Konec roamingu: Jak se podařilo vybojovat zrušení poplatků

Od středy 15. června platíte v EU za hovory, SMSky i data stejně jako doma. Nemusíte se tedy při cestách po Evropě už bát přemrštěných účtů od vašeho mobilního operátora.

Od poloviny června můžete v celé EU volat, esemeskovat a surfovat po internetu, aniž budete platit víc než v Česku. Poplatkům za roaming totiž odzvonilo. Dnes to vypadá jako samozřejmost, ale tak přímočaré to nebylo. Proti předraženému roamingu vytáhla do boje už před deseti lety tehdejší komisařka pro digitální společnost a média Viviane Reding. V současnoti je europoslankyní za klub lidovců a ve videorozhorvoru popisuje strategii tažení proti roamingu.

„Konec roamingových poplatků znamená, že obnovíme svobodu občanů při cestování, aby se cítili jako doma, nedopláceli za to, že překročí hranice, a Evropu pokládali za svou domovinu. Nezáleží totiž na tom, kde žijí, patří jim celá Evropa. Má to v sobě silnou symboliku,“ vysvětluje Viviane Reding.

Konec roamingových poplatků znamená, že obnovíme svobodu občanů při cestování, aby Evropu pokládali za svou domovinu.
Viviane Reding
Zdroj "Konec roamingových poplatků znamená, že obnovíme svobodu občanů při cestování, aby Evropu pokládali za svou domovinu." otevře se v novém okně

Poplatky podle přiměřenosti využití

Parlament vzal boj za svobodu pohybu s vaším mobilem za své. Podařilo se prosadit, aby doba, po kterou je roaming v zahraničí zdarma, nebyla přísně ohraničená. Stačí, když ho budete „využívat přiměřeně.“

Znamená to, že roaming budete mít zdarma tehdy, pokud budete mobil více používat doma než v zahraničí. Pro ty zákazníky, kteří by chtěli nová pravidla zneužívat a předplatit si paušál v levnější zemi, než je ta, kde mobil používají nejčastěji, mohou operátoři nadále účtovat příplatky, pokud využití v zahraničí převyšuje využití doma.

Kromě EU budete mít roaming zdarma i na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku. Tyto země jsou členy Evropského hospodářského prostoru.

Ceny se snižovaly postupně

První stropy na ceny roamingu se EU podařilo prosadit v roce 2007. Tehdejší „eurotarif“ přesto značně převyšoval domácí ceny.

Minuta hovoru ze zahraničí stála v roce 1998 1,63 eur, v roce 2014 to bylo už jen 19 centů a od dubna 2016 cena nepřesahovala domácí cenu o víc než 5 centů. Účty za mobil ale i beztak mohly dosáhnout závratných částek, zvlášť když jste v zahraničí surfovali po internetu.

Drahý roaming se promítá také do ceny surfování a omezuje rozvoj digitální ekonomiky v EU. Trh s datovým roamingem se v období 2007 - 2013 rozrostl o 630%.

Vývoj cen datového roamingu během posledních 10 let

 

Cena za 1 MB

rok

6 eur

2007

70 eurocentů

2012

20 eurocentů

2015

Domácí cena + 5 centů

2016

Cena jako doma

2017

Parlament prosadil snížení velkoobchodních cen

Roaming zdarma je výsledkem snížení velkoobchodních cen, které si mobilní operátoři účtují mezi sebou za to, že zákazníci zahraničních operátorů využívají jejich sítě. Parlamentu se zde při vyjednávání se členskými státy podařilo prosadit nižší stropy než ty, které původně navrhovala Komise.

„Zrušit roamingové poplatky se podařilo díky odhodlání Evropského parlamentu,“ hodnotí španělská poslankyně za lidovce Pilar del Castillo, která vedla jednání na straně Parlamentu. „Můžeme cestovat po Evropě, aniž by nás doma po návratu čekal šok kvůli účtu za mobil.“ Ve čtvrtek 15. června jsme s ní vedli o tématu naživo rozhovor na Facebooku.

 

Co nás ještě čeká


V první polovině roku 2018 má vstoupit v platnost nařízení o přenositelnosti online služeb. Filmy, seriály a ostatní obsah, který máte předplacený doma, si budete moci užívat i při cestování po Evropě a bez příplatků.