Kolik křesel mají jednotlivé země v Evropském parlamentu (infografika) 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Rozdělení křesel v Evropském parlamentu se mění po vystoupení Spojeného království z EU. Vysvětlujeme v infografice.

Česko má i po brexitu 21 europoslanců  

Od 1. února 2020 čítá Evropský parlament 705 křesel. Je to zeštíhlení o 46 křesel oproti předchozím 751.

Po vystoupení UK bylo 73 britských křesel využito následovně: 27 křesel přerozděleno těm zemím, které byly podreprezentované, a 46 křesel dáno do rezervy pro případné rozšíření Evropské unie o nové členy.

Pro Česko se početně nic nemění


Českou republiku bude nadále zastupovat 21 europoslankyň a europoslanců.


Žádný členský stát nepřichází o místa


Žádné zemi EU nebyla v rámci této změny křesla v EP ubrána. Čtrnáct zemí naopak získává mezi jedním až pěti křesly. Navýšení křesel je u zemí, kde narostl počet obyvatelstva nebo byly dosud podreprezentovány.


Klíč neurčuje utajený algoritmus. Přerozděluje se poměrným sestupným způsobem neboli podle principu degresivní proporcionality. Menší země mají méně poslanců než velké, zároveň ale jeden poslanec z velké země zastupuje více občanů než jeden poslanec z malé země.

Je to kompromis mezi reprezentativním zastoupením v poměru k populaci a rovným zastoupením všech členských států. Státy s menší populací jsou tak určitým způsobem zvýhodněny na úkor těch velkých.

Na plénu ve Štrasburku jsou poslanci rozsazeni podle politické příslušnosti, nikoliv podle té státní.  

Tento článek byl publikován 1.2.2018 při prvním návrhu redistribuce křesel v EP. Následně byl aktualizován po vystoupení UK z EU 31.1.2020.

Zastoupení členských států podle počtu poslaneckých mandátů v EP  
Kritéria pro složení Evropského parlamentu 
  • Čl. 14 Smlouvy o EU stanoví, že celkový počet zástupců občanů Unie nesmí překročit 750 poslanců nepočítaje předsedu. Zastoupení musí být poměrně sestupné s minimálním počtem 6 poslanců na členský stát a maximálním 96