Evropský summit: poslanci jednali o energetické unii a situaci v Řecku 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Účastníci debaty (zleva doprava, shora dolů): Françoise Grossetête, Kathleen Van Brempt, Syed Kamall, Guy Verhofstadt, Neoklis Sylikiotis, Rebecca Harms, Paul Nuttall, Jean-Claude Juncker, Donald Tusk  

Energetická unie, Řecko a podpora ekonomiky: to byla nejčastější témata dnešní plenární diskuse o závěrech summitu Evropské rady z minulého týdne. Poslanci uvítali plány na užší spolupráci v otázkách energetiky, ale také upozornili na situaci v Řecku.

Reformy jsou navzdory zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám stále potřeba, řekl poslancům předseda Evropské rady Donald Tusk. "Čas reforem je právě teď, kdy nám příznivě fouká vítr. Stále ještě máme v Evropské unii asi pět milionů nezaměstnaných mladých lidí, takže si nikdo nemůže sednout a odpočívat."


Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že díky klesajícím cenám ropy a díky směnnému kurzu eura vůči americkému dolaru se ekonomika zlepšuje. "To nám dává obrovskou podporu v rámci krátkodobého hospodářského programu a my máme rozhodně v úmyslu z této příležitosti vytěžit co nejvíc."


Členské státy by měly více investovat do energetické unie, doporučila francouzská poslankyně ze skupiny Evropské lidové strany Françoise Grossetête, a zdůraznila, že pro rozběhnutí hospodářského růstu jsou potřeba strukturální reformy.


Belgická poslankyně ze skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Kathleen Van Brempt upozornila, že síla energetické unie závisí na globálním vlivu Evropy: "To, co potřebujeme, je dekarbonizovaná ekonomika. Bývaly doby, kdy jsme my v Evropě byli průkopníky, co se týče nových technologií, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti ... ale teď nás jiné části světa předhánějí."


Předseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů Syed Kamall kritizoval Evropskou radu za to, že se minulý týden na summitu nevěnovala Řecku. "Ukažte, že máte vůli poskytovat řešení. Rada by neměla žádné téma považovat za příliš horké," vyzval.


Předseda skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt vyzval členské státy, aby daly Evropské komisi vedení v budování energetické unie: "Když se členské státy nerozhodnou dát Komisi vedoucí úlohu pro jednání o dohodách v oblasti energetiky a o investicích do propojení, nebudeme mít skutečnou energetickou unii," řekl.


Finanční vydírání Řecka by mělo skončit, řekl kyperský poslanec ze skupiny Evropské sjednocené levice / Severské zelené levice Neoklis Sylikiotis. "Měli bychom uskutečňovat pouze skutečné reformy, které mohou pomoci reálné ekonomice a vyřešit vážné problémy korupce a daňových úniků," dodal.


Spolupředsedkyně skupiny Zelených / Evropské svobodné aliance Rebecca Harms vyjádřila svou podporu energetické unii: "Pokud bude udělána správně, mohla by nám energetická unie poskytnout ten nejlepší způsob, jak chránit klima a přinést inovace do průmyslových odvětví a také zajistit bezpečnost dodávek vůči Rusku a dalším zemím, na kterých jsme v tuto chvíli závislí."


Britský poslanec ze skupiny Evropy svobody a přímé demokracie Paul Nuttall připomněl včerejší tragédii letadla Germanwings a řekl: "Dnes není den na to, abychom si připisovali politické body. Včerejší tragédie se dotkla každého z nás. Naše myšlenky jsou s těmi, kteří přišli o život."


Proč se o řecké situaci nejednalo víc, chtěl vědět rakouský nezařazený poslanec Harald Vilimsky: "Zdá se, že většina této sněmovny odmítá příležitost k diskusi na toto téma: nestydíte se?," řekl.