Premiér Fico představí priority předsednictví na plénu. Co očekávají slovenští europoslanci?

Vedení Rady ministrů EU se od 1. července ujímá Slovensko. Za své priority si na příští půlrok vytyčilo posílení hospodářství EU, modernizaci a prohloubení společného trhu v oblasti energetiky a digitální ekonomiky, prosazování udržitelné migrační a azylové politiky a globálně angažovanou Evropu. To vše v nové situaci po referendu ve Spojeném království, v němž si Britové zvolili budoucnost mimo EU. Přečtěte si, co od předsednictví očekávají slovenští poslanci.

Logo s diakritickými znaménky - logo slovenského předsednictví v Radě EU
Logo slovenského předsednictví v Radě EU

Program a priority slovenského předsednictví budou předmětem plenární rozpravy ve středu 6. července. Diskusi se slovenským premiérem Robertem Ficem a předsedou Komise Jeanem Claudem Junckerem můžete sledovat na našich stránkách v přímém přenosu 6.7. od devíti hodin ráno.  


Anna Záborská, klub Evropské lidové strany


Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ je rukolapným dôkazom toho, že sme dnes skutočne rovnocenným partnerom pre veľké európske národy. Ak sa nám podarí uzavrieť alebo posunúť dopredu rokovania o dôležitých témach, ktoré prinesú prospech občanom nielen Slovenska, ale celej EÚ, posilníme tým našu vážnosť a vplyv na európskom fóre. Zároveň verím, že predsedníctvo v Únii prinesie Slovensku aj zlepšenie štátnej správy.

Počas nášho predsedníctva sa začnú aj rokovania o podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Bude to veľká výzva nielen pre slovenskú diplomaciu, ale pre celú Úniu. Bude nesmierne ťažké zachovať rozsah a vzájomnú výhodnosť ekonomickej spolupráce a na druhej strane ukázať, že členstvo v EÚ prináša štátom aj ich občanom viac, ako dvojstranné obchodné dohody.


Vladimír Maňka, Skupina socialistů a demokratů


Európska únia je v dôsledku veľkého počtu kríz a výziev vystavená tlaku. Rastie extrémizmus,  nacionalistické tendencie a euroskepticizmus. Migračná kríza, klimatické zmeny, bezpečnosť dodávok energií, daňové úniky, daňové podvody, spoločná bezpečnostná a obranná politika, digitálna únia, roaming, pomoc zamestnanosti, pomoc zaostalým regiónom, mladým ľuďom vyžaduje spoločné riešenia! Naša ambícia - zvýšiť odolnosť Únie voči vonkajším aj vnútorným výzvam a obnoviť dôveru občanov v európsky projekt.


Britský premiér David Cameron neváhal kvôli svojim osobným cieľom ohroziť britskú ekonomiku, budúcnosť Veľkej Británie a celej Európskej únie. Nepotrebujeme politikov, ktorí vytvárajú napätie, hádky a nenávisť. Potrebujeme, aby nás zastupovali politici, ktorí sú ochotní sadnúť si spolu za rokovací stôl, vypočuť sa navzájom a ktorí uprednostnia záujmy všetkých.


Branislav Škripek, Evropská konzervativní a reformní skupina

 

Slovenské predsedníctvo považujem za historickú príležitosť nielen na reprezentovanie našej krajiny. Z môjho pohľadu je to možnosť vrátiť sa k hlavnej podstate EÚ. Celý projekt EÚ vznikol na základe iniciatívy kresťanských politikov, ktorí nechceli, aby sa zopakovali hrôzy svetových vojen.


Brexit je studená sprcha pre Európsku úniu. Ide o historický krok, precedens, z ktorého sa musíme naučiť niečo nové. Politickým cieľom mojich britských kolegov v ECR bola reformovaná Európa. Túto myšlienku považujem pre budúcnosť EÚ za nosnú a budem sa v nej angažovať. Treba zdôrazniť, že už teraz je jasné, že to pre Britov bude veľká ujma. Kampaň za vystúpenie bola značne zavádzajúca a klamlivá. Vystúpenie však stále nie je zrealizované a vzhľadom na možné škótske a severoírske referendum o odtrhnutí sa od Veľkej Británie môže ešte nastať prekvapivý zvrat.


Slovensko má v Evropském parlamentu poslance pouze ve třech nejsilnějších politických klubech. Anna Záborská, Vladimír Maňka a Branislav Škripek hovořili z titulu vedení slovenské delegace pro daný klub.

Další informace