Jak chce Parlament řešit nezákonný a škodlivý online obsah

Jak se vypořádat se škodlivým nebo nezákonným online obsahem a zároveň chránit svobodu projevu? Přečtěte si, jaká řešení navrhují poslanci.

Digitální ilustrace internetového cloudu. ©AdobeStock_vegefox.com
Škodlivý, nebo nezákonný obsah na síti: Musí být jasně stanoveny hranice, žádají poslanci. ©AdobeStock_vegefox.com

Aby byla EU schopná formovat rychle se rozvíjející digitální ekonomiku na úrovni EU a stanovit standardy pro zbytek světa, pracuje na novém aktu o digitálních službách. Jednou ze základních otázek, které poslanci chtějí řešit, je ochrana uživatelů před škodlivým či nelegálním online obsahem. Čtěte dále a dozvíte se, co Parlament navrhuje hned ve třech zprávách, které plénum přijalo v říjnu 2020



Jasně rozlišit mezi škodlivým a nelegálním obsahem


Parlament požaduje, aby existovala jasná hranice a rozlišení mezi nelegálním a škodlivým obsahem. Existují určité typy obsahu, které mohou být v některých členských zemích považovány za nezákonné a v jiných nikoliv. Takovým příkladem je třeba popírání holokaustu. Škodlivý obsah, což můžou být například projevy nenávisti a dezinformace, není vždy nezákonný. Tyto dva typy obsahu vyžadují různé přístupy a je tak potřeba mezi nimi jednoznačně rozlišovat. Zatímco nelegální obsah by měl být odstraněn, škodlivý by měl být vyřešen jinými způsoby. 



Jak odstranit nezákonný obsah a zachovat práva a svobody?

Parlament je toho názoru, že dobrovolná činnost v rámci platforem nestačí. Požadují jasná a celoevropská pravidla pro moderování obsahu pomocí oznamování a přijímání opatření. Pravidla by měla zajistit, aby mechanismus:

  • byl efektivní - uživatelé by měli být schopni snadno upozornit online zprostředkovatele na potenicálně nelegální online obsah, aby mohl být rychle odstraněn
  • nebyl zneužíván - v případě, že je obsah označen a rovněž odstraněn, dotčení uživatelé by měli být informovaní a měli by mít možnost odvolat se proti rozhodnutí u vnitrostátního orgánu pro řešení sporů
  • respektoval práva a svobody uživatelů, jako je svoboda projevu a informací, aby online zprostředkovatelé odstraňovali nelegální obsah pečlivým, přiměřeným a nediskriminačním způsobem, a neodstraňovali obsah, který nezákonný není.

Poslanci požadují, aby konečné rozhodnutí o zákonnosti obsahu vytvářeného uživateli přijali nezávislé soudy, nikoliv soukromé komerční subjekty. 

Pokud se zároveň jedná o trestný čin, mělo by kromě odstranění následovat i vymáhání práva a soudní proces. Komise by měla rovněž zvážit, jestli by online platformy neměly být povinny hlásit závažnou trestnou činnost příslušným orgánům.



Jak bojovat proti škodlivému obsahu?

Zvýšení povinné transparentnosti platforem na straně jedné a zvýšení mediální gramotnosti mezi uživateli na straně druhé: tak chtějí poslanci řešit problém škodlivého obsahu, jakým jsou například nenávistné projevy či dezinformace. 

Parlament zároveň upozorňuje, že jedním z důvodů, proč se dezinformace šíří tak rychle, je skutečnost, že obchodní modely některých platforem upřednostňují zobrazování senzací a takového obsahu, který uživatelé rozkliknou. Cílem je zvýšení zisku. Aby se zamezilo obdobným negativním dopadům, požadují poslanci transparentnost při zpeněžování obsahu v rámci online platforem.



Uživatelé by měli mít větší kontrolu nad tím, co vidí online

Poslanci chtějí dát uživatelům větší kontrolu nad obsahem, který se jim zobrazuje, a to včetně možnosti úplně odmítnout správu obsahu.

Vyzývají k přísnější regulaci cílené reklamy ve prospěch méně rušivé, kontextové reklamy, která je založená na tom, na co se uživatel v daném okamžiku dívá - nikoliv na historii vyhledávání. 

Poslanci vyzývají Komisi, aby prozkoumala více možností regulace cílené reklamy, a to včetně případného zákazu.

Komise předložila návrh aktu o digitálních službách 15. prosince 2020.