Poslanci chtějí pro Evropany spravedlivé pracovní podmínky a platy

Úroveň sociální ochrany zaměstnanců se v jednotlivých státech EU může značně lišit. Poslanci se obávají toho, že firmy budou snižovat svoje náklady například sociálním dumpingem, který povede ke zneužívání lidí jako „levné pracovní síly“. Během poslední plenárky proto odhlasovali usnesení odsuzující takové formy nekalé soutěže. Diskutovalo se také o minimální mzdě a podpoře skloubení rodinného a pracovního života.

Poslanci požadují opatření proti sociálnímu dumpingu

V rámci maximalizace zisků se podniky snaží minimalizovat náklady a to včetně těch na své zaměstnance. Sociální dumping má za cíl snížit náklady na práci nelegálními nebo vykořisťujícími způsoby. Jedním z příkladů mohou být naoko zřízené falešné firmy nebo opakované vysílání pracovníků, které zneužívá rozdíl v úrovni mezd mezi místními a vysílanými zaměstnanci.

Dalším příkladem, jak se zaměstnavatelé snaží vyhnout tomu, aby platili svým zaměstnancům mzdy odpovídající standardu v daném místě, jsou různé obdoby švarc systému. Pracovníci nejsou vedeni jako zaměstnanci, ale mají vlastní živnost (registrovanou například v jiném státě EU) a tím se mohou vyhnout placení povinného sociálního a zdravotního pojištění v zemi, kde ve skutečnosti vykonávají většinu své práce.



Silhouette of a man working ©AP Images/ European Union-EP
©AP Images/ European Union-EP





Co je sociální dumping

Ačkoli neexistuje žádná právně uznávaná a obecně sdílená definice sociálního dumpingu, podle parlamentního usnesení „zahrnuje širokou škálu záměrně nekalých praktik a obcházení stávajících evropských a vnitrostátních právních předpisů (včetně kolektivních dohod), což vede k rozvoji nekalé konkurence pomocí nezákonného snižování nákladů práce a provozních nákladů a k porušování práv pracovníků a k jejich vykořisťování“. Podle dostupných údajů je sociální dumping především problémem v sektorech zemědělství, stavebnictví, dopravy, zásilkových služeb, zdravotnické a pečovatelské péče.

Posílit inspekce a kontroly

Citovaná zpráva Parlamentu o sociálním dumpingu v EU, jejímž zpravodajem byl francouzský socialista Guillaume Balas, požaduje mimo jiné, aby byly posíleny kontroly a inspekce práce. Poslanci doporučují vytvořit černou listinu falešných firem, které záměrně porušují stávající zákony, a volají také po zavedení Evropského průkazu sociálního pojištění.

Kontroverzní revize směrnice o vysílání pracovníků

Načasování svého stanoviska Parlament připravil tak, aby bylo podnětem do připravované revize směrnice o vysílání pracovníků, která vyvolává rozporné reakce. Rozdíl stanovisek v EU se promítnul i do postojů europoslanců a s celkovým vyzněním zprávy nebyli všichni spokojeni. Jednou ze stínových zpravodajek zprávy o sociálním dumpingu byla také česká liberální poslankyně Martina Dlabajová.

Zajistit minimální mzdu

Poslanci během zářijové plenárky také diskutovali o minimální mzdě v EU. Předseda výboru pro zaměstnanost Thomas Händel - německý poslanec z klubu levice - shrnul stanovisko EP slovy: „Vhodná minimální mzda anebo alespoň 60% průměrné mzdy daného státu by mělo být zajištěno, aby lidé mohli pokrýt své základní potřeby. Pomohlo by to zároveň hospodářskému oživení. Nezaměstnanost, sociální dumping a nízké mzdy totiž zvyšují riziko sociálního vyloučení a chudoby.“

Vyvážení rodinného a pracovního života

Dalším aspektem dobrého nastavení pracovních podmínek je vhodné skloubení rodinných a profesních povinností. Zejména pro ženy s dětmi a ty, kdo pečují o staré příbuzné, je lepší vyvážení rodiny a práce palčivou otázkou kvality života. Usnesení k tématu na základě návrhu litevské sociální demokratky Viliji Blinkevičiute a lotyšské poslankyně za zelené Tatjany Ždanokabyla bylo plénem přijata 13. září 2016.