Ekologičtější a chytřejší: Jak by mělo vypadat bydlení budoucnosti 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Zlepšení energetické účinnosti budov je prospěšné pro naše peněženky i pro životní prostředí. Jak snížit náklady na vytápění a zároveň emise skleníkových plynů vysvětluje video.

Podle již platných pravidel by všechny nové obytné budovy stavěné v EU po 1. lednu 2021 měly být pasivní nebo spotřebovávat velice málo energie na vytápění, chlazení a ohřívání vody. U veřejných budov tyto požadavky mají platit již v roce 2019. Už dnes se také majitelé či pronajímající mohou díky průkazům energetické náročnosti orientovat v tom, nakolik je jejich dům či byt ekologický.


Na plenárce v dubnu 2018 poslanci dali zelenou dalším zlepšením směrnice o energetické náročnosti budov. Stvrdili tak shodu ve vyjednávání, kterou dosáhli s členskými státy (Radou). Nové požadavky mimo jiné vedou země EU k tomu, aby připravily dlouhodobé strategie k podpoře renovací budov. Cílem je, aby do roku 2050 naše domy nespotřebovávaly skoro žádnou energii. Novela také počítá s podporou chytrých technologií, díky nimž se spotřeba energie může dále snížit, a s povinným budování infrastruktury pro elektromobily včetně dobíjecích stanic v garážích nových domů.


„Tímto jsme členským státům poskytli nástroje, díky kterým budou jejich byty a domy do budoucna energeticky úspornější,“ komentoval zpravodaj směrnice, dánský poslanec z klubu lidovců Bendt Bendtsen