Virtuální měny: přínosy, rizika a regulace

Bude-li EU regulovat používání virtuálních měn, neměla by jít nad rámec prevence a boje proti zločinu. Na tom se shodli odborníci, kteří v pondělí vystoupili ve veřejném slyšení před poslanci hospodářského a měnového výboru. Hovořili o výhodách a výzvách, které přinášejí virtuální měny jako bitcoin a revoluční technologie, na kterých jsou postaveny. Výbor připravuje na duben svoji zprávu o virtuálních měnách.

zobrazení bitcoinu jako počítačového procesoru
Bitcoin jako počítačový procesor ©AP Images/ European Union-EP

Digitální kryptoměna: co je to?


Virtuální měna jako například bitcoin umožňuje převést peníze bez prostředníků (banky). Aby se zabránilo podvodům, používá se šifrovací technologie zvaná blockchain, která vytváří sdílenou a veřejně ověřitelnou databázi transakcí. Na ní je založena důvěra mezi prodávajícími a kupujícími a proto není potřeba ověřování třetí stranou.

Německý sociálnědemokratický poslanec a zpravodaj této problematiky Jakob von Weizsäcker shrnul aktuální výzvy pro regulaci virtuálních měn takto: "Mnoho investorů vkládá velké naděje do aplikací této technologie a doufá, že z některých bude velký trhák. Skutečnou otázkou ale je, jestli budeme jako zákonodárci a vlády na takový revoluční objev připraveni až přijde - pokud přijde."



Přínosy a rizika


Mnozí odborníci vyzdvihovali, že transakce s virtuální měnou jsou levnější, rychlejší, bezpečnější a transparentnější. Paní Primavera De Filippi z Národního střediska vědeckého výzkumu v Paříži definovala blockchain technologie jako jakési "regulatorní techniky, které umožňují, aby byly zákony efektivněji a průhledněji uplatňovány." Tím by se dle jejího názoru řešil problém, kdo bude kontrolovat dohlížitele.


Virtuální měny ale přinášejí i řadu nových výzev. "Nechrání dostatečně spotřebitele a jsou vystaveny rizikům spojeným s nestabilitou platformy, kolísavostí cen a také klasickým kybernetickým hrozbám jako jsou krádeže, hackování a podobně," uvedl Olivier Salles z Evropské komise.


Bitcoin je často spojován s nezákonnými činnostmi jako je praní špinavých peněz a obchod s nelegálním zbožím - hlavně proto, že jeho transakce lze provádět anonymně.


"Ve skutečnosti je ale mnohem snazší provádět anonymní transakce prostřednictvím hotovosti" řekl Sean Ennis, ekonom z OECD. "Vlastnický řetězec virtuální měny je veřejný a umožňuje velice důkladnou analýzu transakcí." Toto stanovisko podpořil Jeremy Millar (Magister Advisors) tvrzením, že je jednodušší odhalit zločin s bitcoinem než s mincemi a bankovkami. Dodal, že bitcoin již dávno není výstřelek nějaké komunity hackerů, ale je spravován velkými společnostmi, které se snaží dostát existujícím pravidlům a zákonům.



Potřebujeme evropská pravidla pro virtuální měny?


Většina odborníků varovala před uzákoňováním pravidel na úrovni EU, ačkoliv souhlasili, že jistá harmonizace by mohla bitcoinu pomoci se v Evropě více rozšířit. Také se shodli, že regulaci zaměřenou proti trestné činnosti, praní špinavých peněz a financování terorismu by uvítali.

Podle zástupce Komise je hlavním úkolem tyto rychle se rozvíjející technologie správně monitorovat spíš než je legislativní cestou regulovat. Informoval nicméně poslance, že Komise nyní zvažuje své další kroky v kontextu reakce na pařížské teroristické útoky.


Zpravodaj Jakob von Weizsäcker shrnul, že je potřeba se zaměřit na "preventivní monitoring" spíše než "preventivní regulaci".


Hlasování výboru se předpokládá v dubnu a plenární hlasování v květnu.