Den Evropy: vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak funguje Evropa 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Implementovat všem občanům EU identifikační čipy: jste pro, nebo proti? Žádný důvod k panice, to není nový legislativní návrh, ale návrh fiktivní, na kterém si středoškolští studenti během návštěvy Parlamentaria, návštěvnického centra EP, zkouší roli poslanců Evropského parlamentu. 9. května slavíme Den Evropy a při této příležitosti vám nabízíme krátký pohled na mladé Evropany seznamující se s fungováním EU a demokratického procesu a osvojující si umění kompromisu.

Simulační hra na poslance v Parlamentariu


Simulační hra na poslance Evropského parlamentu je určena studentům středních škol. Ročně se jí zúčastní kolem 400 skupin čítajících dohromady zhruba 10 tisíc středoškoláků.


Bruselské návštěvnické centrum Evropského parlamentu Parlamentarium nabízí hru zdarma ve všech 23 oficiálních jazycích EU.  Účast ve hře si lze zarezervovat prostřednictvím parlamentních webových stránek (odkaz v pravém sloupci).


Naše video sleduje návštěvu jedné z belgických škol.


9. květen: Den Evropy


Den Evropy, který slavíme každoročně 9. května, je připomenutím tzv. „Schumanovy deklarace“. Tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu 9. května 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.


Schuman navrhl vytvoření Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO).  Toto společenství, jehož zakládajícími členy byly Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko, se postupně vyvinulo v dnešní Evropskou unii.