"Buď všichni prohrajeme, anebo všichni vyhrajeme": inaugurační projev Martina Schulze

Předsedou Evropského parlamentu byl dnes zvolen německý sociální demokrat Martin Schulz. V této funkci setrvá až do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2014. Ve svém inauguračním projevu krátce po svém zvolení připomněl v tomto období krize, že "základem Evropy je realistické poznání, že zájmy jedné země už nelze oddělovat od zájmů jejích sousedů. Buď všichni prohrajeme, anebo všichni vyhrajeme". Přečtěte si zde výběr nejdůležitějších myšlenek, a v odkaze i celý projev.

Martin Schulz
Nový předseda Evropského parlamentu Martin Schulz během své děkovací řeči

"Evropa prochází bouřlivým obdobím. Pro mnoho Evropanů jsou to zlé časy", řekl Martin Schulz ve svém projevu po oznámení jeho vítězství. Připomněl také, že "hospodářská krize způsobila v řadě zemí nárůst chudoby a rovněž nezaměstnanost nabývá dramatických rozměrů." Nejde ale jen o hospodářskou krizi, poznamenal, ale o něco hlubšího, o "krizi důvěry v politiku a její instituce, která ohrožuje i víru v evropský projekt". "Poprvé od založení Evropské unie se stává její rozpad realistickým scénářem", což je situace zhoršovaná zřejmým nedostatkem parlamentní a tedy demokratické legitimity přijatých rozhodnutí. "Cenu platí EU jako celek: je to živná půda pro protievropské resentimenty."


Podle Martina Schulze může odpověď poskytnout jen skutečně demokratická Unie: "Základem poválečné Evropy je realistické poznání, že zájmy jedné země už nelze oddělovat od zájmů jejích sousedů: buď všichni prohrajeme, anebo všichni vyhrajeme."


Proto když Martin Schulz mluvil o připravované mezivládní dohodě pro posílení rozpočtové disciplíny členů eurozóny, zdůraznil nutnost parlamentní kontroly jako předpokladu demokratické legitimity. " Výsledky politiky, která nemá dostatečnou parlamentní legitimitu, jsou občany vnímány jako bruselský diktát." "Tomu nebude Evropský parlament nečinně přihlížet", varoval Schulz a vyzval "k boji" každého, "kdo si myslí, že můžeme mít více Evropy a přitom méně parlamentarismu".


"Já nebudu pohodlným předsedou", upozornil Schulz, ale "předsedou, který udělá vše pro to, aby lidé znovu získali důvěru v proces evropského sjednocení a aby se znovu probudilo nadšení pro Evropu."


Evropský parlament je podle Schulze "místo, kde jsou zastoupeny zájmy lidí. Zde sedí zástupci evropského lidu. Proto říkám: občané, kteří nám v přímé volbě vyjádřili svou důvěru, očekávají, že se budeme za jejich věc brát. Vím, že všechny mé kolegyně a kolegové v Parlamentu se považují za zastánce zájmů občanů, a jsem na to hrdý. Za to bych chtěl vám všem poděkovat."


"Tento úřad dnes nastupuji s pokorou", řekl poslancům jejich nový předseda. "Funkci předsedy bych chtěl vykonávat tak, aby se ti, kteří mě dnes volili, mohli ke svému rozhodnutí bez obav hlásit, a aby ti ostatní, kteří pro mě nehlasovali, byli pozitivně překvapeni".