanců EP / prohlášení o finančních zájmech

Poslanci Evropského parlamentu musí dodržovat kodex chování, který jim ukládá povinnost předložit podrobné prohlášení o finančních zájmech, tj. o jakékoli finanční, personální či hmotné podpoře, kterou dostávají v souvislosti se svou politickou činností. Poslanci EP musí rovněž deklarovat svou přítomnost na akcích pořádaných třetími stranami, pokud třetí strana proplácí nebo přímo hradí cestovní výlohy, ubytování nebo výdaje na pobyt.

Kodex chování i jednací řád Parlamentu dále stanoví, že poslanci EP se nesmí zapojit do placené profesionální lobbistické činnosti, která má přímou spojitost s rozhodovacím procesem EU. Informace, které poslanci uvádějí ve svých prohlášeních, jsou zveřejňovány v jejich osobním profilu na stránkách Parlamentu.

Přístup veřejnosti k dokumentům

Občané a osoby s bydlištěm v Evropské unii mají právo na přístup k dokumentům orgánů, institucí a jiných subjektů Unie (článek 15 Smlouvy o fungování Evropské unie). Právo na přístup k dokumentům je zásadním prvkem politiky transparentnosti uplatňované evropskými orgány.

Internetové stránky veřejného rejstříku Evropského parlamentu obsahují odkazy na dokumenty, které Parlament vypracoval nebo obdržel od 3. prosince 2001. Převážná většina těchto dokumentů je k dispozici přímo na těchto internetových stránkách k zobrazení nebo ke stažení.

Lze si vyžádat i dokumenty, které nejsou v rejstříku přímo dostupné.

Žádosti občanů o informace

Občané, kteří chtějí získat informace o Evropském parlamentu, jeho stanoviscích a činnostech, organizaci a pravidlech, pravomocích nebo postupech, mohou kontaktovat oddělení EP pro žádosti občanů o informace (Ask EP). Oddělení však nemůže poskytovat právní poradenství ani zaujímat politické postoje.