Jak zajistit práva milionů občanů EU žijících v UK 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Kde budete, až odbije brexit?  

Čechů žije v Británii zhruba sto tisíc. Evropský parlament se zasazuje i za ochranu jejich práv, jakožto občanů EU.

Evropané žijící v Británii o brexitu sice nerozhodli - jenom málo z nich mohlo v referendu hlasovat - ale právě jich se vystoupení Spojeného království z EU nejvíc dotkne. Na britských ostrovech žije nyní přes tři miliony občanů EU, z toho je zhruba sto tisíc Čechů. Jejich práva zaručuje dohoda o vystoupení, o níž má Evropský parlament hlasovat dne 29. ledna 2020.


15. ledna přijalo plénum usnesení, ve kterém požaduje záruky ochrany práv občanů jako podmínku toho, aby odhlasovalo dohodu o vystoupení. Následně měl parlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt schůzku s ministrem pro brexit Stevem Barclaym, během níž dostal další vysvětlení postupu Londýna.

Spojené království nyní zkoumá možnost, aby občané EU, kteří získají status usazené osoby (settled status) mohli vytištěním formuláře dostat o svém statusu potvrzení, jak požadoval Evropský parlament. Verhofstadt byl rovněž ujištěn, že nebude docházet k žádnému automatickému vyhošťování Evropanů, kteří dosud nepožádali o registraci v systému registrace k pobytu pro občany EU (EU Settlement Scheme). Lidé mají mít možnost nechat svůj případ posoudit a získat „settled status“.


Dohoda o vystoupení dává obecně jak Britům, tak Evropanům právo nadále žít a pracovat v zemi, ve které nyní žijí. O mnoha dalších otázkách je třeba ještě rozhodnout.


Co bude dál? Unie a Spojené království budou jednat o dohodě o budoucích vztazích. Ta bude zahrnovat vše od pravidel obchodu po stanovení spolupráce v otázkách, jako je životní prostředí a ochrana bezpečnosti. Bude se vztahovat také na zdravotní pojištění pro občany EU žijící ve Spojeném království a Brity žijící v Evropě.

Brexit se velice přímo dotkne víc než čtyř milionů lidí  

Práva občanů na obou stranách


Parlament již od počátku zdůrazňoval, že jeho prioritou pro vyjednávání brexitu jsou práva občanů a to na obou stranách Lamanšského průlivu. Usnesení z 5. dubna 2017 , které narýsovalo základní stanoviska poslanců, zdůrazňuje, že občané EU žijící v UK a stejně tak občané UK žijící v ostatních státech EU musí mít zajištěné férové a rovnocenné zacházení.

Od jara 2017 bylo přijato několik usnesení a prohlášení řídící skupiny Parlamentu pro brexit, která opakovaně zdůrazňovala význam ochrany práv občanů.


Vzhledem k tomu, že souhlas Parlamentu je podmínkou, aby dohoda o vystoupení mohla začít platit, hraje Parlament klíčovou úlohu při rozhodování o brexitu.