Vyplácet příspěvky na rodičovskou dovolenou není podle Marie Areny utrácení, ale investice. 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Kolik znáte mužů, kteří si vzali rodičovskou? Není jich mnoho a rozhodně je jich mnohem méně než matek, které stráví doma s dětmi více času i na úkor své kariéry. Proč tomu tak je, i když se evropská směrnice pro rodičovskou dovolenou snaží nastavit rovnocenné podmínky pro muže i ženy, jsme se ptali zpravodajky stanoviska Parlamentu, belgické socialistické poslankyně Marie Areny. O její zprávě diskutuje a hlasuje Parlament ve čtvrtek 12. května.

V Evropské unii mají zaměstnanci obecně nárok na rodičovskou dovolenou pro péči o vlastní nebo adoptované dítě. Jednotlivé členské státy nicméně určují svá pravidla a proto jsou v této oblasti podstatné rozdíly včetně různé výšky finančního příspěvku, který rodič během rodičovské dovolené dostává.

Marie Arena je přesvědčená, že jedním z klíčů k tomu, aby si rodičovskou dovolenou brali i muži, jsou právě peníze: "Rodičovská dovolená musí být placená, abychom dosáhli skloubení pracovního a rodinného života rovnocenně pro ženy i pro muže a skončili s profesní diskriminací žen."


Některé evropské země považují podle zpravodajky parlamentního stanoviska vyplácení dávek na rodičovskou dovolenou za utrácení. "Je to investice," myslí si naopak Maria Arena. Chce přesvědčit členské státy, že poskytováním rodičovské dovolené v podstatě pomáhají vytvářet více kvalifikované pracovní síly a tím i výhodnější situaci pro hospodářství a zaměstnavatele.


Celý rozhovor se zpravodajkou si můžete pustit v našem videu.