Sacharovova cena: odhalení nominací pro rok 2015  

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Sacharovova cena za rok 2015: seznamte se s kandidáty  

Nominace na Sacharovovu cenu Parlamentu pro rok 2015 byly oznámeny ve čtvrtek 10. září. Cena je každoročně udělována výjimečným osobnostem, které bojují proti nesnášenlivosti, fanatismu a útlaku. Nominace budou formálně představeny v pondělí 28. září během společné schůze Výboru pro zahraniční věci, Výboru pro rozvoj a podvýboru pro lidská práva. Jméno vítěze bude oznámeno v říjnu.

Kandidáty na Sacharovovu cenu za rok 2015 jsou:


Ráif Badawí, saúdskoarabský blogger a autor internetových stránek Free Saudi Liberals (Svobodná saudská liberální síť), který byl odsouzen k deseti letům vězení, 1000 ranám bičem a vysoké pokutě za to, že na svých internetových stránkách hanobil islámské hodnoty.


Političtí vězni ve Venezuele a demokratická opozice ve Venezuele ztělesněná volební koalicí Mesa de la Unidad Democrática, která byla založena v roce 2008 s cílem sjednotit opozici k politické straně prezidenta Huga Cháveze.


Edna Adan Ismailová, somálská bojovnice za odstranění mrzačení ženských pohlavních orgánů a bývalá vládní ministryně. Je ředitelkou a zakladatelkou nemocnice pro matky a děti „Edna Adan Maternity Hospital“ v Hargeise v Somalilandu (Somálsko).

 

Boris Němcov, ruský fyzik, bývalý místopředseda vlády a opoziční politik, který byl v únoru 2015 v Moskvě zavražděn.

 

Nadija Šavčenková, ukrajinská vojenská pilotka a členka Nejvyšší rady a ukrajinské delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, která byla zadržena dne 18. června 2014 a nelegálně přepravena do Ruska.


Tři oznamovatelé: Edward Snowden, počítačový expert, který pracoval pro Národní bezpečnostní agenturu USA a prozradil tisku podrobnosti o jejích programech hromadného sledování, Antoine Deltour, bývalý auditor společnosti Price Waterhouse Coopers, který podal novinářům informace o tajných daňových ujednáních s nadnárodními společnostmi v Lucembursku, a Stéphanie Gibaudová, která odhalila daňové úniky a praní peněz, jichž se dopouštěla společnost UBS AG.

 

Sacharovova cena: Jak to funguje?


Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každoročně uděluje Evropský parlament. Byla založena v roce 1988 a je udílena jednotlivcům a organizacím, kteří obhajují lidská práva a základní svobody. Minulý rok Sacharovovu cenu získal Denis Mukwege.


Nominace na Sacharovovu cenu mohou předkládat politické skupiny nebo alespoň 40 poslanců Evropského parlamentu. Na základě těchto nominací hlasuje Výbor pro zahraniční věci a Rozvojový výbor o užším seznamu sestávajícím z tří finalistů. Konference předsedů složená z předsedy EP a předsedů politických skupin posléze zvolí vítěze.