Parlament si připomněl oběti holokaustu 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Připomínka obětí holokaustu v Evropském parlamentu  

U příležitosti mezinárodního dne památky obětí holokaustu se konala v Evropském parlamentu vzpomínková akce za účasti poslanců, zástupců židovské komunity a dalších osobností. Předseda Parlamentu Antonio Tajani v úvodním slově charakterizoval holokaust jako nejhorší tragédii evropské historie a prohlásil: „Vzpomínání neznamená pouze si něco připomenout. Je také klíčem k tomu, abychom už nikdy neopakovali ty stejné chyby.“

Mezinárodní den památky obětí holokaustu spadá na 27. ledna. Parlamentní vzpomínková akce se konala ve středu 25. ledna 2017.

Předseda Tajani varoval, že nenávistné útoky na Židy se kolem nás stále odehrávají, a upozornil na to, že židovská populace v Evropě se zmenšuje. Podtrhnul význam toho, abychom si připomínali dřívější hrůzné chyby, protože nám připomínají, že se Evropa byla schopná poučit z historie a vystavět novou budoucnost založenou na svobodě, demokracii a respektování lidské důstojnosti.

Vjačeslav Moše Kantor, předseda Evropského židovského kongresu, prohlásil: „My, evropští Židé, chceme zůstat v Evropě a být jí loajální, jako jsme vždycky byli. Spoléháme se na to, že Evropa bude nadále vyjadřovat loajalitu s námi a loajalitu zásadě, že Židé mají tady v Evropě svou budoucnost."

Antonio Tajani, předseda Parlamentu  

Ostražitost před rasismem a xenofobií

V reakci na migrační krizi v Evropě znovu ožívá rasismus a xenofobie, varovala Beate Klarsfeld, která je velvyslankyní UNESCO pro vzdělávání o holokaustu a významně se po druhé světové válce angažovala v stíhání nacistických zločinců. Hovořila o tom, jak reflexe holokaustu transformovala Německo v „nový národ a nový stát s novou duší“. Proto je dle její zkušenosti potřeba pěstovat ostražitost a občanskou angažovanost.

Mezi významnými hosty slavnostního aktu v Parlamentu byli také bývalý britský premiér Tony Blair, který v současnosti předsedá Evropské radě pro toleranci a usmíření, a ruský filmový režisér Andrej Končalovskij oceněný za své filmy proti extremismu a netoleranci.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Tento den připomíná vyhlazení přibližně šesti milionů Židů za druhé světové války a rovněž osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim–Březinka (Auschwitz-Birkenau) Rudou armádou 27. ledna 1945.