Co očekávají poslanci z Malty od předsednictví EU, které jejich země přebírá

Malta přebírá od Slovenska půlroční předsednictví Rady EU. Vůbec poprvé se tak stává formálním zprostředkovatelem kompromisů mezi členskými zeměmi. Tento malý ostrovní stát tím navíc dostává řadu obtížných úkolů počínaje zvládnutím migrační krize, napjatých mezinárodních vztahů a předpokládaného zahájení jednání o brexitu. Co očekávají od začínajícího semestru poslanci a poslankyně právě z Malty?

Hvězdivocé logo maltského předsednictví Rady EU
Logo maltského předsednictví Rady EU pro první pololetí letošního roku

David Casa (poslanec z klubu lidovců)

Malta přebírá předsednictví v období, kdy nás čeká řada výzev jako například volby v Nizozemsku a ve Francii. Největší z nich ale asi bude představovat vyjednávání se Spojeným královstvím o jeho vystoupení z EU. Jak tahle jednání zvládneme bude mít pro Unii zásadní význam na mnoho let dopředu.

Také doufám, že migrace ve Středomoří dostane znovu pozornost, která jí náleží, a i podpora růstu a zaměstnanosti, protože navzdory zlepšením v posledních třech letech jsou stále země a regiony, kde je nezaměstnanost vysoká.

Roberta Metsola (poslankyně z klubu lidovců)

Na přípravě maltského předsednictví jsme tvrdě pracovali a je pro nás velkou ctí se ho ujmout. Přeji si, aby předsednictví dosáhlo nejlepších možných výsledků jak pro Evropu, tak pro Maltu. V nadcházejících měsících potřebujeme přiblížit EU občanům snad více než kdykoliv předtím. Doufám, že se nám to podaří, a obhájíme naše hodnoty, za které stojí za to se postavit.

Therese Comodini Cachia (poslankyně z klubu lidovců)

Aniž bych chtěla podceňovat význam brexitu a nástupu nové Trumpovy administrativy, jsem toho názoru, že největší výzvou pro EU je zajistit, aby byla naše práce relevantní pro každodenní život Evropanů a reagovala na těžkosti, se kterými se potýkají.

Očekávám, že se to maltskému předsednictví podaří, a taky že pomůže dosáhnout shody nad balíčkem návrhů k jednotnému digitálnímu trhu. Tím EU získá právní rámec a politickou vizi pro rozvoj nových příležitostí digitálního světa.

Alfred Sant (poslanec z klubu socialistů)

Nejdůležitějším úkolem bude zajistit otevřenou komunikaci a vzájemnou důvěru, až začnou vyjednávání členských států a Spojeného království i jeho vystoupení z EU. Evropa stejně jako zbytek světa bude mít co do činění s nebývalou nejistotou a bude potřeba zachovat ucelený, transparentní a citlivý přístup.

Z hlediska velikosti Malty a naší veřejné správy je předsednictví výzvou. Jsem nicméně přesvědčený, že zvládneme jak administrativní tak politické nároky této role. Nejraději bych viděl pokrok v otázkách migrace a opatření ve Středozemním moři.

Miriam Dalli (poslankyně z klubu socialistů)

Největší výzvou bude politický vývoj v Evropě: volby v zemích EU a brexit, což může změnit směřování Evropské unie. Prioritou předsednictví je každopádně pokrok v migrační politice. Potřebujeme azylový systém zajišťující solidaritu a důstojné relokace. Další priority z mojí agendy zahrnují oběhové hospodářství, emise, roaming nebo také evropská pravidla pro zkapalněný zemní plyn (LNG)

Marlene Mizzi (poslankyně z klubu socialistů)

První předsednictví EU je pro malé země vždycky náročné a předsednictví v tak turbulentní době bude ještě obtížnější. Příští půlrok musí být centrem pozornosti EU její občané. Evropa jim musí začít lépe naslouchat a začít se o ně lépe starat. Doufám, že maltské předsednictví dosáhne pokrok v důležitých oblastech jako je migrace, jednotný digitální trh, bezpečnost a sociální inkluze.

Další informace